US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,32 %
NASDAQ+0,05 %
S&P 500-0,01 %
ČEZ+0,49 %
KB+0,20 %
Erste+0,32 %

Které země navštívit, když krachne euro? Přece PIIGS!

Chaos v Evropě, který by mohl nastat, kdyby padlo euro, by jistě zapříčinil pokles poptávky ze zámoří po dovolené v evropských zemích. Všechno špatné je ale pro něco dobré. Extrémně slabé euro (případně znehodnocené "staronové" národní měny) a volné kapacity by vedly k výraznému poklesu cen, takže by se nám naskytla výborná příležitost užít si dovolenou za hubičku. Jeden háček to má, což si můžeme demonstrovat na příkladu Řecka - potenciální turisté si musejí dát pozor na to, aby se netrefili do termínu, kdy si nespokojení obyvatelé krachující země naplánují nějakou tu stávku nebo násilné demonstrace.

Redakce IW
Redakce IW
7. 2. 2012 | 12:00
Řecko

My jsme však cestovatelé dobrodruzi, a proto do toho rizika půjdeme. Průvodce po kterých zemích si tedy máme koupit a proč?

1. Řecko

Stále je pravděpodobné, že EU "rupnou nervy", nechá Řecko zbankrotovat a odkáže ho zpět k drachmě (mimochodem tento scénář začíná podporovat stále větší počet Řeků). Diskont pro turisty by byl nadmíru lákavý. Jen si to představte! Mohli byste si dopřát i speciality, o kterých se vám dříve nesnilo.

Kompletní přecenění zpět do drachmy by v Řecku způsobilo totální zmatek doprovázený bouřlivými protesty horkokrevných jižanů. Je otázkou, zda by v Řecku vůbec něco fungovalo normálně a země by se pro turisty nestala nebezpečnější než Afghánistán.

2. Itálie

V Itálii se může stát cokoli. Jen si vzpomeňte na skandály s nezletilými prostitutkami Silvia Berlusconiho, který se držel v čele vlády s přestávkami od roku 1994. Z funkce ho sesadila až dluhová krize. Zanechal zemi s dluhem 2,6 bilionu USD a potřebou drastických úsporných opatření.

Pamatujete ještě na tisíce lir, které jste kdysi potřebovali, abyste si zaplatili plavbu gondolou po Benátkách? Není to tak dávno. Možná si již brzy budeme moci znovu dojít do směnárny pro bankovky se spoustou nul.

3. Portugalsko

Portugalský deficit byl v roce 2010 revidován na 9,8 % HDP. V poslední době ekonomika roste ani ne procentním tempem, loni země požádala Evropskou unii o finanční pomoc. Aby splnila požadavky evropských autorit, musel premiér Pedro Passos Coelho snížit státní platy, zvýšit daně a zprivatizovat státní podniky.

Co nás na Portugalsku může lákat? Cestovní ruch roste zhruba 6% tempem, portské si můžete vychutnat za zpěvu písní v příjemných hospůdkách. Pokud euro padne, budou se Portugalci jistě spoléhat právě na cestovní ruch.

4. Španělsko

Ve Španělsku je bez práce skoro čtvrtina lidí. Především ti mladší plní ulice Madridu a Barcelony a protestují proti chování bank.

Španělé potřebují, abyste přijeli, zamluvili si pokoj v hotelu, objednali paellu se sangrií a nakoupili trička s Lionelem Messim nebo Cristianem Ronaldem pro všechny své známé. V roce 2010 bylo Španělsko čtvrtou nejoblíbenější turistickou destinací na světě.

5. Irsko

Irsko muselo kvůli bankovní krizi využít záchranný balík v hodnotě desítek miliard eur. Hlavní ekonom Citigroup Willem Buiter varuje, že bude země letos potřebovat další pomoc. Irsko přesto dělá velké pokroky v reformách bankovního sektoru a veřejných financí. Export roste, probíhají strukturální reformy.

Země potřebuje příjmy z cestovního ruchu jako sůl. Mezi roky 2008 a 2010 klesly tržby z turismu o 2 miliardy eur. Zájem Irů o zahraniční turisty je patrný z atraktivních nabídek hotelů a cestovních kanceláří.

Zdroj: thestreet.com

Dluhová krizeEuroIrskoItáliePortugalskoŘeckoŠpanělsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

17. 7.-Andrej Rády
Světové akcie