Rozvíjející se trhy navzdory globální recesi rostou

Většina vyspělých zemí je v recesi, několik rozvíjejících se ekonomik přesto zaznamenalo růst.
Čínská ekonomika
Expanzivní fiskální politika
vládní politika podporující agregátní poptávku. Jedná se o snížení čistých daní, zvýšení vládních nákupů apod.
Čína roste především díky investicím a prosperitě několika minulých let. Většina investic byla obnovena v rámci podpory veřejného sektoru.
Další složky HDP, jako je např. export, se však ještě nezotavily. Vláda proto zavedla opatření na podporu domácí spotřeby. Ty ale nejsou rozhodujícím faktorem, spotřeba bude totiž stimulována velkým poklesem inflace, jenž umožní centrální bance snížit úrokové sazby.
Rozvíjející se trhy
mladé ekonomiky, které namají dlouhou histori tržní ekonomiky a kapitálových trhů, dnes ale velmi dynamické, tažené domácí poptávkou např. Rusku,Čína,Indie ale také i Česká republika
Čína je ekonomicky silnější především díky fiskální politice, která nikdy nebyla tak expanzivní, jako nyní.
Během oživení na trzích, patrného především v uplynulých třech měsících, ocenili investoři země jako je Čína, která snížila úrokové sazby a daně. Značné oživení globálních trhů zasáhlo většinu lokálních burz. Ve finančním sektoru ale stále zůstávají nejistoty a dá se tedy pouze pochybovat o tom, že skutečně nastalo oživení.
Indie a Brazílie
Tyto dvě země, které se řadí společně s Čínou a Indií do skupiny "BRIC" jsou dalšími důležitými rozvíjejícími se trhy. Nedávné oživení cen komodit v těchto zemích kupodivu nemělo vliv na současnou inflaci, ale naopak poukázalo na obnovení poptávky po surovinách.
Střední a východní Evropa
Zde je situace stále složitá. Ustupující panika sice některým zemím umožnila ji zlepšit, ale např. v Maďarsku a v Baltských zemích hrozí stále devalvace měny.
Na druhou stranu se zvyšuje objem veškerých investičních toků do rozvíjejících se zemí. To by mohlo vyústit až v rally, především v Asii.
Investoři si země pro své investice vybírají a pravděpodobně se budou i nadále bát těch, které mají nerovnováhu běžného účtu platební bilance, což způsobuje náchylnost k útěkům kapitálu. A to je problém většiny zemí střední a východní Evropy.
Zdroj: Pioneer Investments
Aktuality
