Čeho byste (ne)měli litovat, když jsou trhy zbarvené do ruda?
Někdy i ta nejrozumnější rozhodnutí vedou ke katastrofálním výsledkům. Jindy vás naprostá hloupost může naopak vyhoupnout do sedla. Každý den děláme spoustu rozhodnutí a je normální, že řady z nich později litujeme. V době, kdy jsou trhy nervózní a rozkolísané, bývá na mnohá finanční rozhodnutí již pozdě. Je lepší se rozhodovat v době, kdy na to máte klid, a v době všeobecné nervozity toho dělat vlastně co nejméně. Jsou totiž rozhodnutí, kterých nejspíše nebudete litovat nikdy, a pak taková, která vás přijdou draho prakticky vždy.
Čeho litovat nebudete?
Včas si stanovit finanční a investiční plán a dodržovat jej. Že vaše investiční portfolio ztratilo na hodnotě pět, deset, dvacet procent? Pokud jste je sestavovali zodpovědně, s dlouhodobým cílem a plánem, jak s ním pracovat, neměňte je jen proto, že se aktuálně trochu smrsklo. Čas zatím vždy v historii hrál pro takové, jako jste vy. Pokud říkáte portfolio mixu obskurních kryptoměn, prašivých bondů slibujících astronomické výnosy a pár small cap akcií, které vám doporučil kamarád na Facebooku, jste v debatě o smysluplném investování omylem (ač jste v uplynulých letech vydělali třeba i krásné peníze).
Ignorovat své portfolio během korekcí na trzích. Je mnoho přístupů a žádný není bez chyby. Pokud ale investujete pravidelně, tedy bez ohledu na aktuální tržní kurzy, a s dlouhým investičním horizontem, korekce (či medvědí trendy) jsou období, kdy nakupujete levněji než v období předchozím. To se dá psychicky zvládnout, nemyslíte?
Čeho byste litovat mohli?
Nedodržení investičního plánu kvůli nervozitě v době poklesů na trzích. Investování je někdy z psychologického hlediska nepohodlné, jen co je pravda. To ale neznamená, že je potřeba to vzdávat jen proto, že se váš monitor po hezkých pár letech zelenání pro změnu převážně červená.
Přehnaná pozornost věnovaná tržním výprodejům (a případná reakce na ně). Je dobré si od investování držet odstup, jakkoli jde o vaše peníze a vaši budoucnost, případně budoucnost vašich blízkých. Tu pro vás vlastně anonymní masu institucionálních a drobných investorů, pro které se vžil pojem trh, vůbec nezajímá, že někde nevěřícně mnete displej telefonu se zprávami z burzy a hroutíte se. Pokud nejste Elon Musk (Elone, jestli tohle čtete, napište o nás něco hezkého na Twitter), vaše rozhodnutí nemají šanci ovlivnit dění na trzích. A stejně tak vaše špatná nálada nenapraví ztráty ve vašem portfoliu.
Snaha nakoupit za nejnižší cenu. Tak dlouho čekal na ještě nižší cenu, než nakoupí, až nenakoupil vůbec. V takovém popisu by se jistě poznal nejeden z vás (zrovna v tomhle mám čisté svědomí, protože než jsem začal investovat pravidelně, dařilo se mi celkem neomylně nakupovat pořádně draze; výjimkou je, nutno kajícně přiznat, nekoupení většího vlastního bydlení ve víře, že "ty šílené ceny přece musejí klesnout" – dnes bych někdejší nabídky bral všemi deseti –, nešlo nicméně o vyloženě investiční rozhodnutí). Může se stát, že trefíte dno na trhu a nakoupíte opravdu výhodně. Asi bych také trochu taktizoval, kdybych plánoval jednorázovou investici v řádu milionů nebo vyšší, ale při pravidelných investicích v (nízkých) stovkách tisíc za rok mi to za to nestojí. Nemám finanční plány postavené na tom, že je potřeba přesně časovat trh.
Zdroj: A Wealth of Common Sense