Komodity: Přetrvávající slušná poptávka a nedostatečné investice jako příslib nového býčího trendu

Začátek třetího tisíciletí se na trzích nesl ve znamení takzvaného komoditního supercyklu. Ten byl podporován poptávkou po surovinách především ze strany rozvíjejících se zemí v čele s Čínou. Zvýšená poptávka po surovinách se odrážela i v investicích firem do rozvoje stávající těžby nebo otevírání nových ložisek. Zhruba od roku 2016 jsou ale kapitálové výdaje firem utlumené, a celé odvětví je tak významně podinvestované.
"Podniky omezily investice zejména po pádu cen komodit kolem roku 2015 a od té doby se trend zásadně nezměnil. Vliv na nízké investice v oblasti těžby má i sílící trend ESG a rovněž nové trendy v oblasti technologií, které se jeví atraktivněji než vrtání a kopání, a tedy odsávají zájem i kapitál," říká Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS.
Ode dna se komoditní trh odrazil v roce 2020, kapitálové výdaje firem se ale od té doby zvýšily jen mírně.
"Světová ekonomika zůstává navzdory specifickým problémům Číny v relativně dobré kondici, poptávka po komoditách by tak neměla zaznamenat výrazný útlum. Vzhledem k solidní poptávce a nedostatečným investicím v oblasti těžby a zpracování surovin v uplynulých letech se cenové prahy na komoditním trhu posunuly výše, a minimálně z mého pohledu je tak na spadnutí nový komoditní býčí trend," dodává Callum Thomas.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS