Tři důvody, proč při výběru akcií nepoužívat umělou inteligenci

V poslední době se v médiích objevuje takový nešvar, který se šíří i do renomovaných zpravodajských zdrojů. Jde o články na téma toho, jak byla umělá inteligence v podobě ChatGPT používána k výběru konkrétních akcií úspěšněji, než to dokázali profesionální investiční firmy a poradci. Podobné interpretace jsou ovšem silně zavádějící a mohou v portfoliích investorů napáchat značné škody.
LLM, tedy large language model, je typ programu umělé inteligence, který dokáže mimo jiné rozeznávat (chápat) a generovat text. Využívá velké soubory dat k pochopení, shrnutí, generování a předvídání nového obsahu. Jedním z příkladů je populární ChatGPT od společnosti OpenAI. Abychom pochopili, proč mohou být konverzace s tímto softwarem (nejen) pro investory zavádějící, pojďme se podívat na to, jak LLM fungují a v čem mohou být nebezpečné při sestavování portfolia.
1. varování: Výsledky zkreslené ignorováním špatných doporučení
V první řadě je potřeba si uvědomit předpojatost v prezentování vítězů. Při hodnocení vítězných akcií se články často soustředí pouze na společnosti, které byly úspěšné, ovšem přehlížejí akcie firem, které selhaly. To vede k nepřesné interpretaci celkové výkonnosti nebo životaschopnosti "vítězné" strategie.
Pokud hrstka akcií doporučených umělou inteligencí v krátkodobém horizontu překoná výnosy portfolií sestavovaných investičními firmami nebo hlavních benchmarků, není to ještě důvod k jásání nad mocným a neomylným ChatGPT a ignorování jeho neúspěšných výstupů. Nestačí jen říci, že byla použita umělá inteligence. Článek musí vysvětlovat strategii, protože to je jediný způsob, jak mohou investoři posoudit kvalitu přístupu. Dělání čehokoli jiného podporuje neinformované následování dalších předpovědí ChatGPT, které povede k chybným rozhodnutím.
2. varování: Předpovědi na vodě
Když uvažujeme o LLM obecně, musíme si uvědomit, že tyto systémy pracují s komplikovaným rozdělením pravděpodobnosti, aby odpověděly na položený dotaz. Ve většině případů předpovědi generované umělou inteligencí zahrnují akcie nejčastěji zmiňované v datové historii, se kterou model pracuje a ze které se "učí".
LLM (alespoň zatím) nepřemýšlejí, a predikce pro ně tedy mají jiný význam než pro lidi v jejich každodenních rozhovorech. Například při zadání, při kterém mají dokončit větu, vyberou slovo, které statisticky nejpravděpodobněji odpovídá kontextu, a to na základě zpětné vazby, kterou modely obdržely během školení.
Model tedy má tendenci opakovat nejčastěji se vyskytující řešení, což při investování může být problém. Při dotazu na nejlepší akcie do portfolia LLM logicky nabízí ty, které se v době jeho vývoje vyskytovaly nejčastěji mezi mezi "vítězi". Může to fungovat, ale změnu trendu nebo nástup nové růstové hvězdy nezachytíte. Musíte si počkat, až je ChatGPT "nasaje".
3. varování: Matematická a datová omezení při generování slov
LLM jsou nástroje na generování slov. Nemělo by se proto na ně spoléhat při provádění složité matematiky nebo deduktivního uvažování. Ačkoli některé moderní systémy začaly pracovat s jednoduchou aritmetikou, nemělo by se umělé inteligenci příliš věřit v rámci vytváření složitých modelů progrese, které mají zohlednit rizikový profil daného portfolia.
Většina LLM navíc pracují se souborem znalostí z doby, ke které byly vyškoleny. Například ChatGPT 4 používá tréninková data do září 2021. Ačkoli tyto systémy jsou on-line, automaticky nemají k dispozici všechna nejnovější vstupní data. Není přitom od věci tvrdit, že investiční rozhodnutí by měla být založena na aktuálních informacích o fundamentech firem, dění na trhu a ekonomickém prostředí.
Mají LLM smysluplné využití v investičním plánování?
Přestože se jedná o závažná varování, najdou se i potenciálně prospěšné aplikace LLM, které mohou pomoci s investičním rozhodováním. LLM lze například využít ke shrnutí posledních (negativních i pozitivních) článků, které jsou o dané společnosti k dispozici v médiích. Schopnost zpracovat a shrnout velké množství dat je obecně silnou stránkou LLM, i v tomto případě ovšem musejí být investoři obezřetní – jakkoli se vygenerovaný souhrn může jevit jako relevantní a objektivní, existuje nemalá šance, že minimálně některé jeho části byly vytvořeny tak, aby vypadaly dobře (byly "žádoucí" odpovědí na položený dotaz).
Je pravděpodobné, že vývoj LLM bude rychle postupovat a jednoho dne tyto modely budou velice užitečné i při strategických rozhodnutích, jako jsou ta spojená s investicemi. Zatím by se ale investoři měli soustředit na roky prověřené principy sestavování portfolií a brát s rezervou slibované pohádkové výnosy odvozované od nadpřirozených schopností umělé inteligence při výběru investic. Jinak se může velice snadno stát, že jejich investiční pohádka nebude mít happy end.
Zdroj: FactSet