Panický výprodej jako dárek od (kryptoměnového) trhu aneb investorská prověrka pro každého

Image
Buddha, klid - ilustrační foto 1
Obrázek: Pexels.com

Na trhu s kryptoměnami mohli v posledních letech lidé pohádkově zbohatnout, aniž by se zatěžovali nějakými investičními pravidly. Na stejném trhu ale nejsou výjimkou propady o desítky procent za den, jaké jsme viděli naposledy v květnu, které mohou méně zkušené (č)i odolné snadno vyhodit ze sedla a z celé tržní hry. Mně, který se na trh s kryptem dívám většinou z uctivé vzdálenosti, podezřením na letadlo, ale pro sichr i pár fiat drobnými zaparkovanými v nikdy neotevírané kryptopeněžence, květnový vývoj na trzích s bitcoinem a ethere(e)m připomněl, jak to vlastně s tím investováním mám. Třeba nejsem sám.

Jak zvládám emoce

Manželka a děti by se asi divily, ale na trzích jsem kliďas. Propady cen jsou celkem běžná věc a já je tak zkrátka beru. Nesnažím se nakupovat víc při každém poklesu o tři procenta, ale když na startu pandemie akcie spadly o třicet procent a víc, v objemech odpovídajících svojí vztažné soustavě jsem nakupoval za víc. Jinak se držím pohodlného, i když určitě ne vždycky nejefektivnějšího pravidelného nakupování – když ceny klesají, chválím si ho, když rostou, holt nakupuju dráž. Ale spí se mi dobře. Desítky tisíc procent zisků na trhu s kryptem se mi vyhýbají, ale i když se mě na to občas někdo ptá, nebrečím kvůli tomu.

Propady jsou (naštěstí) tržní realita

Nepotřebuju složité rovnice na to, abych chápal, že bez poklesů cen to na trzích prostě nejde. Akcie běžně jako celek ztrácejí pět, deset procent, jednou za čas i výrazně víc. Kryptoměny umí to samé za den, ani nemrknete. Buďme rádi, že se ceny hýbou – spekulanti mohou lovit výkyvy, pro mě jako zmíněného tržního kliďase je to znamení, že trh není dokonale efektivní ani robot, a tak mi občas nabídne možnost nakoupit si (výrazně) levněji. Snad neskončím jako Japonec (není myšleno jako národnostní či rasově podbarvená poznámka, pouze jako připomínka, že ne všechny trhy – zatím – posouvají maxima).

Proč investuju, jak investuju

Protože na víc nemám, zněla by lakonická odpověď. Protože nejsem spekulant a gambler (teda do kasina klidně zajdu, ale peníze na obědy pro děti tam nenechám). A tak pravidelně nakupuju akcie, mám s odřenýma ušima nějakou nemovitost (ne zrovna vysněnou), spořím na penzi i v nějakých státem podporovaných produktech, ale neobchoduju denně, a to nejen krypoměny, ale ani akcie nebo jiné nástroje. Sice by to šlo prakticky "zadarmo", opravdu zadarmo to ale nikdy není. No a jak budou přibývat roky, asi budu holt ubírat na akciovém plynu. A snad mě budou živit moje děti, až stihnou proti mojí vůli tajně pohádkově zbohatnout na kryptu další generace.

Proč investuju

Investovat jenom proto, že dlouhodobě akcie (nebo jiná aktiva, kterým věříte) zdražují, není zrovna rozumné. Já třeba investuju proto, že peníze dlouhodobě ztrácejí na hodnotě, a tak se je snažím zhodnocovat (ne, raketovou tržní vědu ode mě nečekejte). Rád bych taky jednou dětem po sobě něco nechal, zaplatil jim vzdělání nebo zkušenosti, které zadarmo třeba nenaberou. Není od věci mít možnost pomoct někomu, kdo to potřebuje. A v neposlední řadě je fajn pocit, že i kdybych zítra přestal pracovat, na nějakou dobu nebudu ve stresu kvůli penězům, přičemž na běžném účtu ty peníze v současném úrokovém prostředí budou ubývat rychleji, než když budou investované.

Rozdíl mezi spekulací a investicí

Je potřeba to rozlišovat. Sám investuju výhradně dlouhodobě. Kdybych se vyhoupl do příjmové či majetkové ligy, ve které zbývají peníze na spekulace, asi by mě to jako soutěživého člověka celkem bavilo. Pokud v krátkodobých obchodech jedete, hodně štěstí, pro vás tyhle moje řádky stejně tak úplně nejsou. Jistě víte, co je to stop-loss, zvážili jste (ne)vhodnost velké finanční páky, velikost konkrétních pozic v rámci celého portfolia a tak dále.

Otázek, které člověka napadnou, když se na trzích panicky prodává (někdo v tu dobu zároveň nakupuje, nezapomeňte), je spousta. Měli byste být schopní si na ně rozumně odpovědět. Když to nepůjde, neznamená to automaticky, že nemůžete na trzích vesele vydělávat, ale znamená to, že tak docela nevíte, proč a jak to děláte. A to by vás jako příslušníky homo sapiens mohlo rušit. Nemuselo, ale mohlo.

Buy, sell, nákup, prodej, graf
15. 4. 2021 6:41
Investujete dlouhodobě? Pak tyhle věci snad dávno víte!

Pokud investujete s horizontem delším než pár kvartálů, pravděpodobně víte, proč to děláte. Právě dlouhý časový horizont...

Růst - ilustrační foto
7. 4. 2021 10:22
Váháte nad výhodami dlouhodobého investování do akcií? Tento graf vás možná přesvědčí

Chcete vydělávat desítky procent za kvartál, měsíc, nebo rovnou den? Tak pro vás tato statistika nebude. I když možná...

Investiční horizont
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
28. 9. 2021 11:30
ABCD investora: Tři témata (po)koronavirové doby pohledem expertů
Inflace
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
26. 9. 2021 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Úlohou Fedu je zvládnout tapering tak, aby to pro trhy nebyl šok.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat