Tipy na investici: Jak a komu (nejen) v Česku (ne)škodí sucho
|

Tipy na investici: Jak a komu (nejen) v Česku (ne)škodí sucho

Sucho v České republice zvyšuje podnikatelským subjektům náklady, a přispívá tak k růstu cenové hladiny, která se v případě spotřebitelských cen za poslední rok v tuzemsku zvýšila nejvíce v rámci EU, konkrétně dubnu o 3,3 %.

Ekologie a životní prostředí Voda Investiční tipy

Nejvíce postiženými odvětvími v Česku jsou podle společné analýzy think tanku CETA a brokera TopForex producenti elektřiny z vodních zdrojů, zemědělci zaměření na výrobu náročnou na vodu (například obiloviny, kukuřice nebo ryby), dřevozpracující průmysl a pojišťovny.

Sucho je ovšem z pohledu investic pro některá odvětví naopak požehnáním. Do skupiny pěti oborů, které v Česku podle analytiků mohou v současné době ze sucha těžit, patří solární elektrárny (relativní výhodu na trhu mají i větrné parky), technologické firmy a startupy zaměřené na řešení sucha a šířeji na adaptace na klimatické změny, majitelé pozemků se zdroji vody a také dopravní služby.

"Není to samo sucho, ale zvyšující se osvit, který v důsledku klimatické změny zvyšuje účinnost solárních panelů v Česku. Společně s rychlým rozvojem technologií je možné dosáhnout již i bez dotací na dvanáctiletou návratnost fotovoltaických investic. To je číslo ještě před deseti lety, kdy v Česku solární boom vrcholil kvůli dotované ceně, nepředstavitelné," říká Jaroslav Kříž, který vede inovace, průzkum a vývoj ve fotovoltaické skupině Solek.

Jaké finanční instrumenty jsou (vedle celých zmíněných odvětví) v prostředí stále častějšího sucha vhodné k případné investici? Zájem poslední dobou vzbuzují fondy zaměřující se na firmy s aktivy a projekty souvisejícími s vodou.

Sucho ale také ovlivňuje strukturu realitního trhu. "V zahraničí již byly zaznamenány i případy, kdy investoři koupili farmu či vinice nikoli kvůli zemědělským produktům, ale kvůli velkým zásobám podzemní vody na pozemku farmy. Podobných investičních příležitostí bude přibývat," předpokládá Michal Hejl, analytik z CETA.

Tři fondy pod lupou: Investice do vodního hospodářství
Na trhu se v posledních letech objevilo několik fondů investujících do vodohospodářství. Vzhledem k tomu, že se do budoucna jedná o velice zajímavou investici, není od věci si vybrat správný podílový fond.