Jak se na trzích přelévaly peníze od finanční krize?
|

Jak se na trzích přelévaly peníze od finanční krize?

Uplynulých 111 měsíců na trzích je možné sepsat do jedné velké encyklopedie, která v okamžiku vydání bude zastaralá, nebo shrnout do jedné delší tabulky. Encyklopedie přenechme nobelistům a jiným, kteří na to mají čas a chuť, a nahlédněme do tabulky.

Americké akcie Světové akcie Evropské akcie Komodity Dluhopisový trh Státní dluhopisy Srovnání investic

Hvězdou světových trhů je (s výjimkou kryptoměn) Amerika a její akciový trh. Hlavní indexy přidaly od minim z března 2009 bezmála 400 %, technologické indexy a benchmarky zahrnující firmy s menší tržní kapitalizací ještě více. Není od věci poznamenat, že vítězem mezi sektory nejsou technologie, jak by se možná dalo čekat, ale firmy dodávající zbytné produkty a služby (jde například o média, automobily, hotely, volný čas, oblečení a další). V odvětví jsou zahrnuty třeba společnosti Tesla, Ralph Lauren, TripAdvisor a Sotheby's, největší váhu má ale společnost Amazon.

Výkonnost světových akcií v tabulce je potřeba vnímat s tím, že jde o přehled zhodnocení burzovně obchodovaných fondů (ETF) sledujících tyto trhy kotované v amerických dolarech, zatímco samotné indexy v jednotlivých zemích jsou počítány v domácích měnách (tedy převážně v eurech). V rámci západní Evropy jsou na tom od konce krize nejlépe akcie v Německu, ve světě stojí za zmínku solidní výkon trhu v Hongkongu.

Po několika zvratech jsou na tom nadále špatně nejsledovanější komodity, byť ropa je za uplynulý rok z celé tabulky zdaleka nejvýkonnější. V plusu se drží pouze zlato a stříbro, ovšem i ty se obchodují hluboko pod svými maximy.

Pohled na výkonnost jednotlivých investic sám o sobě vlastně mnoho neříká. Je ale dobré mít na paměti, jak výrazné růsty mají některá aktiva za sebou, již proto, aby případné korekce a zhoršení nálady nevyvolávaly v investorech pocity marnosti a paniky. Právě (psychické) nezvládání dočasně nepříznivého vývoje totiž vede ke škodám, které se pak v rámci portfolií o to déle napravují.

Zdroj: Bespoke Investment Group