Milionáři v pohybu: Odkud prchají a kde se zabydlují

Kdykoli se nějaká země dostane do ekonomických problémů, jsou to ti nejbohatší, kteří začnou jako první převádět své peníze do bezpečnějších míst. Když navíc s majetkem začnou odcházet i sami zástupci nejbohatší třídy, je to znamení velkého problému.
Organizace New World Wealth od roku 2013 sleduje nejen to, jak světem proudí peníze bohatých, ale i migraci dolarových milionářů. Loni například do jiné země přesídlilo téměř 100 000 dolarových milionářů. Předloni to bylo zhruba 82 000 a před dvěma roky přibližně 64 000.
Nejvíce milionářů loni odešlo z Číny (10 000) a Indie (7 000). V případě Indie šlo o asi dvě procenta celkového počtu tamních milionářů a exodus probíhal navzdory příznivým ekonomickým vyhlídkám země. New World Wealth tvrdí, že indičtí milionáři "prchali" do jiných zemí převážně kvůli socialistickým vizím premiéra Módího, které mají pomáhat naplňovat mimo jiné i peníze vytažené z kapes nejbohatších vrstev.
Kolem 6 000 dolarových milionářů opustilo Turecko, v tomto případě šlo o asi 12 % celkového počtu tamních boháčů. New World Wealth uvádí, že z velké části bylo jejich rozhodnutí důsledkem posilování moci prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po neúspěšném pokusu o převrat z roku 2016.
V rozvinutém světě zaznamenaly největší odliv dolarových milionářů Spojené království a Francie. Odchod Britských boháčů spojuje New World Wealth hlavně s brexitem. V případě Francie naopak zpráva upozorňuje, že odchod milionářů ze země zpomalil, údajně hlavně díky pozitivnímu přijetí politiky prezidenta Emmanuela Macrona.
Země registrující nejvíce příchozích a odchozích dolarových milionářů
Zajímavé je, že se výrazně nezměnil počet milionářů přicházejících do Spojených států. Spekulovalo se totiž, že Donald Trump v Bílém domě by mohl působit jako magnet na bohaté. Celkem loni do USA přišlo asi devět tisíc dolarových milionářů, v zemi ale žije asi pět milionů jejich kolegů, takže jde jen o kapku v moři. Důvodem by mohly být mimo jiné obavy z nepředvídatelnosti Trumpovy politiky.
Výrazný příliv boháčů zaznamenaly Austrálie, Kanada či Spojené arabské emiráty, tedy politicky stabilní země. Do Austrálie loni přišlo přibližně 10 000 milionářů a do Kanady a Spojených arabských emirátů jich zamířilo v obou případech kolem 5 000.
"Migrace příslušníků nejbohatších vrstev je dobrým ukazatelem politické a ekonomické stability, respektive nestability jednotlivých regionů. Když se tak podíváme na vývoj počtu migrujících milionářů v čase, je sdělení jasné. Svět dnes má do klidného místa hodně daleko," stojí ve zprávě organizace New World Wealth.
Zdroj: New York Times
Aktuality
