Anna Štrébl (Confirmo): Chceme z kryptoplateb udělat nejvýhodnější platební metodu v on-line světě

V kryptoměnovém průmyslu (zatím) převažují muži. Anna Štrébl je ale výjimkou, která potvrzuje pravidlo, a ne ledajakou. Po pár letech v tomto byznysu se prosadila ve společnosti Confirmo, díky níž můžeme platit kryptoměnami například na Alze, Pilulce a v řadě dalších (nejen) českých obchodů. Stane se podle ní platba bitcoinem a dalšími digitálními měnami běžnou věcí, nad kterou se nikdo ani nepozastaví?
Jaký sektor zákazníků je pro vás klíčový z hlediska množství provedených transakcí?
Zákazníky máme napříč sektory. V Česku jsou to klasické e-shopy jako Alza, Pilulka.cz, tradingové firmy jako FTMO a luxusní služby jako Advantage Cars. Dominantní sektorem, pokud jde o obrat, jsou zahraniční tradingové firmy, které představují asi 70 % všech našich transakcí.
Kolik procent lidí platí kryptoměnami v jednotlivých segmentech a jaké digitální mince platbám dominují?
Pokud jde o počet transakcí, na prvním místě je bitcoin a těsně za ním je stablecoin USDT. Největší objem plateb ale připadá na USDT. Na Alze je 0,5–1 % objemu objednávek zaplaceno kryptoměnami. Na tradingových platformách je podíl krypta až 20%, protože je to pro ně velice výhodná platební metoda.
Můžete ještě pro představu doplnit pár konkrétních jmen svých klientů? Na síti X například Tomáš Čupr sliboval platby kryptem, zaplatíme tedy brzy bitcoinem i na Rohlík.cz?
Vedle již zmíněných zákazníků jsou to třeba Pilulka.cz, Pražská plynárenská, Fingood.cz, ale taky Qerko, Prusa Research, Muziker, inSPORTline a KAMODY. S Rohlíkem nějaké diskuze probíhají, ale více informací zatím nemůžu poskytnout.
Od Rohlíku k rohlíku. Kdy zaplatíme kryptem v supermarketu za obyčejný kus pečiva? Od koho by musela přijít iniciativa?
Ze strany obchodníka. Implementovat kryptoplatby s Confirmem nemusí zabrat více než dva dny, ale dokud se nebude organický zájem ze strany držitelů kryptoměn, obchodník nemá důvod "pálit" ani relativně malý čas a peníz potřebný na vývoj. Naše mise je dostat kryptoplatby všude, takže v případě zájmu rádi pomůžeme bránu úspěšně nasadit komukoli.
Jak vaše technologie v praxi funguje?
Když chcete zaplatit kryptem, například na Alze, při výběru metody platby si zvolíte možnost platby kryptoměnou. Zobrazí se vám unikátní identifikátor a QR kód. Ten naskenujete a zaplatíte mobilní kryptoměnovou peněženkou nebo jinou walletkou. Jakmile je platba přijata validátory daného blockchainu, výzva k platbě na faktuře se změní na potvrzení o úspěšné transakci. A to je vše. Kdyby došlo k reklamaci, díky identifikátoru faktury lze spárovat nákup s platbou a obchodník to může snadno vyřešit. Pokud se platba koncovému uživateli nepodaří, může kontaktovat nás. V některých případech můžeme platbu zaslanou na špatnou síť získat zpět (recover) a poslat ji zpátky uživateli.
Platební bránu lze implementovat skrze naše open source API, WooCommerce plugin a embedovatelná payment a donation tlačítka. Kromě toho klienti mohou také v účtu vystavovat jednorázové e-mailové žádosti o platbu – jakmile plátce e-mail otevře, vygeneruje se faktura k proplacení. Na této faktuře platícímu zákazníkovi 15 minut fixujeme směnný kurz mezi kryptem a fiatem (běžnou měnou). Tento kurz se po 15 minutách aktualizuje. Obchodník si při vytváření platebního nástroje zvolí, co přesně na účet dostane. Podle nastavení totiž může dostat kryptoměnu, kterou si jeho zákazník zvolí k platbě, nebo si může všechny příchozí platby nechat automaticky směňovat na bitcoin, stablecoiny či fiat. V takovém případě směnný kurz zafixujeme a příchozí prostředky směníme na jedné z našich partnerských burz.
Může být nasazení vašeho řešení pro obchodníka konkurenční výhodou?
