Zlato, ropa, platina i kukuřice: Komoditní výhled je příznivý

Ceny drahých kovů by měly v druhé polovině roku opět růst. Ceny průmyslových kovů jsou na sestupu zejména kvůli hospodářskému zpomalení Číny. Investoři by se také mohli zaměřit na potenciálně zajímavou kukuřici. Ropa Brent by se měla postupně vrátit pod 115 USD za barel.

Několik dramatických poklesů během posledních šesti měsíců utlumilo předchozí nadšení z drahých kovů, především ze zlata. Na začátku druhého čtvrtletí jsou investoři stále konfrontování s lepší ekonomickou situací v USA. To přesouvá pozornost z rizika na růst. Výsledkem byl růst výnosů dluhopisů a náchylnost aktiv nenesoucích úrok, jako jsou například drahé kovy, k poklesu.

Ve výhledu zůstáváme v táboře býků, čekáme, že cena zlata bude v následujících měsících růst, protože nelze vyloučit další akce Fedu. Několik centrálních bank nadále akumuluje zlato jako nástroj diverzifikace. Předchozí poklesy se setkaly se silnou fyzickou poptávkou, což je trend, který podle nás bude pokračovat. Taktičtí investoři jako hedgeové fondy snížili expozici a otevřeli si prostor pro nákupy.

Volatilní stříbro, nadějná platina

V prvním kvartálu dosáhlo zlato téměř 1 800 USD za unci a čekáme, že během druhého čtvrtletí bude konsolidovat, přičemž pozornost zůstane upřená na americká ekonomická data a Fed. Pro investory bude druhé čtvrtletí výzvou, ale věříme, že zlato je připraveno vrátit se zpět na 1 800 dolarů a koncem letošního roku ještě výše.

Růstový scénář může znamenat pro platinu lepší výkon v porovnání se zlatem, protože se její cena poprvé po šesti měsících vrátila nad cenu zlata. Stříbro zůstává proti zlatu volatilnějším bratříčkem a v porovnání s ním může představovat výzvu, zejména díky svému průmyslovému využití.

Osud průmyslových kovů ovlivňuje Čína

Po silném růstu během prvního čtvrtletí dopadlo na průmyslové kovy zpomalení čínské ekonomiky. Silné domácí zásoby komodit využívaných ve stavebnictví (měď, ocel) způsobily obavy ohledně míry zpomalení. Čína představuje více než 40 % světové spotřeby komodit a více než 50 % růstu světové spotřeby hlavních průmyslových kovů.

Poptávku po mědi očekáváme slabou, ale problémy na straně nabídky mohou cenu ochránit před dalším poklesem. Produkce z několika hlavních zemí zklamala z mnoha důvodů (spory se zaměstnanci, nepříznivé počasí, technické problémy, pokles kvality rudy – některé doly dosáhly hranice kapacity). Očekáváme, že se vysoce kvalitní měď bude obchodovat mezi 3,6 a 4,0 USD za libru.

Kukuřice na cestě vzhůru

Nízké zásoby sójových bobů v suchem postižených Brazílii a Argentině odstartovaly zvýšenou exportní poptávku po bobech z USA, což vedlo k růstu cen. V důsledku toho cena sójových bobů překonala v uplynulém kvartálu kukuřici (a další vysoce proteinové sklizně) o více než 10 %. To by mohlo vést k tomu, že někteří farmáři by mohli místo kukuřice zasít sójové boby, aby více vydělali. To znamená riziko menších než očekávaných zásob kukuřice na letošní zimu a pádem podporu pro cenu kukuřice.

To platí minimálně do doby, dokud se nedozvíme, jakého poměru nakonec dosáhnou osevní plochy. Cena nové úrody sójových bobů pravděpodobně zůstane ve stejném pásmu jako v roce 2011, tedy mezi 13 až 14,5 USD za bušl do doby, než budou známy další skutečnosti.

Cena ropy krátkodobě zůstane vysoká

Cena ropy Brent se během prvního čtvrtletí zvýšila o 18 % a dosáhla nejvyšších úrovní od roku 2008. Poptávka se zatím drží navzdory rostoucím nákladům spotřebitelů, zejména v eurozóně, Británii a Turecku, kde cenu podporuje I slabší měna. Spekulativní obchodníci tuto "rally" podporovali otevíráním rekordního počtu dlouhých pozic.

Další problém ceny ropy tkví v geopolitickému riziku, Nabídka je v úzkých a poptávka, zejména ze strany rozvojových trhů, se drží. Trh se tedy soustředí na to, jak moc bude Saúdská Arábie schopna navýšit produkci, když je takřka jedinou zemí, která nyní disponuje významnější rezervní kapacitou (odhadovanou na téměř 2 miliony barelů denně).

Ropný trh bude schopný absorbovat nabídkové šoky jen v případě, že bude rezervní kapacita dostatečná. Otázka zní, jak jí dosáhnout. Spotřebitelé v mnoha zemích platí více než v roce 2008, což se začíná projevovat. Maloobchodní cena benzínu v USA se blíží důležité hranici 4 USD za galon. Obecně se očekává, že cena pokoří nový rekord během motoristické sezóny, která vrcholí během léta. To není pro prezidenta Obamu dobrá zpráva, protože letos bude obhajovat prezidentské křeslo a bude čelit obavám, že toto může vrhnout stín na zlepšující se stav ekonomiky.

Pokud se nedostaví žádná další geopolitická rizika, věříme, že cena ropy Brent dosáhla vrcholu, protože vysoký poměr nákladů na energie k HDP bude limitovat její další růst. Libye by měla v dubnu dosáhnout předválečné úrovně produkce, Irák produkuje nejvíce ropy za 30 let a Čína v březnu zvedla domácí ceny o 7 %. Rezervní kapacita by tak měla začít pomalu růst a na trhu by měla panovat lepší rovnováha. Krátkodobě však ceny nejspíše zůstanou relativně vysoko díky nízké rezervní kapacitě a nízkým zásobám v některých regionech. V následujících měsících však čekáme, že cena ropy Brent bude výrazně pod 115 dolary za barel díky tomu, že hrozí riziko uzavírání dlouhých spekulativních pozic.

Brent Crude Oil Spot Price data by YCharts

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat