US MARKETOtevírá za: 10 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co Twitter dal: Protože Soros!

Tentokrát něco o strachu z nekonečného kvantitativního uvolňování, o Stanleym Druckenmillerovi a dluhopisech, o vítězi obchodní války mezi USA a Čínou, o tom, že Warren Buffett bude muset na večeři poslouchat kryptoměnové nadšence, a nakonec také pohled do domácího politického chlívku.

1. Normální kvantitativní uvolňování

Kvantitativní uvolňování ((QE) se prý stane konvenčním nástrojem měnové politiky. Podle Petera Schiffa to může být problém, protože pak již nic nezabrání nekontrolovatelnému růstu inflace. Dosud trhy považovaly QE za nestandardní nástroj, jehož dopady lze zvrátit. Odteď bude mít Fed volné pole působnosti a může tisknout peněz, kolik a jak dlouho chce.

2. Stanley a dluhopisy

Známý investor Stanley Druckenmiller se zbavil všech svých akcií a rozhodl se investovat pouze do státních dluhopisů. Reaguje tak na tweety Donalda Trumpa o zavádění 25% cel na všechny výrobky z Číny. Sám tvrdí, že mu nejde ani tak o výnosy, ale spíše o zajištění se před tím, co se děje na trzích. Dluhopisy jsou podle něj nyní ta nejlepší možnost. A prý ani zlato není k zahození.

Objevují se samozřejmě spekulace, že Druckenmiller chce vydělat na růstu, který v poslední době dluhopisy zaznamenaly, a že mu tedy jde spíše o vyšponování cen, než se sám bondů zbaví.

Za pravdu dávají Druckenmillerovi i dlouhodobé výsledky akcií a dluhopisů. V dvacetiletém horizontu totiž dlouhodobé dluhopisy porazily index S&P 500 poměrně výrazně. Můžeme namítat, že graf začíná v době, kdy byl akciový trh jedna velká nafouklá bublina a čekaly jej dva medvědí trendy, a navíc že americké dluhopisy v současnosti nemusejí mít vzhledem k úrovni výnosů takový potenciál. Je ale otázka, zda na tom nyní akcie nejsou podobně jako před dvěma dekádami.

3. Vítěz obchodní války

To, kdo prohrává obchodní válku mezi USA a Čínou, již víme. A teď tu máme i poměrně překvapivého vítěze.

4. Warren vs. blockchain

Přestože Warren Buffett přirovnal bitcoin k jedu na krysy, je jako investor a "guru" oblíbený i mezi zastánci kryptoměn. Pro Justina Suna, zakladatele kryptoměny tron, je Buffett a jeho dlouhodobý hodnotový přístup tak velkou inspirací, že byl ochoten za večeři s ním zaplatit 4,57 milionu dolarů. Bude mít s sebou sedm kolegů z kryptobyznysu, ale stejně nevěřím (ostatně ani Sun ne), že by se jim povedlo změnit názor starého pardála na bitcoin a jiné kryptoměny.

5. Ta naše "politika" česká

O domácí politice se téměř nedá nepsat. Nejprve jeden celkem trefný argument, který usvědčuje Andreje Babiše z konfliktu zájmů. I když on by jistě oponoval, že se přece stejně stará o všechny české firmy, když jim má ublížit "zlá Evropa".

A pak jedna ilustrace nekonečnosti lidské omezenosti. Když to jinak nejde, tak Soros! Jak to asi s ním jako strašákem všech, komu se to hodí, začalo?

BitcoinČínaInflaceKryptoměnyKvantitativní uvolňováníPolitikaSpojené státy americké (USA)Státní dluhopisyVietnamWarren BuffettZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika