Co Twitter dal: Centrální banky a globální oteplování

Tentokrát něco o růstu úroků v USA, o tom, jak je statistika někdy zavádějící, že v Argentině teče na ulicích krev investorů, že centrální banky bojují s klimatickými změnami a zároveň vedou investory k akciím (alespoň v Japonsku).
1. Sazby vs. sazby
Tohle vypadá fakt divně. Sazby, respektive výnosy státních dluhopisů klesají, ale sazby na kreditních kartách v USA rostou na historická maxima. I tak se dělá z chudého chudší a z bohatého bohatší. Firmy dostaly dárek v podobě daňových prázdnin od Donalda Trumpa, zatímco nejchudší rodiny, které jsou nejvíce citlivé na růst úroků, dostávají "dárky" od bank v podobě vyšších úroků.
2. Statistika (ne)lže
Trochu jiný pohled na to, jak lze se statistikou pracovat v grafech. Data mohou být přesná, ale když někdo chce, může si ji upravit ke svému obrazu.
3. Krev v ulicích
Argentina zavedla kapitálové kontroly a akcie i dluhopisy prudce ztrácejí. Typický příklad "krve v ulicích", kdy smart money houfně prodávají. Argentina v současnosti není zrovna klidný tržní přístav, ale reakce velkých investorů je zarážející.
4. Centrální banky a globální oteplování
Zajímavý článek o tom, že by se centrální banky po deseti letech zachraňování finančního systému měly začít zajímat o klimatické změny (a dokonce se již angažují). Vzhledem k tomu, jak jejich záchrana finančního systému (ne)funguje, není jisté, zda by se měly zapojovat do záchrany planety. Ale možná se v tom najdou.
5. Nulové sazby a akcie
Jak to může dopadnout, když se zkombinuje nepříznivý demografický vývoj a dlouhodobě nízké úrokové sazby? Zajímavé je, že japonskému indexu Nikkei 225 ani velký růst zájmu o akcie nepomohl k tomu, aby po 30 letech dosáhl na maxima z roku 1989. Vlastně je těsně za polovinou cesty. Je to příklad hodný následování?
Aktuality
