US MARKETOtevírá za: 6 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Vyhrocení situace (nejen) v USA? Velký akciový medvěd radí sledovat tuto cenovou bublinu, v sázce nemusejí být jen finanční trhy

Zatvrzelý akciový skeptik Albert Edwards, stratég ze Société Générale, varuje před rostoucími cenami potravin. Vidí určité paralely mezi aktuální situací v USA a tou, která před deseti lety v arabských zemích vyústila ve vlnu nepokojů a revolucí. Obavy z možných sociálních nepokojů sdílí také slavný hedgeový manažer Ray Dalio.

Albert Edwards má za sebou mnoho let různých varování před neopodstatněností růstu na akciových trzích. Zatímco jiní se nyní soustředí právě na ocenění akcií nebo třeba ceny kryptoměn, stratég ze Société Générale s obavami sleduje vývoj cen potravin. Zajímá ho index cen potravin sestavovaný Organizací OSN pro výživu a zemědělství. Ten v prosinci vystoupal na tříleté maximum. Zejména pak upozorňuje na zdražování zrnin (+50 % za půl roku).

Podle Edwardse může za tak výrazné zdražování nadbytek likvidity, kterou na trh napumpovaly centrální banky v čele s Fedem. "Investoři hledají pro peníze uplatnění na trzích, přičemž komodity se jeví jako investice s alespoň nějakým fundamentem. Příliv peněz pak může vyvolat vznik cenové bubliny na základě momenta, které láká další obchodníky," míní Edwards.

Zdražující potraviny

Naposledy byly potraviny takto v hledáčku investorů v roce 2011. Právě tehdy se drobný střet jednoho prodejce ovoce s policií v Tunisku stal rozbuškou vlny protestů, nepokojů a revolucí známou jako arabské jaro. A ačkoli šlo o politiku, ekonomové považují za podstatný faktor také tehdejší rychlý růst cen potravin. Ten ostatně hrál roli i v řadě jiných revolučních epoch.

Horší cenová dostupnost jídla ve světě, který se nadále potýká s pandemií covidu-19, může být pro zdecimované obyvatelstvo v mnoha regionech obrovskou ránou. Když mají lidé hlad, začnou se bouřit. Právě globální pandemie přitom podle odhadů bude mít za následek nárůst počtu extrémně chudých lidí na světě o více než 100 milionů.

A ačkoli růst cen potravin mívá zpravidla největší dopady na rozvíjející se země, ve kterých lidé větší podíl svých příjmů utrácejí právě za jídlo, nejistota spojená s nedostatkem potravin se stala velkým problémem i pro řadu vyspělých států, Spojené státy nevyjímaje.

Také v USA lidé mohou mít hlad, jejich podíl navíc roste

"Jedním z největších nebezpečí současné situace jsou dražší potraviny. Historie mnohokrát ukázala, že hladovějící lidé se velice rychle stávají naštvanou a bouřící se masou," říká Albert Edwards.

Na klidu věci nepřidá, že slavný investor Ray Dalio v jedné z kapitol své chystané nové knihy popisuje Spojené státy jako zemi, ve které narůstá napětí mezi jednotlivými vrstvami společnosti vyvolané zhoršenou ekonomickou situací. Cesty z toho jdou dvě – mírová a násilná.

"Netvrdím, že jsou USA na cestě k občanské válce, jakkoli špatná finanční kondice státu i jeho obyvatel, velké rozdíly v příjmech a silný hospodářský šok v podobě pandemie koronaviru připravují půdu třeba i pro opravdu násilná řešení. Tvrdím jen, že by se investoři měli zabývat i daleko horšími scénáři, než jaké jsou prezentovány v médiích a na politických jednáních, tedy ty o úspěšné vakcinaci, oživení ekonomiky, poklesu nezaměstnanosti a růstu osobní spotřeby a zisků firem," vysvětluje zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates.

Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Jak vsadit na úspěch očkování a další podporu ekonomiky aneb 25 akciových tipů od Goldman Sachs

Jak vsadit na úspěch očkování a další podporu ekonomiky aneb 25 akciových tipů od Goldman Sachs

Největší tržní bubliny současnosti? Bitcoin a technologické akcie, vychází z průzkumu Deutsche Bank

Největší tržní bubliny současnosti? Bitcoin a technologické akcie, vychází z průzkumu Deutsche Bank

Zdroj: Société Générale, LinkedIn, Business Insider

Ekonomické a politické hrozbyKomodityNejbohatší investoři a byznysmeniNepokoje a revolucePotravinySpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa