Na analýzu kryptoměn po buffettovsku? Proč ne, říká šéf firmy, která má být "Fidelity pro generaci Z"

Clayton Gardner je spoluzakladatelem amerického startupu Titan zabývajícího se správou aktiv. Nedávno nechal nahlédnout do procesu, který používá při analýze kryptoměn. V rámci jejich výběru se neinspiroval nikým menším než Warrenem Buffettem.
Hodnotový investiční styl tržní legendy není potřeba dlouze představovat. Do portfolia vybírá společnosti se silnými fundamenty, již řadu let vydělává mimo jiné na akciích Applu nebo Coca-Coly. Lze se však jeho investičním stylem a myšlenkami inspirovat i ve světě kryptoměn, které mimochodem sveřepě odmítá považovat za relevantní aktivum?
To určitě! Již samotné této otázce se možná vyznavači hodnotového investování vysmívají. Mohou to vnímat třeba tak, jako kdyby se trenér teqballu (relativně nového sportu kombinujícího nohejbal a stolní tenis) snažil aplikovat herní prvky a návyky z velkého fotbalu. Hráči sice kopou do stejného míče, jde ale o úplně jiný sport.
Jenže ani slavný Warren Buffett není neomylný. Sám jako jednu ze svých chyb uvádí, že s nástupem internetu nedokázal odhadnout jeho potenciál a to, co bude v budoucnu znamenat pro globální ekonomiku. Co když je opovrhování světem kryptoměn další velká chyba?
To uvidíme až ve zpětném zrcátku. Faktem ale je, že již existuje bezmála dvacet tisíc kryptoměn a další vznikají. Hodí se proto nějaká pravidla pro jejich výběr. A Gardner investorům doporučuje jít na to tak trochu jako Buffett.
1. Zvažte reálné využití projektu v praxi a ptejte se, zda opravdu řeší nějaký problém. Zasvěcené u bitcoinu napadne hned několik "ano". Najdete alespoň jedno "ano" pro virtuální minci, nad kterou uvažujete? Jinými slovy, může mít skutečnou hodnotu? A je (ne)postradatelná?
2. Berte v úvahu, jak široce se technologie využívá a jak moc její využití roste. Sledujte metriky jako počet denních aktivních uživatelů nebo TVL (total value locked; jde o jednu z nejběžněji používaných metrik v rámci decentralizovaných financí na sítí ethereum).
3. Zkoumejte, zda projekt vydělává. Je důležité znát mechaniku distribuce tokenů či to, jak vypadá inflace nebo deflace pro daný protokol. Všímejte si také, zda zakladatelé tokeny vlastní, nebo je prodávají (to nebývá pozitivní signál).
4. Sledujte manažerský tým a snažte se zjistit, kdo za projektem stojí. O vedení Applu je snadné dohledat věrohodné informace, ale u mnoha kryptoprojektů jsou zakladatelé anonymní, případně může být obtížné sledovat jejich kroky. Buďte kreativní a zapojte se do vhodných zájmových skupin, třeba na platformě Discord, nebo sledujte tematické komunity na Twitteru. Nikdy manažerům sice neuvidíte pod ruku, ale můžete získat alespoň rámcovou představu a lépe odhadnout rizika.
5. A co by to bylo z inspiraci Buffettem, kdyby se nedostalo na valuace. Gardner radí tržní kapitalizaci daného projektu standardně vydělit například tržbami, které dané řešení dokáže generovat. Například ethereum podle něj dokáže vytvářet tržby z různých poplatků přes 15 miliard USD za rok. V době, kdy Gardner své tipy dával dohromady, to znamenalo ocenění na úrovni zhruba 25násobku tržeb. Na akcii pro Buffetta by to bylo hodně drahé, ve srovnání s některými růstovými firmami, jež rostou podstatně pomaleji, než to dokázalo ethereum, to ale může být zajímavé.
Zdroj: Titan, Insider