KONTEXT: Labyrint jménem krypto aneb Proč dnes (ne)kupovat bitcoin

Bitcoin v průběhu prvního čtvrtletí přišel o dvě třetiny své síly a společně s ním krváceli i další kryptomiláčci. Podle Bank of America slyšíme prasknutí největší tržní bubliny v historii. Neméně vážené hlasy odkazující se na stávající oživení naopak předpovídají pokračující posilování kurzů i pozice kryptoměn. KONTEXT nabízí ochutnávku nejzajímavějších argumentů z obou stran barikády a přidává pozvánku na akci věnovanou kryptu.
Bitcoin (a společně s ním mnohé kryptoděti této matky všech moderních virtuálních měn) má za sebou další výrazné zhoupnutí. Z prosincových 20 000 USD zažil sešup k 6 000, od kterých se následně dostal na stávajících zhruba 8 500. Tábor skeptiků 20% (a výraznější) posílení na kryptotrhu v uplynulém týdnu označují za smrtelné křeče, fanoušci naopak poukazují na to, že ve srovnání s mnoha minulými zhoupnutími není to stávající tak dramatické.
Smrt bitcoinu od doby, kdy se stal měnou veřejnou, (masová) média prohlásila již mnohokrát. Podobně jako v případě jednoho z prvních parte, které se objevilo v roce 2011 poté, co kurz zkolaboval z 33 na 2,51 USD, se ale doposud netrefila. Tentokrát je to ale jiné, největší bublina historie, v jejímž stínu i legendární tulipány vadnou, praskla, tvrdí analýza, pod níž je podepsán investiční stratég z Bank of America Michael Harnett, dodávající, že bitcoin měl na vrcholu 150 % hodnoty tulipánů v plném květu.
Tezi o prasknutí kryptobubliny nahrávají i některé měkké ukazatele, mezi něž skeptici řadí i zájem googlerů o spojení "bitcoin a cena". S kreativnějším přístupem se pochlubil tým Barclays, podle kterého je možné růst ceny bitcoinu přirovnat k infekčnímu onemocnění – populace se dělí na náchylné (ty, kteří propadnou iluzi rychlého zbohatnutí), nakažené (ty, kteří zainvestovali a je u nich možný exit) a imunní (ty, kteří se krypta zbavili). Podle tohoto modelu Barclays bylo 20 000 USD vrcholem epidemie.
Proti invenčním hrátkám s modely všeho druhu, jejichž cílem je stvrdit argument o konci bitcoinu, stojí řada často neméně kreativně zdůvodněných vizí o jeho nezadržitelném růstu. Wences Casares, ředitel PayPal, kupříkladu v roce 2017 přišel s tím, že internet nemá svoji měnu, kterou nutně potřebuje, a že bitcoin je přirozeným řešením. Jeho cena, jak tvrdí, tak v příštích letech vyšplhá na milion dolarů. Proto má smysl 1 % portfolia proměnit v bitcoin a na deset let na něj zapomenout.
Turbulentní jízda z počátku roku investorům (nad rámec opakujícího se duelu skeptiků a optimistů) nabídla něco zajímavějšího. Mnohé hedgeové fondy sázející ve velkém na krypto dokázaly vydělávat na krvácení bitcoinu a spol. Vzestup i pád kryptoměn tedy může být zajímavý, podmínkou je, ostatně jako u všech aktiv, zdravý odstup a chladná hlava.
Detailně se budeme stávající situaci a očekávanému vývoji na kryptotrzích věnovat na Investičním večeru 23. dubna od 17.30 na pražské burze. Více informací, možnost registrace a odkaz na stránky, kde bude možné akci sledovat, najdete ZDE.