Co Twitter dal: Nezastavitelný býk

Tentokrát něco o hrozbě japonského scénáře, o čínské závislosti na dluzích, o zpětných odkupech akcií, o malých zombie firmách a titulních stranách magazínu Barron's.
1. Japonská budoucnost západu?
Mohamed El-Erian varuje západní ekonomiky před japonským scénářem. Pokud bude Evropa přešlapovat na místě jako nyní a ekonomika USA zpomalí, mohou se vyspělé státy dočkat podobného scénáře, jaký prožívá Japonsko. Ekonomové sice zemi vycházejícího slunce v minulosti vyčítali špatnou měnovou politiku a věřili, že v případě kombinace slabého růstu, nízké inflace a trvale nízkých sazeb budou mít dostatek nástrojů na odvrácení japonského scénáře, ale v současnosti si již tak jistí nejsou.
2. Dluhy a růst po čínsku
Netrvalo to až tak dlouho, než se Čína stala druhou největší ekonomikou světa a globálně největším investorem. Velkou měrou za to vděčí dluhům, které jí ale již nyní tak prospěšné nejsou. Velké investice bez růstu spotřeby jsou k ničemu (když už nepomáhají exporty), demografie je poničena a dovozy rostou.
3. A zase ty zpětné odkupy
Goldman Sachs na to kápla. Tvrdí, že bez velkého objemu zpětných odkupů akcií by poptávka po akciích byla mnohem nižší, býčí trend by netrval tak dlouho a volatilita by byla vyšší. To je na nobelovku.
4. Levné peníze a zombie
Tohle také není žádná novinka, ale za pozornost to stojí. Levné peníze umožňují půjčit si prakticky všem, ale z mnoha malých firem se kvůli tomu postupně stávají zombie společnosti, které fungují jen díky dluhům.
5. Titulka Barron's nezklame
Takhle nějak vypadá titulní stránka finančního magazínu na vrcholu býčího trhu.
Mimochodem, v Barron's mají podobné titulky velice rádi. A umějí je skvěle načasovat.
Podobně optimističtí byli i na začátku loňského roku.