Budoucnost zemědělských komodit: 9 miliard strávníků a voda jako software zemědělství

Zhruba 170 mozků světového zemědělského byznysu dva dny mluví o budoucnosti světového zemědělství. Nějak tak vypadala konference Agriculture 2.0, která proběhla minulý týden v San Franciscu. Několik poznámek týkajících se toho, o čem byla řeč, možná napoví o dalším vývoji cen zemědělských komodit více než stohy analytických reportů.
Do roku 2050 bude na světě žít 9 miliard lidí. To se omílalo ze všech stran. Aby ne.
Neshoda ohledně ekologie. Udržitelné, ekologicky šetrné zemědělství se v představách účastníků konference tlouklo s tím, že pokud by se v jednom okamžiku celosvětově přešlo na tento způsob produkce, polovina současné světové populace by obratem zemřela hlady.
Mluvilo se o řadě zajímavých novinek. Některé firmy výrazně pokročily v oblasti vývoje čistě přírodních pesticidů. Navíc byly zmíněny i možnosti jejich ekonomičtějšího využívání (například proto, že ne všechny části konkrétních polí potřebují stejné množství pesticidů; je to podstatné, vždyť až dvě třetiny těchto prostředků "protečou" půdou bez efektu).
Důležitým tématem byla voda. Podle řady odborníků je právě voda nejvíce podhodnocenou komoditou. Někteří přirovnávali vodu k softwaru, když hardwarem má být obdělávaná půda. Bill Gates kdysi také těžko přesvědčoval IBM o nutnosti nového softwaru. A podobně se cítí investoři do vodních zdrojů a jejich majitelé.
Voda – ropa budoucnosti
Trh s vodou: Lukrativnější než ropa
- Všichni se shodli na významu geopolitických rizik v rámci investic do zemědělství, ale žádná konkrétní řešení z jednání nevzešla. Například zástupce TIAA-Cref, která ve velkém investuje do zemědělské půdy, varoval před rizikem jejího zestátnění v případě naplnění pesimistických scénářů vývoje geopolitické situace.
Vsaďte na akcie výrobců hnojiv: Obdělávané půdy na obyvatele ubývá - Investice do zemědělské půdy jsou stále "v plenkách". Ve Spojených státech je v rukou investičních společností pouze necelé procento obdělávané půdy. Systém je navíc v podstatě nezadlužený. Že by příležitost?
- Čína konzumuje jako nezavřená. Řeč byla konkrétně o kukuřici. Letos by měla skoupit na zahraničních trzích zhruba 1,6 milionu tun kukuřice a do roku 2015 se pohybují odhady dovozů této komodity do Číny až na 15 milionů tun ročně. Stačí se podívat na světové zásoby kukuřice, a problém pozná i hlupák.
Aktuální ceny kukuřice a dalších kmomodit sledujte zde
Všichni už znají "peak oil", tedy vrchol v těžbě ropy. V San Franciscu se však mluvilo o něčem jiném - úroveň rybolovu stagnuje posledních deset let. "Peak fish" je na světě.
Asi nejzásadnější výstup konference: Býčí rally na zemědělských komoditách bude pokračovat dlouhá léta. Nehledě na to, jak se Fed a další centrální banky rozhodnou zvyšovat sazby a "vypínat tiskárny na peníze", poptávka po potravinách poroste úměrně světové populaci. Takže zapomeňte na kvantitativní uvolňování a jděte si koupit rýži a sóju.
Slovo si vzala i Emily French. U nás málo známá investorka do zemědělských komodit a půdy je častým respondentem například na CNBC. Její komentáře se vyplatí sledovat. V níže uvedeném videu doporučuje 3 hlavní zemědělské sázky pro rok 2011.
Zdroj: thereformedbroker.com
Aktuality
