US MARKETOtevírá za: 14 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak růst životní úrovně a stárnutí Číňanů dopadají na trh zemědělských komodit

Čína je coby největší světový dovozce některých nerostných surovin a zemědělských produktů mimořádně důležitým hráčem na komoditním trhu. Trend je nicméně podle expertů v některých případech na vrcholu, protože poptávka je negativně ovlivňována nepříznivým demografickým vývojem v nyní již druhé nejlidnatější zemi světa.

Obzvláště tvrdě může být děním v Číně v dalších letech zasažen trh se sójovými boby a Brazílie coby jejich největší světový producent. Poptávka po nich se zvyšovala s tím, jak se v Číně rozvíjel chov prasat, kde jsou sójové boby důležitou součástí krmných směsí. Problémy řady čínských zemědělců si však začínají vybírat svou daň.

Vývoj podílu dovozu vybraných komodit do Číny na jejich celosvětovém importu

Vývoj podílu dovozu vybraných komodit do Číny na jejich celosvětovém importu

"Číňané zkonzumují asi polovinu roční světové produkce vepřového. Chov prasat v zemi dlouhou dobu nabýval na intenzitě, zdá se ale, že si některé farmy ukously příliš velké sousto," upozorňuje Dominique Patton z agentury Reuters. "Stejně jako v realitním sektoru bylo i v zemědělství v posledních letech tempo růstu kladeno nad udržitelnost. Nyní proto odvětví i vlivem (brzkého) dosažení populačního vrcholu negativně ovlivňuje převis nabídky nad poptávkou, jenž chovatele, kteří svou expanzi často financovali dluhy, nutí snižovat ceny. Tito chovatelé se tak propadají hlouběji do červených čísel."

Předpokládané zastavení růstu, respektive pokles čínské poptávky po sójových bobech vlivem nepříznivého vývoje chovu prasat tak bude nyní vyvíjet tlak na brazilské pěstitele, kteří budou muset buď hledat nová odbytiště, nebo o zákazníky bojovat cenami.

Sójové boby - poptávky Číny vs. brazilská produkce

Sójové boby - poptávky Číny vs. brazilská produkce

Samotná spotřeba masa by však dlouhodobě měla psát jiný příběh. Díky pokračujícímu - byť pomalejšímu - růstu čínského hospodářství, a tedy také životní úrovně v druhé největší ekonomice by celková konzumace masa měla růst. Za tři dekády se průměrná roční spotřeba masa v Číně zvýšila o 277 % neboli 15,9 miliardy tun, v příštím čtvrtstoletí by podle S&P Global měl růst spotřeby masa dosáhnout 29 % neboli 6,3 miliardy tun.

Spotřeba masa v Číně

Spotřeba masa v Číně

Zdroj: The Commodity Report

ČínaKomoditySoft komoditySója a sójové bobyZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa