Burzovní veterán o moderních technologiích: Internet je pro investory dvousečná zbraň

Díky internetu dnes na finančních trzích může investovat každý a díky sociálním sítím a blogovacím službám i drobný investor může sdílet své postoje a investiční strategie a nápady s kýmkoli na světě. Každá mince má ale dvě strany.
"Dobře si pamatuji předinternetovou éru, kdy se dění na finančních trzích řešilo jen v tištěných médiích a několika málo pořadech v televizi. Prostor tehdy dostávali jen 'prověření' manažeři fondů a analytici, kteří vystudovali prestižní univerzity, pracovali v prestižních firmách a byli členy prestižních spolků," vzpomíná Barry Ritholtz z poradenské firmy Ritholtz Wealth Management. "Polemiky býků a medvědů tehdy byly učesané a profesionální."
Dnešní dobu podle Ritholtze charakterizuje nadmíra informací plná clickbaitových článků s extrémními názory rádoby odborníků. "Díky internetu se o svůj názor může podělit každý, kdo umí zapnout počítač. Psaní je uvolněné, neformální a často plné emocí, názory jsou nezřídka zmatené, bez logické argumentace," říká veterán finančních trhů. "A autory většiny komentářů jsou individuální investoři, kteří za svá slova nenesou žádnou odpovědnost, či dokonce 'obchodníci', kteří nemají žádná portfolia."
Investoři tak podle něj musí k informacím přistupovat extrémně obezřetně. "Finanční krize pomohla na výsluní apokalyptickým vizionářům. Zkuste přes Google vyhledat slova jako hyperinflace, deflace, krach nebo spojení znehodnocování peněz či finanční apokalypsa. Facebook je plný skupin, v nichž nepoučení laici vydávají své názory za vrcholně odborné analýzy. A o moc lépe na tom není ani Twitter. Přesvědčit se o tom koneckonců můžete hned teď sami," dodává Ritholtz.
Zdroj: Bloomberg