Přijímáním kryptoplateb dáváte v současnosti najevo svoji pozici, své místo na trhu. Kromě možnosti oslovit likvidní zákazníky, kteří používají kryptoměny, implementace kryptoplatební metody dává najevo, že jste inovativní. V některých odvětvích je velký zájem o levné a rychlé mezinárodní platby, typicky u on-line obchodních platforem. Ty mají klienty z celého světa, kteří nechtějí čekat dny na potvrzení platby, ze které se strhnou velká procenta. V takzvaných high-risk oborech zase firmy často dostávají od zprostředkovatelů plateb poplatky až 20 %. Kryptoměny jsou pro ně proto opravdu atraktivní platební metodou, která jim pomáhá zvyšovat obrat.
Jaké máte provize ve srovnání s platbami bankovními kartami?
Z každé transakce si bereme maximálně 0,8 % a žádné jiné poplatky nemáme. Poskytovatelé karetních plateb si berou poplatky v řádu procent, takže věřím, že jsme výhodnou alternativou i pro obchodníky.
A jak velký objem plateb v současnosti zprocesujete?
Za rok 2023 jsme převedli platby za celkem 214 286 743 eur, měsíční průměr byl 17 857 228 eur. Mezi lednem a červencem 2024 jsme pak meziročně narostli o více než 140 %.
Ředitelkou společnosti Confirmo jste od roku 2021. Za tu dobu se vám povedlo navýšit obrat zhruba na desetinásobek. Jak?
Společnost díky proaktivnímu přístupu v oblasti business developmentu našla nové, dosud nevyužité oblasti s vysokým potenciálem pro kryptoměnové platby. Po osmi letech bez nových odvětví jsme se zaměřili zejména na oblast finančních služeb, konkrétně proprietary trading a forex, kde kryptoměnové platby nacházejí uplatnění. Navíc jsme do svého portfolia přidali stablecoiny, které nyní tvoří 70 % našeho obratu. To zásadně přispělo k rozšíření našich obchodních aktivit a posílilo naši pozici na trhu.
Máte svůj sales tým, který přímo oslovuje potenciální klienty?
Náš tým business developmentu aktivně vyhledává potenciální klienty. Segmentujeme podle odvětví, která si analyzujeme a následně strategicky oslovujeme. Donedávna jsem sales v Confirmu zaštiťovala sama, nyní již budujeme kvalitní tým. Spolupracujeme i s platebními agregátory a dalšími partnerskými subjekty, které nám pomáhají hledat nové klienty.
V jak velké části českých nebo globálních e-shopů lze nyní platit kryptem?
To procento je velice nízké, a prostor pro růst je tedy opravdu velký. Spíše mám ale na myslí zahraničí než Českou republiku. Existují servery jako BTC Map, kde si držitelé kryptoměn mohou vyhledávat místa, kde přijímají platby v bitcoinech.
A jaký máte jako Confirmo hlavní cíl?
Chceme z kryptoplateb udělat nejvýhodnější a nejpohodlnější platební metodu v on-line prostoru. Podíl plateb kryptoměnami bude v následující dekádě výrazně narůstat a vyhraje ten, kdo udrží krok s novými technologiemi a bude také poskytovat nejlevnější servis.
Bitcoin se stal pro mnohé zajímavou investiční alternativou, k platbám jej mnozí jeho držitelé i proto příliš nevyužívají. Dlouhá léta byly problémem také vysoké poplatky. Jakou nejpalčivější otázku je podle vás v souvislosti s bitcoinem potřeba vyřešit?
Kryptoměny obecně stále nejsou dostatečně uživatelsky přívětivé. Mnoho aplikací, termínů a funkcí běžné uživatele odrazuje. Příčinou je mladá povaha celého odvětví, ale vývoj je hodně rychlý a jen za posledních několik let se řada věcí významně zlepšila. V současnosti je krypto stále ještě považované za téma pro nadšence, zatím neproniklo do mainstreamu. To se ale v dalších letech bude měnit. Technologie je stále mladá a její dispozice se vyvíjejí. Internet používá prakticky každý, ale málokdo reálně porovnává jeho různé protokoly a infrastrukturu, jako se to dělo při jeho vzniku.
A nakonec otázka, kterou pokládám všem lidem z kryptokomunity: Bude jednou bitcoin stát milion dolarů?
Podle mocninného zákona bitcoinu lze očekávat cenu bitcoinu na milionu dolarů okolo roku 2032. Předvídat další posun ceny v grafu z jejího předchozího vývoje ale není zrovna záruka úspěchu. Tržní ceny kryptoměn nás jako Confirmo vlastně ani nijak zásadně neovlivňují. Podstatným předpokladem růstu kurzu bitcoinu je pak podle mě institucionální a korporátní přijetí kryptoměn, takzvaný retail hodnotu bitcoinu významně neovlivňuje.