Toto je hlavní důvod výprodeje na trhu se zlatem

Vývoj na trhu se zlatem vyvolává v hlavách řady investorů zmatek. Zadlužení americké vlády prudce roste a centrální banka Spojených států se drží extrémně uvolněné měnové politiky, cena žlutého kovu ale od začátku loňského srpna navzdory těmto prorůstovým faktorům klesla o více než 15 %.
Když dojde na zlato a vývoj jeho ceny, je to vždy tak trochu jako práce se zakódovanou zprávou. Odpověď nebývá tak přímočará, jak by si investoři přáli. O jednom z hlavních nepřátel zlata ovšem není pochyb. Jsou jím rostoucí reálné úrokové sazby. Od roku 1975, kdy bylo zahájeno obchodování s futures na zlato, lze pozorovat inverzní vztah mezi vývojem ceny zlata a reálných amerických úrokových sazeb.
Důvod, proč vyšší reálné úrokové sazby představují pro žlutý kov protivítr, je prostý. Pokud mají investoři na výběr mezi zlatem, které nenese žádný úrok, a státními dluhopisy, které jsou považovány za de facto bezrizikové, se zatraktivňujícími se výnosy, nemusejí dlouho přemýšlet. Zlato zkrátka v prostředí vyšších reálných dluhopisových výnosů ztrácí na přitažlivosti.
Reálné úrokové sazby začaly ve Spojených státech růst loni v srpnu, tedy přesně v době, kdy cena žlutého kovu dosáhla vrcholu.
Další vývoj ceny zlata je minimálně z pohledu její navázanosti na reálné úrokové sazby otevřený. Výnosy amerických vládních dluhopisů mají tendenci růst, na druhou stranu ekonomové varují před prudkým růstem inflace vlivem opatření na podporu americké ekonomiky ze strany vlády i centrální banky. A Fed jistě nebude mít chuť nechat nominální dluhopisové výnosy výrazně růst.
Zdroj: Compound Capital Advisors