KONTEXT: Velký dluhopisový masakr koronavirem aneb Pozor na junk v portfoliu

Nesplácených vysokovýnosových dluhopisů bude letos třikrát více než loni, vyplývá z aktuální analýzy S&P Global Ratings, podle které délka očekávané koronavirové recese nakonec může míru defaultů vyhnat až na 13 %. Část trhu i proto hovoří o tom, že krize po roce 2007 byla s tím, co se blíží, dětskou hrou.

Každý desátý dluhopis zařazený do "odpadní" kategorie zůstane v příštích dvanácti měsících nesplácený, varuje S&P Global Ratings s tím, že to ve srovnání s loňskými 3,1 % znamená více než trojnásobný nárůst. Koronavirem způsobená recese a vysoká míra nejistoty ohledně její délky a hloubky totiž způsobily zamrznutí trhu s korporátními dluhopisy. Ten by měl letos přitom refinancovat půjčky v celkovém objemu 2 bilionů dolarů.

Úroky narůstají a víra ve schopnost splácení klesá. To vše v kombinaci s nepříznivým a mlhou obestřeným hospodářským prostředím znamená očekávání vyšší míry defaultů, zejména v sektorech, jako jsou energetika, výroba automobilů a součástek nebo pohostinství a cestovního ruchu. Neplatičů navíc může být tolik, že se z nich stane systémový problém, opakuje Simon MacAdam z Capital Economics varování, které jsem společně s částí trhu v souvislosti s bobtnajícím dluhem v posledních letech opakovaně vysílal.

Neznámou s potenciálem udělat z poslední globální finanční krize v porovnání s tím, co přijde, "dětskou hru", jak hrozí Angus Coote z Jamieson Coote Bonds, jsou zejména dluhopisy s ratingem těsně nad neinvestičním pásmem. Na ty se v honbě za výnosy mnozí investoři v posledních letech zaměřili. Jejich (možné) problémy doprovázené přeřazením mezi junk by přitom znamenaly masivní nucené výprodeje z portfolií fondů doprovázené úprkem mnohých, již tak nervózních individuálních tržních hráčů.

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera
Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech klesaly, což je i v souladu se snižováním sazeb centrálních bank a novými stovkami miliard určených na odkupy bondů. Ty se týkají i firemních dluhopisů, ty se nicméně ocitly pod velkým tlakem. A to nejen na rozvíjejících se trzích, které zaznamenaly obecný odliv rizikového kapitálu. Dění na dluhopisovém trhu a jeho vliv na podílové fondy pro Investiční web komentuje Michal Špaček, portfoliomanažer z NN Investment Partners.

Výsledný chaos doprovázený problémy neplatičů a na ně navázaných subjektů v reálné ekonomice by mohl nakazit vše kolem. Další levná likvidita nakombinovaná s extra pomocí ze státní kasy pravděpodobnost podobného dominového efektu nepochybně snižuje, i kvůli míře zadlužení v podstatě všech segmentů ekonomiky ale potřebné řešení či samovolnou katarzi problému v lepším případě jen odloží.

Segment vysokovýnosových bondů (high yield) vztyčil ukazovák ještě předtím, než koronavirus dorazil do Evropy a USA. Zmíněný loňský podíl defaultů byl nejvyšší za poslední tři roky a bezmála o polovinu převýšil průměr z recesemi nepoznamenaných let. I proto nyní investoři žádají od emitentů junk dluhu o 900 bazických bodů více, než kolik jim garantují státní cenné papíry, tedy nejvíce od krizí poznamenaného roku 2011. V případě dluhopisů s investičním ratingem se prémie dostala nejvýše za jedenáct let.

3 grafy, které ukazují stres na (některých) trzích s dluhopisy
V posledních týdnech se většinou píše o propadech výnosů takzvaně bezpečných vládních dluhopisů, nejčastěji těch amerických. Některé segmenty dluhopisového trhu jsou ale pod enormním tlakem.

Pro tržní hráče vyznávající vysokoobrátkový adrenalin je to příležitost vsadit si na (případně proti) Royal Caribbean, American Airlines nebo třeba Boeingu. Pro všechny je to pak další pobídka k důkladnému auditu portfolia, jinými slovy vymetení investičních kostlivců ze skříní a oportunistickým nákupům kvality. Již od starých Peršanů totiž víme, že "i toto pomine", a má tak smysl se zaměřit na delší horizont.

Nejen o potenciálních problémech způsobených dluhem a o tom, jak něco podobného (ne)zohlednit ve vítězném portfoliu (#ViteznePortfolio), jsme v rámci březnové debaty z cyklu ABCD investora diskutovali s makléřem Vladimírem Vávrou z WOOD & Company a členem představenstva Conseq Investment Management Lukášem Váchou. Kompletní záznam rozhovoru najdete níže, vybrané části ve formě podcastů a také další investiční tipy a triky najdete na webu ABCD investora.

Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat