Jak dlouho ještě mohou americké akcie sílit?
|

Jak dlouho ještě mohou americké akcie sílit?

Situace na americkém akciovém trhu není až tak složitá, jak by se mohlo zdát. Makrodata vyznívají více méně neutrálně, technická analýza naznačuje, že akcie ještě mohou chvíli posilovat, z dlouhodobého hlediska ale převažují rizika nad prorůstovými faktory.

Americké akcie Akciový trh

Investoři upozorňují nejen na nadprůměrné ocenění akcií v USA, ale i na obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou nebo inverzní výnosovou křivku, jež se historicky ukázala být poměrně spolehlivým indikátorem příchodu recese a poklesu cen akcií.

Akcie se zdají být nadhodnocené i ve srovnání s cenami komodit. Poměr cen amerických akcií (indexu S&P 500) k ceně koše komodit byla v první polovině června bezmála 10 % nad 200denním klouzavým průměrem.

Optimismem investoři rozhodně nehýří. Podíl býků na trhu klesl pod 25 %. I to je důvod, proč jsou v kurzu hlavně defenzivní sektory, například odvětví veřejných služeb.

V krátkodobém horizontu mohou americké akcie ještě posílit, ve zhruba ročním výhledu jsou ale naděje na zisky o poznání menší. To ostatně potvrzuje i následující index rizik, který je v podstatě na úrovni z let 1999 a 2007.

Zdroj: bullmarkets.co