Krátkodobé obchodování? Je to na vás!

Krátkodobé obchodování na burze láká. Kdo by čekal na chabých pár procent výnosu za rok a vydržel to po dlouhá léta, no ne?!

Všichni máme zodpovědnost za své peníze. Kdo chce sledovat dění na trhu 24 hodin denně a vychytávat jednotlivé pohyby cen aktiv, tak to zkrátka bude dělat, dokud bude mít peníze na roztáčení. Někomu to vyjde a pohádkově rychle zbohatne, statisticky výrazně významnější část "gamblerské" populace ale dlouhodoběji zisků dosahovat nebude.

"Je to na vás. Neměli byste měnit názor na investice ve svém portfoliu na základě toho, co se ten který den děje na trzích. Dnešní ceny aktiv nesmí určovat vaše pocity ohledně zítřejších výnosů," varuje krátkodobé tradery a spekulanty investiční manažer a blogger Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Zodpovědnost za to, že se nenecháte zviklat aktuálním děním, z vás nikdo nesejme. Zůstane s vámi po celý investorský život. "Není to jako vakcína, kterou stačí aplikovat jednou. Pilulku zodpovědnosti musíte spolknout každé ráno, někdy si pak navíc večer zobnout ještě jednu," píše Brown. "Naštěstí to máte ve svých rukou. A nejde jen o kontrolu vlastního chování, ale i prostředí, ve kterém se pohybujete."

Kladení důrazu na každodenní komentáře ve finančních médiích (a že jich je!) se v tomto přirovnání rovná polykání jedu. Každý den je jiný, po prudkém výprodeji může přijít stejně strmý růst a nic není tak staré jako včerejší zprávy. Černé scénáře jsou samozřejmě vždy ve hře, historie ale ukazuje, že na ně dochází opravdu jen výjimečně.

Výhoda pro dlouhodobé investory: Distribuce rizika a výnosu na akciovém trhu není rovnoměrná
V letech 1928-2019 americký akciový index S&P 500 (a jeho dopočítaný model v době, kdy ještě neexistoval) v rámci kalendářních let oslabil ve 26 případech z 92. Zhruba 72 % kalendářních roků tedy zakončil v zisku. Akciový trh v USA zkrátka většinou sílí, ale není to žádné pravidlo. Je nicméně příjemné vědět, že téměř tři čtvrtiny uplynulých let byly pro akcie (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) ziskové.

Co podle Browna může napomoci k udržení zmíněné zodpovědnosti? "Mám na to tři jednoduché fígly. Sice samy o sobě nestačí, ale je to dobrý začátek. Zaprvé, přestaňte věnovat pozornost každodennímu dění. Vypněte si upozornění v e-mailu a smažte aplikace, které vás mají zásobovat tržními novinkami. Zadruhé, čtěte knihy o tržní historii, ne články o současnosti. Většina toho, co si přečtete ve Wall Street Journalu, se do učebnic nedostane. A zatřetí, najměte si někoho, kdo se bude investicemi zabývat za vás. Emoce spojené s vývojem hodnoty mnohdy celoživotních úspor je nejlepší si ušetřit," nezapře Joshua Brown, že se po trzích pohybuje v dresu správce majetku.

A nakonec jeden statistický příklad, který do tématu příliš častého obchodování a každodenního řešení horkých zpráv z trhu vnese trochu světla snad i finančně šeroslepým:

Průměrné dopravní letadlo létá ve výšce 11 kilometrů, průměrný pasažér sedící v takovém letadle ale v průměru létá ve výšce 6 kilometrů.

Nesmysl? Ano, je to smyšlenka. Ale je podobná následujícím statistikám:

Za posledních dvacet let průměrný akciový fond zaměřený na USA vynesl okolo 8 % ročně, ovšem průměrný investor do akciových fondů dosáhl ve stejné době výnosu jen okolo 4 %.

Tato čísla si nikdo nevymyslel. Sesbírala a dopočítala je společnost Dalbar. Ano, jistě se jí vzhledem k jejímu zaměření na investiční poradenství hodí zdůraznit, že to průměrný investor prostě "neumí". Nicméně odhaluje celkem jednoznačně totéž, o čem píše Brown. Investoři se zaměřují na příliš krátký časový horizont a nadměrně často obchodují (s čímž jsou spojené poplatky, jež srážejí celkové výnosy níže).

Nebyl by to vůbec problém, kdyby ovšem každý takový často obchodující investor uměl dokonale načasovat vstupy do dané pozice, respektive výstupy z ní. Ale úspěšné časování trhu je přesně tak lákavé, jako je utopické. Dlouhodobě se vyplatí držet se investic (konkrétních akcií, fondů, trhů a třeba i konkrétních investičních manažerů, případně celých strategií), o nichž jste důvodně přesvědčeni, že jsou v jádru kvalitní, byť by se jim třeba zrovna nedařilo podle vašich představ. A je to zase jen na vás!

Tyto rady by si začínající investoři měli vzít k srdci
V ideálním světě by lidé měli začít investovat a spořit si na důchod ve chvíli, kdy opustí školu a vstoupí na pracovní trh. Měli by ale být pokorní, volit jednoduchou strategii a poučit se z chyb starších investorů. Do ideálního světa máme ale bohužel daleko.
Zdroj:
The Reformed Broker, SafalNiveshak.com
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Investiční horizont
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat