Petra a Jiří Šaldovi (All New Development): Stavíme byty tak, jako když vám krejčí šije velkou večerní na míru

Petra a Jiří Šaldovi
Obrázek: Estate.cz (Ondřej Pýcha)

Petra a Jiří Šaldovi luxusu rozumějí a své prémiové bytové projekty stavějí tak, jako by v nich chtěli sami bydlet. I technologie volí takové, které si vyzkoušeli na vlastní kůži. "V každém z našich projektů mám vysněný nějaký byt, ale zatím se bohužel vždy prodají mezi prvními. Takže nám žádný nezbude," říkají majitelé developerské společnosti All New Development.

Stavíte prémiové bydlení na nejlepších pražských adresách. Jak má podle vás vypadat moderní luxusní bydlení?

Jiří Šalda (JŠ): Určitě jako městské. Důležité je místo, jehož výběr je velice subjektivní. Každý má preferovanou lokalitu, kde se cítí dobře, často proto, že k ní má osobní vztah. Pro mě je to širší centrum města, což zpravidla znamená bydlení v bytovém domě. A tady si představuji jednoznačně komorní záležitost s jednotkami bytů o rozloze kolem 200 m2 ve vysokém standardu jak úrovní materiálů, tak provedením, včetně společných prostor, které dům reprezentují. Důležitá jsou garážová stání v dostatečném počtu a komfortu. Jsem autíčkář, garáž je nutnost, zejména v Praze by to byla při hledání bytu jedna z mých prvních otázek. Podobně velké byty, velkorysý počet garážových stání, dobrá adresa, tím bych eliminoval problémy s krátkodobým ubytováním v sousedních bytech či velkou fluktuaci nájemníků. Luxus je pro mě soukromí a pár sousedů, se kterými dokážu vyjít.

K luxusu patří i moderní technologie. Jste jejich fanouškem?

JŠ: Snažím se v nových technologiích i trendech orientovat už kvůli své profesi. To se pak odráží v tom, co bych si představoval pro sebe a svou rodinu. Určitě jsou to technologie, které se týkají komfortu a zdravého bydlení. Nepochybně tedy rekuperace zajišťující výměnu vzduchu i bez větrání, chlazení a topení umožňující maximální pohodu. Tedy žádná klimatizační krabice na zdi, která na vás fouká vzduch z jednoho místa a ani esteticky není bez výhrad.

Co byste volil pro zajištění ideální tepelné pohody?

JŠ: Dnes bych preferoval chlazené stropy, což je technologie, která dokáže navodit příjemné prostředí v celé místnosti bez pocitu zimy či tepla, a podlahové topení, které neruší interiér topnými tělesy. Ostatně teplo má jít stejně příjemně od nohou. S tím pak souvisí otázka energetické udržitelnosti. Osobně bych volil technologii vytápění tepelnými čerpadly, nejlépe země-voda. Je šetrná k životnímu prostředí, neobtěžuje hlukem. Hodně se teď v oblasti bydlení mluví o chytrých technologiích, o takzvané inteligentní domácnosti. V tomto směru se nabízí obrovská škála možností, která však hodně záleží na subjektivních preferencích.

Chytrá domácnost zvyšuje naši závislost na komunikačních technologiích. Co když přestanou fungovat?

Petra Šaldová (PŠ): Chytrá domácnost je u nás velice diskutované téma. Komfort ovládání všeho možného přes mobilní aplikaci je určitě skvělý, ale ne pro každého. Za optimální tedy považuji možnost volby. Jedno z možných nastavení chytré domácnosti je z ní udělat domácnost úplně hloupou a jednoduše ji vypnout. Na lepší si člověk rychle zvyká, ale když se vám neotevře garáž, protože vypadla wi-fi, tak budete rádi za tlačítko na zdi nebo obyčejné dálkové ovládání. Rezervy jsou ale podle mého určitě ve službách, abychom se nestali otroky svých domů a bytů, které po nás neustále něco vyžadují. Potřebujeme mnoho lidí, kteří nám pomáhají žít. Zahradníka, mám-li zahradu, či spolehlivou paní na uklízení, bez nich si úplně nedovedu představit fungování. Dále jde o servis všech různých domácích zařízení od kotle přes pračku až po troubu.

Otiskujete svou představu o luxusním bydlení do projektů, které stavíte?

JŠ: První vlaštovka byla Vila Na Petřinách. Třináct jednotek ve vysokém standardu, důraz jsme kladli na zeleň a zahradu. Všechny byty byly podobně velké. Všichni, kdo si je pořídili, v nich skutečně bydlí, což nás velice těší. Nové projekty jsou ještě komornější. Ten nejnovější se rodí kousek od Bertramky, kde stavíme Vilu ÉPOQUE, v níž bude jen pět bytů. Co patro, to jeden byt s maximálním možným soukromím. To je absolutní zhmotnění mojí představy o moderním městském luxusním bydlení.

