US MARKETOtevírá za: 12 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zlatá doba pro zlato. Cenu ženou výše dluhy, nižší sazby i geopolitika, shodují se experti

Cena zlata se posouvá na nové rekordy. Prostředí klesajících sazeb, pokračujícího zadlužování i nejistoty spojené s geopolitickými konflikty kovu přeje.

Zlato dále rekordně zdražuje. Spotová cena se posunula k 2 600 USD za trojskou unci, od začátku o více než 25 % výše. Standardní zlatý prut vážící 400 trojských uncí (zhruba 12,4 kilogramu), obchodovaný na mezinárodních trzích a používaný centrálními bankami, tak nyní stojí přes milion dolarů, zatímco ještě loni v říjnu to bylo jen 725 000 USD.

Může za to zvýšení napětí na Blízkém východě poté, co Hamás zaútočil na Izrael, a také dlouhé měsíce očekávání, že začnou klesat sazby v USA, společně s neutuchající poptávkou centrálních bank a spekulativními nákupy hedgeových fondů.

Unce zlata již za poslední rok zdražila o zhruba 800 USD, a to jen s minimálními korekcemi. Silnému momentu nepochybně přispívaly obavy investorů z promeškání příležitosti (efekt FOMO), ovšem ty zpravidla netrvají tak dlouho. "Růst ceny zlata, které je takzvaným 'mrtvým' aktivem, jež na rozdíl od dluhopisů nenabízí pravidelný výnos, pouze růst samotné ceny po odečtení pořizovacích nákladů či nákladů obětované příležitosti –, je projevem světa vyvedeného z rovnováhy. Výsledná nejistota zvyšuje poptávku investorů z řad institucí, jednotlivců, ale i centrálních bank," říká komoditní stratég Ole Hansen ze Saxo Bank.

Podporou pro zlato byly a jsou fiskální nestabilita, atraktivita bezpečných investic do dluhopisů v prostředí vysokých sazeb, geopolitické napětí, dedolarizace a očekávání, že Fed začne snižovat úroky. K prvnímu poklesu sazeb již došlo a cena zlata premiérově stoupla nad 2 600 USD za unci.

Kvůli růstu ceny zlata klesá poptávka po kovu ze strany drobných investorů. I tak trh ale posouvá rekordy. "Propad poptávky oproti minulému roku se pohybuje okolo 50 %. Cenu zlata na historických maximech ale udržuje robustní poptávka ze strany centrálních bank. Ty během prvního pololetí vytvořily nový rekord, když nakoupily přes 480 tun zlata. Mezi největšími kupujícími byly banky z Turecka, Číny, Indie a Kazachstánu. Pozadu nezůstává ani Česká národní banka, která se stala v letošním roce pátým největším kupcem žlutého kovu mezi centrálními bankami na světě a pravděpodobně vlastní po dlouhé době více zlata než samotní občané. ČNB měla na konci prvního kvartálu ve svých rezervách přibližně 36 tun zlata," podotýká Roman Pilíšek, zakladatel společnosti ZLATÉ REZERVY.

"Do konce roku se může cena unce zlata vyšplhat až k 2 700 USD. Ještě v této dekádě pak očekávám její zdvojnásobení," říká Pavel Ryba, analytik z Golden Gate CZ. "Úrokové sazby mají klesat dlouhodobě, což je pro zlato velice pozitivní. A i v dalších letech vidím pro kov několik silně podpůrných faktorů. Prvním z nich je to, že nejsou pod kontrolou státní dluhy. Ty budou spíše narůstat než klesat. Dalším je snižování sazeb a to, že vstupujeme do období dlouhodobě zvýšené inflace."

