Světové trhy a ekonomika: Na odpovědi čeká tolik otázek, že se vám z toho (za)točí hlava

Nemají to investoři v současnosti snadné. Nejistoty na trzích je hodně a otázek k zamyšlení je ještě více. Považte.
Medvědí trend: Medvědí trhy jsou mnohdy provázeny recesemi, ale ne vždy. Jak to bude letos? Předběžná data o vývoji amerického HDP budeme znát do konce července.
Inflace: Je vrchol míry inflace blízko? Zpomalí růst spotřebitelských (i výrobních) cen natolik, aby se zlepšila spotřebitelská a podnikatelská důvěra? Vrátí se ekonomika po inflační epizodě k deflačnímu režimu, ne se nevrátí do předpandemických a předválečných kolejí? Věří centrální banky, že vyššími sazbami inflaci "vyřeší"?
Dluhopisy: Jaké budou důsledky býčího trendu na trhu s vládními bondy USA, který začal v roce 1982? Je opravdu u konce, nebo se po relativně krátkodobém vzestupu výnosů a rekordně silném poklesu cen vrátí na trh růstový trend?
Recese: Bude (nebo již je) ekonomika v recesi? Dokáží centrální banky zchladit ekonomiku tak citlivě, aby přísnější měnovou politikou nevyvolaly široce založenou recesi, ale "jen" zpomalení na cestě k dlouhodobému růstu? Je měkké přistání ekonomiky v současné situaci vůbec možné? Znormalizuje se fungování dodavatelských řetězců, nebo začíná nový normál ve znamení deglobalizace a fragmentace ekonomiky?
Kryptoměny: Jsou bitcoin a spol. systémovým rizikem? Přelijí se propady cen této nové třídy aktiv na další trhy, jako se to stalo před zhruba 15-17 lety v případě amerických hypoték a nemovitostí? Nebo je možné vnímat celý trh kryptoměn "jen" jako další gigantickou veřejně obchodovanou firmu?
Cyklický versus sekulární růst/pokles: Čeká trhy dlouhodobý a vleklý medvědí trend, jaký probíhal například v letech 1966-1982 nebo v období let 2000-2013? Nebo akcie prodělávají cyklický medvědí trend v rámci sekulárního býčího trhu, jaké pamatujeme v USA třeba z let 1998, 2010, 2018 nebo 2020?
Zisky firem: V uplynulé dekádě americké společnosti navyšovaly zisky v průměru zdravým tempem. Lze tento trend udržet v době (třeba i výrazně) vyšších sazeb?
Maloobchod: Jak budou spotřebitelé (v USA motor ekonomiky, ale i v Evropě a dalších vyspělých regionech podstatná součást hospodářství) dále reagovat na inflaci a celkové zpomalení? Jak se přizpůsobí novým podmínkám? A co způsobí vyšší sazby v delším horizontu (přistoupí lidé a firmy například na dražší úvěry včetně hypoték)?
Bydlení: Staví se dostatek domů a bytů, aby se nabídka postupně vyrovnala poptávce? V Česku odpověď známe, v USA je to alespoň téma k diskuzi. Jak dlouho bude nedostatečná nabídka ovlivňovat trh s bydlením (zdražování nemovitostí i nájmů)?
Válka na Ukrajině: Skončí válka v dohledné době, nebo letos v únoru začal další "Afghánistán" a boje budou v různé intenzitě a podobě pokračovat dlouhá léta? Přenese se válka do dalších zemí? Jak bude Rusko reagovat na pokračující podporu Ukrajiny ze strany Západu? A bude něco válka znamenat pro budoucnost Ruska a ruského národa?
Zdroj: Ritholtz.com