PŠ: I architektura domu tomu odpovídá. Každý byt má benefit vlastního patra s přístupem na zahradu, terasu či střešní terasu. Obyvatelé domu ani při pobytu na terasách navzájem nenaruší své soukromí.

Vila ÉPOQUE
Vila ÉPOQUE, zdroj: AND

Nebojíte se, že v současné době pro tak finančně náročný projekt nenajdete kupce?

JŠ: Kvalitní prémiové bydlení ve vysokém standardu na českém developerském trhu chybí. V módě máte možnost koupit si exkluzivní kousek haute couture v buticích, v autech se budete rozhodovat mezi italskou sportovní značkou Ferrari a německým Porsche. Vyjadřujete tím svůj status a kupujete si i kousek umění. Ale budeme-li mluvit o bytech takové úrovně na dobrých adresách, je jich s tímto potenciálem hrozně málo, jsou-li vůbec k mání. Praha si zaslouží své byty kategorie haute couture. Obavy o to, že klienti pro tento segment nebudou, nemám.

PŠ: Jedná se o prémiový segment a jsme si toho vědomi. Je to odvážné. Necílíme na davy. Od svých prodejců a klientů víme, že poptávka po tomto segmentu existuje a že nabídka je velice omezená.

JŠ: Proto jsme se rozhodli ji rozšířit. Kdybych to zrekapituloval, když jsme dávali dohromady zadání pro tento projekt, tak jsme si se ženou sedli a řekli si, co bychom si postavili pro sebe. A to byl vlastně odrazový můstek pro Vilu ÉPOQUE.

Je váš ideální zákazník někdo, kdo má absolutní představu o tom, jak má byt vypadat, nebo někdo, kdo vám nechá určitou svobodu?

JŠ: Prezentace projektu, jeho nastavení, jeho standardy i způsob jeho propagace sdělují zákazníkovi naši představu o bydlení a nabídku, se kterou za ním přicházíme. Nabídkou samotnou definujeme obrysy i mantinely, v nichž zbývá ještě mnoho manévrovacího prostoru pro vyjádření osobnosti klienta. Rádi bychom, aby v takové nabídce částečně nebo úplně zařízeného bytu viděli klienti benefit, úsporu času a starostí. Jako ideálního klienta si tak představujeme zaneprázdněného člověka, který má jasnou představu o svém bydlení a jasné preference, jak chce bydlet, má vysoké nároky na kvalitu, vysoký životní standard, váží si svého času a náš produkt ho zaujal a přesvědčil o tom, že právě tento byt ve spojení s nabízenými službami hledal.

Jinými slovy, nabízíte kompletně zařízené byty, do kterých stačí si jen nastěhovat osobní věci?

PŠ: V případě, že klient bude chtít dodat plně zařízený byt, včetně nábytku, povlečení a záclon, jsme schopni mu vyhovět. Rádi bychom, aby k tomu klienti tímto způsobem přistoupili.

Jsou nějaké konkrétní lokality, ve kterých byste rádi stavěli?

JŠ: Žádané centrum Prahy se stále rozšiřuje. Co bývala dříve vesnice, je nyní již součást města. Mám rád Ladronku a okolí Břevnova, právě tam se nám podařilo najít krásné místo, kde připravujeme nový projekt. Další se chystá v Podolí pod Vyšehradem. Při koupi této nemovitosti jsem byl ubezpečován, že je to centrum nejcentrovatější a že když zapíchnete kružítko do Staroměstského náměstí a uděláte kružnici, tak první nejbližší rodinná vilka je právě tady. Takže stále hledáme exkluzivní místa v širším centru Prahy.

Jak dlouho může byt v nejvyšším standardu fungovat bez toho, aniž by bylo nutné ho vylepšovat, modernizovat?

JŠ: Jak který byt a pro kterého klienta. Jsou lidé, kterým takový byt bude vyhovovat rok. Pokud sledujete pravidelně trendy, jezdíte každý rok na Salone del Mobile do Milána a zjistíte, že co se týká vybavení, tak byste mohli stále něco zdokonalovat a modernizovat. Je to asi jako se vším.

Vy sami vylepšujete vlastní bydlení často a pravidelně?

JŠ: My neustále modernizujeme. Pokud každý rok něco nezrekonstruujeme v domě či na chalupě, je něco špatně. Manželka rekonstruuje tím způsobem, že vyhazuje moje věci, které mám rád, a dává tam věci, které má ráda ona.

PŠ: To manžel přehání, vždycky se shodneme, už od chvíle, kdy jsem se k němu přistěhovala do secesní vily z roku 1910, která má samozřejmě své neduhy a nevýhody. Byla stavěna před více než sto lety a je poplatná tehdejší době. Třeba vlhké sklepy můžeme sanovat třeba každý rok. Vilu jsme postupně uvedli do původního stavu, jak byla navržena, vybavení jsme ale přizpůsobili moderním trendům. Stále přemýšlíme o nějakých změnách, stále je něco, co se dá vylepšit. Je to trochu nemoc z povolání.