Ryba (GOLDEN GATE CZ): Zlato je na dolarovém rekordu, relativně jde ale stále o levnou investici. Býčí trend může trvat roky

Ryba (GOLDEN GATE CZ): Zlato je na dolarovém rekordu, relativně jde ale stále o levnou investici. Býčí trend může trvat roky

"V rámci současného prostředí mají kovy, jako je zlato, své výhody. Působí značně protiinflačně a jako uchovatel hodnoty. Nezapomínejme, že žádný z kandidátů pro americké prezidentské volby nenabízí realistický plán pro konsolidaci přebujelého amerického rozpočtu. Ten se letos vyvíjí s plánovaným schodkem přes 7 %, a pokud v dalších letech nepřijde výrazná změna, bude pokračovat dynamické zadlužování americké ekonomiky. A to je pro trh se zlatem silná podpora," vysvětluje Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital.

Je strategie hospodářského růstu USA ve slepé uličce?

Je strategie hospodářského růstu USA ve slepé uličce?

Hlavní faktory přispívající k vzestupu ceny zlata se přitom nejspíše nezmění, takže v nadcházejících měsících může kov dále zdražovat. S tím, jak budou klesat náklady obětované příležitosti, může začít stoupat poptávka po zlatých ETF, a to zejména ze strany západních investičních manažerů, kteří byli od okamžiku, kdy Fed v roce 2022 začal agresivně zvyšovat úroky, až do letošního května čistými prodejci.

Zlato - kov v držení zlatých ETF a pozice obchodníků

Zlato - kov v držení zlatých ETF a pozice obchodníků

"Žádné aktivum, tedy ani zlato, nezdražuje nepřetržitě. Jedním ze závažných rizik pro cenu zlata je hromadění spekulativních dlouhých pozic. Pokud budou obchodníci očekávat další růst ceny, ale namísto toho se kurz propadne pod klíčové hladiny podpory, může to spustit vlnu výprodejů. Spekulanti začnou omezovat LONG pozice, a budou tak cenu tlačit ještě níže. Případné uvolnění geopolitického napětí pak může snížit přitažlivost zlata coby bezpečné investice a dodat investorům odvahu zkusit rizikovější aktiva s vyšším výnosem. A centrální banky i další investoři mohou váhat, zda za tak vysokou cenu vůbec zlato nakupovat," připomíná Ole Hansen možná rizika pro další růst ceny žlutého kovu.

"Zářijové rozhodnutí o snížení sazeb ze strany Fedu již bylo v ceně zlata víceméně zahrnuto. Další významnou podzimní událostí budou prezidentské volby v USA. Ty mohou cenu zlata ovlivnit z několika důvodů. Pokud výsledky voleb naznačí, že nová administrativa bude podporovat ekonomický růst, důvěra investorů v rizikovější aktiva, jako jsou akcie, se může zvýšit, což sníží poptávku po zlatě. Výsledky voleb mohou také vést k posílení amerického dolaru, s nímž by se kov stal pro investory, kteří nakupují v jiné měně, dražším. To by mohlo také snížit poptávku po zlatě. Vzhledem k dosavadnímu průběhu předvolební kampaně lze ovšem usuzovat, že volby mohou přinést na trhy vysokou míru nejistoty, která naopak požene cenu zlata nad 2 700 USD za unci. Teprve po povolebním uklidnění by trh se žlutým kovem mohl přejít do očekávané korekce," nastiňuje možné scénáře Pilíšek.


Svět vstoupil do období vyšší inflace, což je prostředí, ve kterém zlato historicky fungovalo. Atraktivita kovu přetrvává, navíc je to jedna z mála komodit, které lze vlastnit ve fyzické podobě, řekl v zářijové debatě z cyklu #VítěznéPortfolio stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar. Své místo v portfoliu má zlato i podle portfoliomanažera Davida Brzka z Fio banky, byť při současných cenách by ti, kteří ho dosud nedrží, měli raději počkat na určitou korekci ceny. Celý záznam zářijové diskuze z cyklu #VítěznéPortfolio je ke zhlédnutí ZDE.

Zdroj: Saxo Bank, Argo Capital, Golden Gate CZ, ZLATÉ REZERVY

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa