US MARKETZavírá za: 0 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Větrná energetika jako ekologicky zodpovědnější investiční příležitost

Pokud chceme dosáhnout čistých nulových emisí CO2, musí se intenzita hospodářské činnosti dramaticky snížit, a to mnohem více než v posledních desetiletích. Válka na Ukrajině navíc vyvolala nejistotu ohledně energetické bezpečnosti a přiměla mnohé země, aby přenastavily svůj energetický mix.

Mnohé země se potýkají s nestabilitou v oblasti dodávek energií. To jen podtrhuje potřebu včas řešit situaci, která může na energetickém trhu nastat s postupným docházením tradičních fosilních paliv. Škála alternativních zdrojů energie je poměrně široká (větrné, solární a vodní elektrárny). A celé téma je nepochybně i zajímavou investiční příležitostí.

Zaměřme se tentokrát na vítr. Investice do větrné energetiky může mít několik podob. Jednou z možností je investovat přímo do společností zabývajících se výrobou elektřiny z větru, tedy těch, jež se věnují vývoji, výstavbě nebo provozu větrných elektráren. Další možností je investovat do burzovně obchodovaných fondů nebo klasických podílových fondů, které se specializují na bezemisní výrobu energie nebo na obnovitelné zdroje.

Získávání energie z větru má zásadní význam při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství. Náklady na větrnou energetiku na pevnině i na moři se za posledních deset let výrazně snížily, takže je toto odvětví nyní nákladově efektivnější než výroba energie z fosilních paliv. Odklon od současné nadměrné závislosti na uhlí, ropě a plynu ale bude vyžadovat značné investice do větrné energetiky i do řady dalších technologií v oblasti čisté výroby energie.

K výrobě elektřiny z větru se používají dva hlavní typy větrných turbín. Ty jsou buď umístěné na pevnině, ve venkovských a méně obydlených oblastech, takže proudění větru není narušeno, nebo na moři, kde mohou být buď pevně připevněné k mořskému dnu, nebo plovoucí.

Větrný průmysl pokračuje v globální expanzi. V roce 2021 přibylo celosvětově 93,6 GW nové kapacity větrných elektráren. Celková instalovaná kapacita větrných elektráren dosahovala 837 GW, což bylo o 12,4 % více než v roce 2020. Nejvíce se nový výkon instaloval v Číně, USA, Brazílii, Vietnamu a Spojeném království. To přitom od roku 2009 drželo první místo v kumulativních instalacích větrných elektráren na moři, dokud je na konci roku 2021 nepředstihla Čína.

Podíl na celkovém instalovaném výkonu větrných elektráren v roce 2021

zdroj: Globální rada pro větrnou energii (GWEC), Global Wind Report 2022; ve zbytku světa instalováno 15 % výkonu

Investice do větrné energetiky jako takové mají smysl. Mohou pomoci snížit emise uhlíku, podpořit přechod k udržitelnější energetické budoucnosti a zároveň zajistit atraktivní výnosy. Při zvažování investic je ale (jako ostatně vždy) důležitá důkladná analýza konkrétních příležitostí a jejich rizik a možných přínosů. Je také potřeba zhodnotit finanční zdraví společností zabývajících se větrnou energetikou, jejich růstový potenciál a případná regulační nebo politická rizika, jimž mohou čelit.

Zdroj: Invesco

Ekologie a životní prostředíEnergetikaInvestiční tipyVětrná energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa