Proč Warren Buffett mlčí, když se konečně plní jeho tržní přání?

Buffettovy komentáře jsou pro řadu investorů jedenáctým přikázáním. Během současné koronavirové krize ale Věštec z Omahy nabídl jediné podrobnější vyjádření. Jak si mlčení investorské hvězdy vysvětlit?
V polovině března Věštec z Omahy prohlásil, že by se investoři navzdory prudkému poklesu cen amerických akcií neměli od trhů odvracet. "Pokud jste na trhu dostatečně dlouho, zjistíte, že je možné všechno. Možná mi to trvalo 89 let, abych zažil něco podobného, zkušenému investorovi ale musí být jasné, že trhy zkrátka reagují na zprávy přehnaně," řekl minulý měsíc v rozhovoru pro Yahoo! Finance.
Od té doby nebylo o Buffettovi prakticky slyšet. A to přesto, že (opět) udeřil hřebík na hlavičku. Poté, co index Dow koncem března padal v měsíčním horizontu téměř o 40 %, a mimo jiné tak vymazal zisky za dobu prezidentování Donalda Trumpa, dokázal následně přidat přes 25 %.
Koronavirus jako neetický faktor?
Před dvanácti lety byl Warren Buffett v první linii těch, kdo se za každou cenu snažili obnovit důvěru v trhy a ekonomiku. Prakticky přes noc se v roce 2008 rozhodl investovat 5 miliard USD do banky Goldman Sachs a 3 miliardy USD do průmyslového konglomerátu General Electric. Navíc se tehdy v médiích opakovaně objevovaly jeho výroky, v nichž investory explicitně vybízel ke kupování akcií amerických podniků. Buffett tehdy na burze vydělal miliardy dolarů a z krize vyšel jako vítěz.
Na začátku dubna 2020 Buffett prodal akcie leteckých společností Delta Air Lines a Southwest Airlines za 390 milionů USD a cenné papíry Bank of New York Mellon za 31 milionů USD. Jen měsíc poté, co v rozhovoru pro Yahoo! Finance uvedl, že neplánuje prodávat akcie aerolinek. Jinak se ale zdá být neviditelný. A to přesto, že na konci prosince měla investiční společnost Berkshire Hathaway k dispozici 125 miliard USD v hotovosti. Žádná slova optimismu, žádné slovní intervence čtvrtého nejbohatšího muže planety.
"Někomu to může připadat zvláštní, podle mě má ale Buffettovo mlčení jednoduché vysvětlení," říká bývalý investiční bankéř William D. Cohan. "Každému musí být jasné, že právě toto je okamžik, na který hodnotoví investoři dlouho čekali, Buffett ale podle mě zkrátka došel k závěru, že nechce být označován za toho, kdo této situace využil," vysvětluje.
Ackman: Buffett nakupuje, chce ale klid
Buffettova mlčení však využívají jiní prominentní investoři. Bill Ackman, který Věštce z Omahy označil za svého mentora, v rozhovoru pro CNBC 18. března prohlásil, že zatímco dosud byl akciovým medvědem, teď se proměnil v čistokrevného býka. Z titulů, jež prostřednictvím společnosti Pershing Square kupuje, zmínil mimo jiné Hilton Worldwide, Restaurant Brands International nebo akcie Starbucks, které v lednu s velkým ziskem prodal. Později Ackman prozradil, že do portfolia přidal rovněž další akcie Lowe's a Agilent Technologies či právě Buffettovy Berkshire Hathaway, kterou označil za "skvělý způsob, jak hrát koronavirovou krizi".
Bill Ackman údajně dokonce zná důvody současného Buffettova mlčení. A tvrdí, že Věštci z Omahy rozhodně nejde o to, aby nebyl označován za toho, kdo na koronavirové krizi vydělal. Prý mlčí jen proto, aby měl dost času na dokupování pozic za nejlepší možné ceny. "Nebojte se, jakmile zainvestuje sto miliard dolarů, dá o tom všem vědět," říká Bill Ackman.
Zdroj: Vanity Fair
Aktuality
