US MARKETOtevírá za: 10 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Investování je tak snadné, a přece tak složité

Poslední týdny lidem uvažujícím o investování příliš nepřejí, odhodlat se ke vstupu na trh v době poklesů nicméně může být skvělé rozhodnutí. Pro všechny, kdo ještě neinvestují, ale i pro ty, kdo už na trzích jsou, avšak rádi by si připomněli, co (ne)dělat, připravil Barry Ritholtz z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management pár důležitých postřehů a doporučení.

1. Stock-picking je mimořádně složitá disciplína: Trh jako celek dlouhodobě roste, výkonnost jednotlivých akcií je ale v čase různá. Řada titulů, které akciové indexy táhly vzhůru v 90. letech, již dávno na trhu není, jiné svou výkonností za trhem zaostávají. Naopak společnosti, které posouvaly indexy na nová maxima v posledních letech, mnohdy ještě docela nedávno neexistovaly. Mít v každém okamžiku v portfoliu ty nejlepší tituly je prakticky nemožné, takže i snaha překonávat trh je dlouhodobě téměř jistě odsouzena k neúspěchu.

2. Časovat trh je možná ještě obtížnější: Když už je řeč o stock-pickingu, musíme samozřejmě zmínit také časování trhu. Všichni to známe, základní investiční poučka zní "levně koupit a draho prodat". Jak ovšem poznat, kdy jsou akcie levné a kdy drahé? Ukazatele jako P/E můžeme pustit z hlavy, to jsou jen čísla, která nijak neodráží specifickou tržní situaci. Investoři, kteří se snaží na minimech nakupovat a na maximech prodávat, často nakonec dělají přesný opak.

3. Emoce jsou největším nepřítelem investorů: S časováním trhu souvisí rizikový faktor v podobě emocí investorů. Ani když se někdo rozhodne investovat dlouhodobě a takzvaně pasivně, nemá vyhráno. Investoři, kteří na americký akciový trh vstoupili po velké finanční krizi, nezažili nic jiného než růst. Teď propady indexů řadu investorů znejistily, a ti se tak ptají, zda přece jen není dobré se v době nejistoty z burz stáhnout. Tím se ale vracíme k časování trhu.

4. Investování prochází neustálým vývojem: Důkazem je třeba zmíněné ocenění akcií. Ani extrémně vysoké P/E nemusí znamenat, že je ocenění titulu mimo realitu. Na trzích a v ekonomice panují v každém okamžiku specifické podmínky, v jejichž kontextu je potřeba vnímat investiční portfolio. Stejně tak nízko oceněný titul nemusí být dobrou příležitostí. Investoři nesmí ani na vteřinu polevit ze vzdělávání se a vyhodnocování aktuální situace. Musejí věřit svým myšlenkám, avšak stejně tak musejí umět naslouchat druhým.

5. Lákadel je spousta, každý si ale musí najít svoji cestu: Investovat může prakticky kdokoli. A nejen do akcií, dluhopisů, komodit nebo třeba nemovitostí. Kryptoměny, umění, sběratelské předměty - na to všechno dosáhne díky novým investičním platformám téměř každý. Právě prakticky neomezené možnosti ale kladou na investory velké nároky. Musejí si ujasnit své cíle a vytvořit si strategii odpovídající jejich individuálním požadavkům. Nesmí podlehnout emocím, nechat se strhnout davem, na druhou stranu musejí umět davu naslouchat. Investování je zkrátka komplexní činnost vyžadující cílevědomost, trpělivost, ale i ochotu učit se (nejen z vlastních chyb).

Čeho byste (ne)měli litovat, když jsou trhy zbarvené do ruda?

Čeho byste (ne)měli litovat, když jsou trhy zbarvené do ruda?

Zdroj: ritholtz.com

Chyby v investováníInvestiční strategieInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika