Nehleďte na nejistotu, krize ani recese. Prostě investujte, bohatě se vám to vrátí

Rekordní hodnoty amerických akciových indexů z poslední doby v řadě (potenciálních) investorů vyvolávají pochybnosti ohledně toho, zda je správná doba na to, být na trhu. Kdo se ale takhle ptá, zřejmě toho o historii finančních trhů moc neví. Experti z Fidelity International radí na nic nečekat. Jestli jsou akcie levné, nebo drahé, je v podstatě jedno, důležité je jediné - mít zainvestováno.
Následující graf srovnává výslednou tržní hodnotu portfolia při investování 5 000 dolarů ročně mezi lety 1980 a 2023 v různých scénářích - v nejlepších, respektive nejhorších okamžicích, vždy na začátku roku a při rozložení investic do jednotlivých měsíců. Výsledky těchto strategií se pohybují od zhruba 4,25 milionu do 5,57 milionu dolarů. A byť je rozdíl zásadní (přes milion a čtvrt), i ten "nejhorší" výsledek mnohonásobně překonává "spoření do matrace".
Odborníci z Fidelity Wealth Management odrazují od pokusů o časování trhu. Upozorňují, že i krátké vystoupení z pozic může investory připravit o velkou část výnosů. Spočítali, že zatímco 10 tisíc dolarů investovaných na začátku roku 1988 do S&P 500 by se do konce loňského roku zhodnotilo na téměř 420 tisíc dolarů, stažení prostředků z trhu během pouhých pěti nejlepších dní by konečnou tržní cenu portfolia srazilo o více než 150 tisíc dolarů. A kdyby investor se stejnou vstupní investicí na trhu nebyl během 30 nejlepších dní, spadla by konečná hodnota portfolia na jen asi 32 tisíc dolarů.
V novodobé historii se nenašla krize, kterou by Wall Street nepřekonala. "Investoři se snaží předvídat nepředvídatelné, pracují s krizovými scénáři, nakonec je to ale všechno bezvýznamné. Všechny krize, které dosud udeřily, byly překonány, ať už šlo o války, období ekonomické slabosti, nebo z poslední doby třeba pandemii nemoci covid-19," říká Naveen Malwal, portfoliomanažer ve společnosti Strategic Advisers ze skupiny Fidelity Investments. "Trh se může propadnout o desítky procent, dříve nebo později jsou ale ztráty smazány a následně jsou stanoveny nové rekordy."
Zároveň platí, že čím déle je investor na trhu, tím větší je pravděpodobnost, že neskončí v minusu. Od roku 1928 měli investoři do amerických akcií při horizontu 15 let asi 98% pravděpodobnost kladného zhodnocení, bez rizika ztráty (nominálně, tedy bez zohlednění inflace) pak byla všechna období delší než 20 let.
Když to otočíme, ti, kdo drželi prostředky v hotovosti a jejích ekvivalentech, měli jen asi 2% šanci na kladné zhodnocení. V kratším horizontu sice byla šance na pozitivní výsledek vyšší - v ročním zhruba jedna ku čtyřem -, stále ale byla velmi nízká oproti vyhlídkám, jež nabízely akcie.
Historická zkušenost ukazuje, že na (začátek) investování není nikdy špatný čas. Jediné pravidlo týkající se času zní: čím dříve, tím lépe. "Nepřemýšlejte o tom, co špatného by se mohlo stát. Nesnažte se na trh vstupovat a zase z něj vystupovat podle toho, co vyhlížejí různé predikce. Investujte pravidelně, dlouhodobě, buďte trpěliví a držte se stanovené investiční strategie. Výsledky se dostaví," uzavírá Naveen Malwal.
Zdroj: Fidelity Investments