Prokázala digitální měna tether odolnost v obdobích bouří na (nejen) kryptoměnových trzích?

Kryptoměny lze v zásadě rozdělit na dva základní typy – ty, jejichž kurz se volně pohybuje na základě nabídky a poptávky, jako jsou například bitcoin (BTC) nebo ether (ETH), a na ty, které mají pevně držet stabilní kurz (například s americkým dolarem), tedy takzvané stablecoiny. Ty se používají primárně v situaci, kdy chcete v kryptoměnách držet větší objem peněz a nechcete podstupovat riziko změny kurzu, které by hrozilo třeba v případě držení BTC nebo ETH.
Základní funkcí stablecoinu je tedy to, že společnost, která tuto digitální měnu vydává, se držitelům této digitální měny zaručuje, že jim kdykoli v budoucnu vymění například jeden tether (USDT) za jeden americký dolar (USD). Tato garance je zajištěna buď majetkem, nebo algoritmem společnosti, která digitální měnu vydává. A v průběhu loňského roku, kdy trh kryptoměn prožíval strmý pád, se poměrně jasně ukázalo, který model má budoucnost (a který pravděpodobně ne).
Hodnota stablecoinu terra luna se propadla během loňského května o více než 90 % ve chvíli, kdy onen algoritmus zajišťující kurz vůči dolaru nebyl schopen čelit odlivu vkladů a udržet hodnotu této kryptoměny v paritě k dolaru. Tether naopak, byť také čelil silnému odlivu vkladů (-18 miliard USD), dokázal, že jeho model, kdy vydané digitální mince jsou kryty aktivy (primárně v podobě krátkodobých amerických vládních dluhopisů), dokáže fungovat jako bezpečný přístav a čelit výkyvům na kryptoměnovém trhu, panickému výběru vkladů i bankovní krizi, která zasáhla USA letos v březnu.
Všechny tyto události tether bez problémů ustál a nyní se opět těší významnému přílivu vkladů. Společnost Tether, která tuto digitální měnu vydává, totiž prokázala, že její byznys model je stabilní, funkční a také ziskový. V prvním čtvrtletí 2023 vydělala rekordních 1,48 miliardy USD, přičemž pasiva (vydaná digitální měna tether) činila zhruba 83 miliard USD a byla kryta aktivy v objemu téměř 86 miliard USD. Společnost Tether uvádí, že většinu svých depozit v bankách převedla do krátkodobých amerických vládních dluhopisů, a je tedy připravena i na případnou další (i větší) bankovní krizi. To potvrdila jedna z největších evropských účetních společností BDO, která v Tetheru provádí audit.
Tether vydělává primárně na tom, že zájemcům o digitální měny prodává svůj stablecoin tether výměnou za dolary. Za ty nakoupí primárně krátkodobé americké vládní dluhopisy, které nesou úrok (v červnu 2023 okolo 4 % ročně), jenž zůstává společnosti Tether a generuje jí zisk. V případě, že se uživatelé začnou tokenu tether zbavovat, společnost prodává tyto dluhopisy, které jsou vysoce likvidní, a z utržených peněz klienty vyplácí.
Tether tak i v době několika po sobě jdoucích krizí prokázal odolnost. I proto si jej za základní měnu pro obchodní účty svých klientů zvolila kryptoměnová obchodní platforma Ex-cap.com. Prostředky klientů jsou tak na její platformě chráněny před cenovými výkyvy klasických kryptoměn a zároveň jsou tyto peníze ve formě USDT odděleny od peněz společnosti, bezpečně uloženy v americkém trustu a pojištěny proti krádeži a dalším rizikům až do výše 250 milionů USD.
Další nepochybnou výhodou vedení obchodního účtu v digitální měně USDT je to, že velice zjednodušuje dosažení přehledu o stavu obchodního účtu. Pokud klient platí například komisi při obchodování ve výši 0,000037 BTC, je to nejasná částka. Údaj typu 5 USDT je podstatně přehlednější.
O Ex-cap.com
Ex-Cap.com jako kryptoměnový broker nabízí tři typy obchodních účtů v tarifech Basic, Classic a Individual. Klientské účty jsou vedeny výhradně v digitální měně tether (USDt) a samotné obchodování probíhá na moderní a velice přehledné platformě použitelné jak pro mobilní zařízení, tak pro notebooky a stolní počítače.
K dispozici pro obchodování jsou CDI instrumenty od kryptoměn přes akcie, indexy a forex až po tokenizované komoditní spotové obchody nebo futures kontrakty.
Vklad prostředků lze provést několika způsoby. Přestože Ex-cap nepřijímá vklady v klasických měnách, klienti mohou v rámci ČR použít mnoho integrovaných způsobů směny, jako jsou instantní převod na účet v některé z českých bank, vklad platební kartou nebo přímý vklad digitální měny.
Stejně široké jsou i možnosti výběru prostředků, kdy nejrychlejší je přímý výběr digitální měny nebo výběr prostřednictvím směnárny, kde si klient vybere ze svého účtu USDt, směnárna zařídí vše potřebné a klientovi dorazí zpět peníze na jeho účet v bance.
Co se týká zákaznické podpory, nabízí Ex-Cap.com kromě dalších jazyků i služby kompletně v češtině, včetně webových stránek v české verzi.
Platformu Ex-cap.com provozuje společnost Future Finance Group pod licencí úřadu SVG FSA (Financial Service Authority) číslo 2294.
Aktuality
