Akcie a spol.: Když je nejtěžší držet
|

Akcie a spol.: Když je nejtěžší držet

Investování je na první pohled jednoduché, ale vyděl(áv)at jím není snadné. Určitě nejde o "easy money", jak se snaží tvrdit spousta poradců a šarlatánů prodávajících investiční produkty, spíše naopak.

Akciový trh Akciové tipy Býčí trh Medvědí trh Ponaučení pro investory

Prakticky vše, co investor dělá nebo by měl dělat na trzích, má nějaký háček. Není jednoduché nakupovat, když trhům vládne medvěd, není jednoduché držet, když trhy rostou a již máme vyděláno, není jednoduché se rozhodnout, co dělat, když na trzích chybí trend, a již vůbec není jednoduché se držet plánu, když se věci nevyvíjejí tak, jak bychom chtěli. V podstatě vždy se najde důvod, proč udělat něco, co se nakonec ukáže jako špatný krok (i když jsme to tušili předem).

Známý investor Howard Marks ze společnosti Oaktree Capital k tomu před pár lety poznamenal: "Investoři prodávají akcie ze dvou důvodů - protože jejich ceny rostou a proto, že jejich ceny klesají. Když rostou, investoři se začínají obávat toho, že když je neprodají, přijdou o zisky. Když naopak klesají, investoři se bojí, že mohou klesnout ještě více."

Podle toho, v jaké části cyklu se trh nachází, se tedy liší to, co je pro investory nejtěžší. V posledních letech, kdy americké i globální akciové trhy rostou do nebe, je tedy nejtěžší právě držení akcií. Investoři si totiž stále pamatují dva výrazné propady, jež na začátku milénia v průběhu osmi let postihly akciové trhy. V průběhu posledních let se objevuje stále více varování před příštím medvědím trendem, a investoři jsou tak stále nervóznější a nevědí, na kterou stranu se přiklonit.

Co by dnes investoři měli vědět?

  • Akcie jsou nejlepší třídou aktiv pro získání dlouhodobých výnosů nad inflací.
  • (Americké) akcie na roční bázi posilují ve třech čtvrtinách případů.
  • Akcie občas vykazují výraznou volatilitu.
  • (Americké) akcie zhruba třikrát ročně klesnou o 5 %.
  • (Americké) akcie zhruba jednou za rok klesnou o 10 %.
  • (Americké) akcie klesnou o 20 % v průměru jednou za tři až pět let.

Nikdo ovšem neví, kdy se zmiňovaná volatilita nakonec objeví a kdy se změní zdravý pokles o 5 % na 30% medvědí propad. Držení akcií v obdobích býčího trendu není jednoduché, protože nikdo neví, kdy dojde ke změně dlouhodobého směru vývoje. V době vlády medvěda je to složité zase kvůli tomu, že nikdo neví, jak dlouho bude propad trvat.

Kdo má plán, má napůl vyhráno

Jednoduchá rada neexistuje, ale je potřeba se něčeho chytit. Základem je stanovení si a dodržování plánu, ve kterém je určeno, jak se v jednotlivých situacích chovat. Investor musí vědět, co bude dělat, dříve, než určitý scénář vůbec nastane. Dělat investiční rozhodnutí v reálném čase bez jakéhokoli plánu je cesta do pekel. Když se přidají emoce, je prakticky nemožné být racionální.

Součástí dobrého plánu musí být přiměřená alokace aktiv a držení se předem stanovené strategie, která umožňuje případné rebalancování (i v tomto případě ale mnohdy platí, že méně je více). Správná alokace aktiv a diverzifikace totiž v konečném důsledku významně zjednodušuje držení akcií (i ostatních aktiv) v době, kdy ostatní v panice prodávají, co se dá.

Nelze skončit jinak než slovy Howarda Markse: "Akcie, které nakoupíte a prodáte, vám nevydělají. Vydělají vám akcie, které držíte."

Zdroj: A Wealth of Common Sense