Zkoušíte na sobě i technologie, které využíváte ve svých projektech?

JŠ: Určitě, co se týká třeba samotného zdroje tepla, tepelného čerpadla, které navrhujeme do nových projektů, bude vlastně stejné, jaké nám funguje doma již třináct let. Musím zaťukat, že bez jakéhokoli problému. Co se týká podlahového vytápění, tak je to stejné. Chlazené stropy nemáme, ale nemůžeme říci, že bychom je nevyzkoušeli. Máme s nimi výbornou příhodu. V roce 2014 jsme byli s dětmi v Orlandu, projížděli jsme zábavní parky a s chlazenými stropy jsme se seznámili hned první noc v hotelu. V hotelech vždy vypínáme klimatizaci a otvíráme okna a to jsme udělali i zde. Ve dvě ráno nás probudilo občasné kapání vody na hlavu, rozsvítili jsme a všude ze stropu pršela voda.

PŠ: Okamžitě jsme volali personál, ať s tím něco dělají, že na nás prší. Moje první myšlenka byla, že nás prostě vytopili z patra nad námi. Protekl strop, byl úplně celý posetý kapkami.

JŠ: Personál nám vysvětlil, že se nevypnula klimatizace a vlhký venkovní vzduch se vysrážel na chlazeném stropě. Naštěstí se to rychle vysvětlilo a opravilo. A dnes navrhujeme stropní chlazení v našich bytech. Vedle čistého designu a bezhlučnosti je totiž nespornou výhodou i využití tepelných čerpadel nejen pro vytváření tepla, ale právě i chladu. A deště ze stropu se naši klienti bát nemusí.

Podle čeho si klienti vybírají byty v prémiovém segmentu, podle developera?

JŠ: Developerská činnost funguje trošku jinak než třeba automobilový průmysl. Když si budete vybírat auto, bude rozhodovat značka, protože víte, že firma ta a ta vyrábí kvalitní luxusní auta. Byt pro vlastní bydlení si ale nevybíráte podle značky developera. Preferujete zejména lokalitu, vybíráte si místo, které se vám líbí, projekt, který se vám líbí a vyhovuje vám. Záleží na velikosti bytu, který hledáte, jeho dispozici, standardech a vašem rozpočtu, když tohle všechno klapne, tak jdete dále a zajímá vás, jakou ten developer má historii a pověst, jak se prezentuje. Může to být velké plus, ale nemyslím si, že je to rozhodující.

Naprosto zásadní pro pohodové bydlení jsou i sousedé, s nimiž v domě žijete. Zasahujete do výběru budoucích vlastníků bytů ve svých projektech?

JŠ: Myslím, že každý má dělat, co mu jde nejlépe. Naše projekty prodávají vždy profesionálové, kteří mají zkušenosti a potřebné znalosti. Prodej je něco, co bedlivě sleduji, ale do procesu aktivně zásadně nevstupuji. My si klienty vlastně vybíráme tím, že nastavíme kvalitu a úroveň produktu, a tak cílíme na určitou poměrně úzkou skupinu klientů. Nabízíme jim služby, na které jsou buď zvyklí, nebo by rádi byli zvyklí, kdyby jim je někdo poskytl. Vybavení bytů italským designovým nábytkem společnosti Poliform, dodávka kuchyní a šaten v rámci standardu, bezrámová okna od rakouské společnosti JOSKO a další kvalitní prvky, tím vším oslovujeme znalce vkusu a luxusu v tom pravém smyslu slova. Nabízíme vedle toho i celkové interiérové řešení, záleží jen na jejich požadavcích.


Petra a Jiří Šaldovi

Po patnácti letech působení ve velké stavební společnosti se rozhodli dělat věci po svém. V roce 2015 založili butikovou developerskou společnost All New Development a po prvním projektu v Bedřichově začali realizovat své představy o moderním městském bydlení v Praze. V současnosti se věnují výhradně prémiovému segmentu a komorní bytové projekty připravují na výjimečných adresách v širším centru města. Petra Šaldová je advokátka se specializací na právo nemovitostí a stavební řízení, Jiří Šalda všechny projekty společnosti řídí.

Tým All New Development
Tým All New Development, zdroj: AND

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE NA WEBU ESTATE.CZ.

Bydlení
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: ZDR Investments
25. 3. 2023 14:09
Roman Latuske (ZDR Investments): V segmentu retailových nemovitostí letos nečekáme problémy, byznys…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 10:28
Ponaučení z krize: Prioritou firem je odolnost, tlak na vyšší ceny bude pokračovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat