Investování: Když musíš, tak musíš

Světová ekonomika a finanční trhy jsou plné rizik. Na jedno obrovské riziko se ale často zapomíná.

Nejprve pár mediálních titulků z letošního roku (a vlastně i z řady let předchozích):

  • Portfolio 60/40 je mrtvé.
  • Pravidlo 4 % neplatí, výnosy dluhopisů jsou příliš nízké.
  • Technologické tituly čeká zdrcující propad.
  • Americké akcie jedou výše na dluh. Valuace nemohou růst donekonečna.
  • Realitní trh je tažen vzhůru minimálními sazbami. Jen počkejte, až sazby porostou.
  • Trh roste jen díky bilionům od vlády. To nemůže vydržet.
  • Globální zadlužení vyústí v největší kolaps v historii.
  • Trh s IPO zešílel, podívejte se na Snowflake.

Všechno je to pochopitelné. Není divu, že jsou (některá) média, a tedy i lidé tak negativní. Rok 2020 jim nabídl spoustu důvodů. Investování nikdy nebylo jednoduché, ale v době minimálních sazeb to platí dvojnásob.

Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.

Často se říká, že investování do akcií v takovém prostředí vlastně nemá alternativu. Má, ale chce to odpovědět si na otázku, která není z nejpříjemnějších: Přijmeme raději vyšší volatilitu, nebo prakticky nulové (často dokonce záporné) výnosy z držení bezpečnějších aktiv, jako jsou vládní dluhopisy?

Ať si odpovíme jakkoli, vězme, že bychom v každém případě měli investovat. Cpát bankovky do polštářů a matrací zkrátka ve světě, ve kterém aby jeden bezrizikové výnosy pohledal, nedává smysl. Můžeme si stěžovat na politiku centrálních bank, ale klidný důchod nám to nezajistí. Můžeme se vysmívat spekulantům nebo třeba fandům kryptoměn, ale ty hezké barevné papírky, co kvůli nim chodíme do práce, nám bez svého zapojení do "pracovního procesu" další hezké barevné papírky nezajistí.

Bez rizika to nejde

Každá pozice, do které vstoupíme v rámci investičního procesu, je spojená s rizikem. Akcie znamenají riziko, ale také bondy, kryptoměny, nemovitosti, hedgeové fondy, podílové fondy, private equity a další typy investic znamenají riziko, že do nich vložené peníze ztratí na hodnotě.

Neinvestovat ale také znamená riziko. A možná je to riziko ze všech největší. Nikdy nelze zaručit, že s tou kterou investicí nepřijdete o peníze, můžete ale také vydělat. Lze přitom zároveň zaručit, že když investovat nebudete, vaše peníze ztratí na hodnotě a nevyděláte vůbec nic.

Není radno propadat optimismu, pokud jde (například) o akciový trh. Je ale pravda, že ti, kdo dlouhodobě sázejí na růst cen akcií, jsou na tom nepochybně lépe než ti, kteří čekají s penězi zašitými v polštáři mimo trh na to, až ceny spadnou. Může to vyjít, zpětně se to dokonce jeví jako ideální přístup, zkuste ale tipnout, kdy je trh na dně, abyste v takové situaci stihli rozpárat povlečení a nakoupit ty správné akcie.

Tři krátké poznámky k časování trhu
Časování trhu je jen pro zkušené. Ale popravdě řečeno, kdo někdy neměl chuť využít příležitost v podobě zhoupnutí trhu? Nejde ale jen o chuť "zkusit to", občas mohou být investoři k časování trhu donuceni okolnostmi. I proto by si měli následující tři poznámky přečíst všichni, ať je jejich postoj k této strategii jakýkoli.

Nakonec ještě k těm mediálním titulkům. Je tu závěr roku a na trzích se to jen hemží výhledy na ten příští. Jaký bude? Nevíme, ale možná tak trochu doufáme, že snad o něco klidnější než ten letošní. Výhledy jsou fajn, není totiž od věci vědět, jakými tématy se zaobírají analytici a manažeři, kteří roztáčejí (pardon, spravují) peníze milionů těch, jako jsme my. Jak ale celkem trefně poznamenává Barry Ritholtz, sám také manažer s dlouholetou zkušeností z Wall Street, slovem roku 2020 by mohl být výraz "bezprecedentní". Co když napřesrok to bude třeba "překvapení", co pak se všemi těmi výhledy, hm?

Zdroj:
A Wealth of Common Sense, Bloomberg
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Dlouhodobě bude pro akcie podstatný vývoj bilance Fedu daleko za…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat