US MARKETZavírá za: 4 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak poznat, kdy je zlato atraktivní? Pár faktů a rad pro zmatené

Pierre Lassonde, jeden z největších světových expertů na investice do zlata a šéf společnosti Franco-Nevada, který byl v letech 2002 až 2006 také ředitelem Newmont Mining, prozradil na semináři těžařů v Torontu svůj pohled na trh se zlatem.

Lassonde považuje zlato za barometr strachu investorů o osud papírových měn. Jeho cena skáče nahoru a dolů podle toho, zda právě přicházejí dobré, nebo naopak špatné zprávy. Podobně jako cena zlata se pohybuje také tržní hodnota "zlatých" akcií. Lassonde však upozorňuje, že k tomu dochází pouze do určité míry.

Nová akciová třída pro ustrašené

V bouřlivém světě, kde padají finanční společnosti, akciové trhy i státy, svítí blyštící se žlutý kov stále zářivěji. Investoři se k němu přesouvají z realitního, akciového i dluhopisového trhu.

Lassonde doporučuje důsledně rozlišovat mezi investicemi do zlata jako takového a do akcií těžařů. Vztah poptávky a nabídky naznačuje, že cena zlata nejspíše dlouhodobě poroste, stejné tvrzení však nemusí platit pro akcie zlatých těžařů.

Zde je několik věcí, které byste o zlatu měli vědět:

  • Poptávka roste od roku 2002, ale mění se její složení. V roce 2002 putovalo 80 % zlata do šperkařství, 5 % na průmyslové účely a pouze 5 % zahrnovaly investice. Do roku 2011 vylétla investiční poptávka po zlatě na 40 %.

  • V roce 2008 přestaly centrální banky prodávat zlato, ale začaly je nakupovat. 58 % celkových zlatých rezerv drží centrální banky USA a EU, jen zhruba 2,6 % asijské centrální banky. Když budou centrální banky chtít navýšit své zlaté rezervy o 15 % (tedy o 17 359 tun), bude muset vzrůst cena zlata, protože roční produkce je zatím jen 2 800 tun.

  • Investiční poptávka bude nadále růst. Rozmach ETF začal v roce 2004 s celkovými 2 800 tun. Dnes jen o něco převyšuje italské zlaté rezervy.

  • Investoři zvýšili podíl zlata ve svých portfoliích z 0,5 % na 2 % mezi roky 1980 a 2011. V pěti až deseti letech by se toto číslo mohlo dostat až k 5 nebo 7 %.

  • Poptávka Číny dramaticky roste. Na čínském trhu se zlatem převažují šperkaři. Je pozoruhodné, že trh roste dvakrát rychleji než čínský HDP.

  • Když se navyšují devizové rezervy, roste cena zlata.

6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled

6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled

  • Když se zvětšuje v USA peněžní zásoba, roste cena zlata.

  • V roce 1980, když zlato stálo 800 USD za unci, odpovídala trojská unce jedné jednotce indexu Dow. Nyní je poměr 8:1. Pokud bychom se vrátili k původní paritě, čekal by zlato růst k 13 500 dolarů za unci.

  • Nejistota v Evropě bude pokračovat a Řecko bude muset v následujících letech eurozónu opustit. Komoditní boom není za námi, jen nabírá dech.

V další části semináře Lassonde zaměřil pozornost na akcie těžařů:

  • Ceny zlatých akcií budou za cenou zlata dále zaostávat, postupný pokles může dosáhnout 50 až 60 %. Dostupná naleziště zlata poskytují nižší výnos kvůli vyšším nákladům na těžbu.

  • Nová naleziště jsou těžko dostupná. V roce 1960 vedl každý dolar investovaný do těžby k 105násobnému výnosu. V roce 2000 to byl už jen 11násobek.

  • Restrikce zemí s nalezišti zlata omezují nabídku. Zakazují vývoz, zdaňují je vysokými sazbami nebo znárodňují aktiva těžařů.

  • Nabídka bude stagnovat nebo klesat, protože technologie využívané pro těžbu zlata zůstávají zastaralé. Bude zapotřebí větších investic do výzkumu, k jakým došlo například v ropném průmyslu, kde inovace zcela změnily výhled rezerv.

Lassondova analýza nabídky a poptávky naznačuje, že cena zlata může růst do závratných výšin, přesto ale Lassonde varuje:

"Nemyslím si, že jsme dosáhli vrcholu produkce zlata a věřím, že se nové technologie s problémem zaostávající nabídky brzy poperou."

Lepší těžbu a technologie mohou přinést miliardy dolarů investic do vědy a výzkumu. Lassonde poukazuje například na 3D seismiku nebo těžbu in situ, která je využívána v ropném průmyslu. "Podívejte se, kolik do vědy a výzkumu investoval třeba ExxonMobil," poukazuje Lassonde.

Investoři do zlata by si hlavně neměli dělat hlavu kvůli medvědím výhledům analytiků. Mají sklon předpovídat zlato spíše níže a ropu výše.

Zdroj: Financial Post

InvesticeTěžbaZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa