US MARKETZavírá za: 3 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

ANO, bude bitcoin aneb Půjde Babiš v Trumpových stopách?

Když Andrej Babiš před lety označil bitcoin za nástroj praní špinavých peněz, asi ho nenapadlo, že se o pár let později objeví na kryptoměnové konferenci a bude hájit digitální měnu s precizností blockchainového apoštola. Opravdu změnil názor, nebo je to jenom (další) pragmatický předvolební kalkul?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
12. 12. 2024 | 12:13
Názory

Podobné názorové otočky nejsou u bitocinu neobvyklé, právě naopak. Například Larry Fink ze společnosti BlackRock, největšího světového správce aktiv, dlouho bitcoin kritizoval, aby později pěl ódy na "digitální zlato" a propagoval spotové bitcoinové ETF. Stejně tak Donald Trump kdysi označil bitcoin za podvod ohrožující americký dolar, ale teď razí myšlenku státních rezerv v bitcoinu a z USA chce vybudovat kryptovelmoc číslo jedna.

Stejný názorový veletoč sledujeme u Andreje Babiše. Ten si v minulosti nebral servítky, třeba v roce 2017 jako ministr financí uvedl, že bitcoin ukazuje, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz. Vyjádřil i pochybnosti o jeho praktickém využití, když zmínil, že "vůbec netuší, co to je, a pokud ví, nikdo bitcoinem neplatí".

₿abiš 2.0

Klapka, prosinec 2024, Andrej Babiš ve světlech reflektorů na nablýskané kryptoměnové konferenci Emergence, která v Praze hostila těžké světové váhy blockchainu. A pronáší obsahově precizní řeč. Zní to až neuvěřitelně, ale přední český politik ve svých slovech nejenže drží krok s dobou, ale snad i formuje budoucnost ve správný čas a na správném místě. Že by odzvonilo jeho pověstnému manažerskému ručně psanému poznámkovému bloku, ve kterém měl všechno podstatné pro řízení svého podnikového i politického impéria?

Vystoupení Andreje Babiše je přitom v ostrém kontrastu s tím, co ještě před pár měsíci prohlašovali správci jeho majetku. Ti kryptoměny veřejně poplivali. Investiční skupina Hartenberg spravuje aktiva v hodnotě přes 1,2 miliardy eur. Od svého založení v roce 2013 fond vedou bratři Jozef a Miroslav Janovovi, kteří zajišťují strategické směřování a výkonnost portfolia. V rozhovoru pro časopis Forbes, který vyšel v září, si bratři notovali, že kryptoměny již nikdo nepotřebuje, a vyjádřili se pro jejich brzký zákaz.

"Za kryptoměnami není žádná vnitřní hodnota. Kdykoli může přijít větší světová regulace a zakážou bankám vyměnit krypto za reálné peníze. To bude konečná," uvedl Jozef Janov. "Krypto dnes už nikdo nepotřebuje. Transakční náklady na platebních kartách jsou minimální a nižší než u krypta. Výrazně je využívá mafie, drogoví dealeři a teroristé," doplnil argumentační ekvilibristiku jeho bratr Miroslav.

Úsměvné? Pobuřující? Nebo snad k pláči? To je na každém z nás, paradox je to ale každopádně ukázkový. Pro mě jde o zarážející ukázku nekompetentnosti a laciných argumentů od lidí s odpovědností za finance jednoho z nejbohatších Čechů. Je celkem dobře možné, že již od svého šéfa dostali aktualizované investiční notičky, podle kterých své úvahy napříště upraví. Uvidíme. Populismus na různé strany v minulosti hnutí ANO již mnohokrát pomohl v politické soutěži. A Donald Trump je v tomto oboru navíc prvotřídní učitel.

Myslí to Babiš vážně?

Netuším, jestli to Andrej Babiš myslí vážně. Údajně již má Trezor a plánuje nákup svého prvního bitcoinu. Jedna věc je ale zřejmá – Babiš dokáže (stejně jako Trump) identifikovat téma, které začíná rezonovat v širších vrstvách společnosti a jež mu může přihrát politické body. Během pandemie covidu-19 se ostentativně postavil před letadlo plné čínských roušek, teď si tak trochu "přivlastňuje" bitcoin. Slavný hokejista Wayne Gretzky kdysi řekl, že se na ledě snaží nabruslit tam, kde puk teprve bude, ne tam, kde zrovna je. Podobnou taktiku se snaží využít i šéf ANO se svým týmem.

Neschopnost jeho politických oponentů komunikovat prakticky cokoli naproti tomu bije do očí. A to včetně oblastí, v nichž má současná vládní koalice nesporné zásluhy, což je třeba i případ čerstvě schválené legislativy, která jde držitelům kryptoměn v Česku na ruku. Nezaznamenal jsem větší snahu vlády tohle téma "prodat" voličům. Premiér Petr Fiala ostatně dostal pozvánku na konferenci Emergence, ale měl prý jiné povinnosti. Snad (ne)snil o německých platech nebo (ne)pokračoval v mezinárodní analýze cen Nutelly.

Babiš je hráč. Nepřekvapilo by mě, kdyby mu třeba i téma kryptoměn napřesrok pomohlo k návratu do vlády, stejně jako Trumpovi mohlo pomoci na jeho druhé cestě do Bílého domu. Jestli opravdu začne investovat do bitcoinu, se asi dozvíme. A i kdyby nákup nenačasoval zrovna nejlépe, s ohledem na preference ANO si může zpívat i tak.

Samotnému bitcoinu a ostatním kryptoměnám může zvýšený zájem politiků jedině prospět. Jde o další důkaz toho, že se z krypta stává širší společenské téma. A kdo ví, pokud republikáni v USA skutečně zavedou strategickou státní rezervu v bitcoinu, může zanedlouho Babiš mít snahu něco podobného prosazovat v Česku. Byla by to zajímavá kapitola kryptoměnového příběhu.

A bratři Janovovi? Snad již brzy budou umět svému chlebodárci poradit, že seed (zálohovací frázi Trezoru) by v poznámkovém bloku mít napsaný neměl.

BitcoinČeská republikaInvestiční alternativyKryptoměnyNázoryPolitikaZajímavost dne
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa