US MARKETOtevírá za: 11 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co Twitter dal: QE, dluhy a nerovnosti

Tentokrát něco o tom, že argumenty zastánců kvantitativního uvolňování mohou být liché, ovšem centrální banky s uvolněnou politikou beztak hned tak neskončí. Dále o tom, že studenti v USA jsou na tom fakt špatně a že nerovnost mezi bohatými a zadluženými roste stále rychleji. A nakonec jedna hezká prezidentka v maskáčích.

1. Kvantitativní uvolňování jako Robin Hood naruby

Argumenty zastánců QE, že měnová expanze a uvolněná měnová politika pomáhají zejména chudým lidem, jsou podle mnoha ekonomů mylné. Na téma se zaměřila Bank of England a dala kritikům QE vlastně za pravdu. A Jan Bureš k tomu napsal komentář, který stojí za přečtení.

2. Easy

Centrálním bankéřům to ale nevadí, měnovou politiku uvolňují vesele dále.

3. Američtí studenti v problémech

Protože jste si již přečetli text Jana Bureše, víte, že Bank of England hovoří o zvýšené zátěži pro mladou generaci do budoucna a o tom, že po QE jsou na straně poražených zejména mladí lidé do třiceti let bez majetku. Když si k tomu v USA přidáme ještě extrémní objemy studentských půjček, z nichž již zhruba 90 miliard USD je defaultu, mají tamní studenti opravdu náročnou startovní pozici.

4. Nerovnost v kostce

Graf nerovnosti zmiňované v prvním příspěvku ukazuje celkem jasně. Většina dluhů připadá na spodních 90 % domácností, většina růstu hodnoty aktiv pak nafukuje kapsy 10 % nejbohatších.

5. Maskovaná prezidentka

Slováci mají (mimo jiné) hezkou prezidentku. I v zelené vypadá dobře.

Bank of EnglandCentrální bankyKvantitativní uvolňováníPůjčkyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika