Tradeři se chovají jako psychopati. Lehkovážnost vítězí

Poslední případ z UBS mluví za vše: Kweku Adoboli, trader švýcarské investiční banky, provedl neautorizované transakce, které stály největší švýcarskou finanční společnost miliardy dolarů. Co nutí burzovní makléře promrhat takové peníze na finančních trzích za pomoci nelegálních technik? Podle nové studie švýcarské univerzity v St. Gallenu jednají akcioví tradeři bezhlavě. Jsou dokonce labilnější než psychopati.
Před více než dvěma týdny šokoval finanční svět případ obchodování "na vlastní pěst", kdy byl zadržen makléř UBS za to, že způsobil bance 2,3miliardové ztráty neoprávněnými riskantními obchody. Zaměstnanec londýnské pobočky švýcarské banky UBS skončil za mřížemi. Generální ředitel banky Oswald Grübel dokonce kvůli skandálu krátce nato rezignoval. Je to už třetí velký případ zpronevěry bankovních prostředků v několika málo letech.
UBS má svého "Nicka Leesona", makléř jí prodělal dvě miliardy dolarů
Situace připomíná skandál ve francouzské bance Société Générale, kde jiný mladý obchodník Jérôme Kerviel připravil v letech 2007 a 2008 svým gamblerstvím banku o miliardy.
Jak je možné, že ve finančním světě dochází poměrně často k takovým událostem?
Výzkum švýcarské univerzity chtěl míru samolibosti a ochotu spolupracovat na vzorku 28 profesionálních traderů, kteří se zúčastnili počítačových simulací a testů inteligence. Když byly výsledky porovnány s chováním psychopatů, předčila zjištění všechna očekávání autorů studie.
Přehnaný rizikový apetit aneb destruktivní sklony
"Nikoho by nenapadlo charakterizovat tradery jako choromyslné," uvedl Thomas Noll, spoluautor studie. "Jenomže z výsledků testů vyplynulo, že se tradeři chovají daleko egoističtěji a jsou ochotni podstoupit mnohem větší riziko než skupina psychopatů, která prošla totožnými testy." Obzvláště šokujícím faktem bylo pro Nolla zjištění, že se bankéři nesnažili dosáhnout lepších výsledků než soupeř. Naproti tomu se snažili najít taktiku, kterou by svého protihráče převezli.
Místo toho, aby se snažili čestně a racionálně dospět k lepší výkonnosti, byl pro tradery mnohem důležitější záměr vydělat za každou cenu víc než jejich protějšci. "Byli ochotni obětovat obrovské množství energie na to, aby zlikvidovali své protihráče," dodává Noll.
Makléři se podle něj chovají asi tak, jako když má soused stejné auto jako vy, a proto vezmete do ruky baseballovou pálku a postaráte se o to, aby jeho auto nevypadalo lépe než to vaše.
Tyto agresivní tendence nedokázali autoři studie racionálně zdůvodnit.
Zdroj: Spiegel