Mimořádná valná hromada Monety Money Bank vyslovila souhlas s akvizicí finančních aktiv PPF, neschválila ale její financování

Akcionáři Monety Money Bank vyslovili souhlas se spojením finančního domu s bankovní divizí společnosti PPF a s nabytím akcií Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Pro akvizici bylo 61,9 % oprávněných hlasů, proti jich bylo 37,9 %. Valná hromada nicméně neschválila financování akvizice prostřednictvím navýšení základního kapitálu Monety a souvisejícího vyloučení přednostního práva pro úpis nových akcií. Pro navýšení kapitálu bylo 61,7 % hlasů, proti se vyslovilo 38,1 %, potřeba bylo 75 %.

"Většina akcionářů vyslovila souhlas s vizí vytvořit silného českého šampiona pro živnostníky a drobnou klientelu. Vážíme si podpory tohoto cíle a správnosti svého strategického záměru. Většina hlasujících pro tuto transakci bohužel nedosáhla vysoké hranice 75 % přítomných, tudíž financování koupě skupiny Air Bank schváleno nebylo. Nicméně věříme, že v blízké budoucnosti najdeme způsob, jak získat potřebnou podporu a transakci dokončit," uvedl v této souvislosti předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Akvizicí měla MONETA od skupiny PPF získat 100 % akcií Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy korun hrazenou z nadbytečného kapitálu banky a dále z peněžních prostředků, které by získala od PPF za úpis celkem 291 375 000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie měly být vydány za 80 korun za kus, a navýšit tak celkový kapitál banky. Úterní valné hromady se zúčastnili akcionáři držící 73,1 % akcií oprávněných hlasovat, valná hromada tak byla usnášeníschopná.

Skupina PPF vzala rozhodnutí akcionářů na vědomí. "Souhlas akcionářů Monety s převzetím aktiv kolem Air Bank potvrdil dohodnuté ocenění těchto aktiv a potvrdil, že koncept spojení Monety s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem má podporu většiny stávajících akcionářů Monety," reagovala PPF.

"Akcionáři svým rozhodnutím dali najevo, že se jim akvizice Air Bank líbí, ale nelíbí se jim vypořádání transakce, tedy vydání nových akcií bez možnosti přednostního úpisu. To by totiž vedlo k naředění jejich podílů o zhruba 36,31 %. Šlo ze strany PPF o druhý neúspěšný pokus o ovládnutí Monety, první se nepodařilo prosadit na konci roku 2018," shrnul analytik Bohumil Trampota z Komerční banky. Ve hře jsou podle něj nyní minimálně tři scénáře:

  • MONETA se podívá po jiných akvizičních cílech, kterými by doplnila své podnikání.
  • Sama MONETA se stane akvizičním cílem.
  • PPF svou snahu nevzdá. Dva pokusy o ovládnutí Monety nevyšly, ale to nemusí být konečná. PPF vlastní 29,94 % akcií Monety a pokusy o její ovládnutí ji již stály spoustu úsilí a kapitálu.

"Očekáváme, že dříve nebo později se PPF k jednání vrátí. Tato varianta se nám zdá být nejpravděpodobnější. To naznačila také finanční ředitelka PPF, když uvedla, že jsou v bance zvyklí překonávat překážky a že k vytyčenému cíli nikdy nevede jen jediná cesta," doplnil Trampota.

"Z našeho pohledu bychom očekávali možný krátkodobý tlak na akcie Monety kvůli uzavírání pozic, kdy nyní již nebude úroveň 80 Kč, na níž by v případě transakce byla pravděpodobně uskutečněna povinná nabídka na odkup akcií ze strany PPF, poskytovat opěrný bod. Z dlouhodobějšího pohledu ale nyní nemáme důvod měnit pohled na Monetu s doporučením držet a cílovou cenou 85 Kč," uvedl analytik Thomas Unger z Erste.

Společnost Tanemo ze skupiny PPF zůstává největším akcionářem Monety s podílem, jenž jí umožňuje vykonávat významný vliv na rozhodování valné hromady. PPF má rozsáhlé zkušenosti jako spolumajitel akciových společností se zastoupením různých skupin akcionářů a nejednou dokázala, že umí čelit náročným výzvám vyplývajícím z tohoto prostředí, uvedla. PPF dodala, že bude dále souběžně rozvíjet své strategické investice jak v Home Creditu, tak v Air Bank.

"Podle našeho názoru je současný stav, kdy PPF vlastní téměř 30% podíl v Monetě a zároveň má majoritní podíl v dalších finančních aktivech na stejném trhu, dlouhodobě neefektivní a neakceptovatelný, a v relativně krátké době tak čekáme další plány na dokončení transakce. I přes neschválení transakce tedy stále vidíme 80 Kč jako hranici podpory, pod kterou by akcie neměly výrazně klesnout. Spekulace na vylepšení podmínek transakce či další navyšování podílu PPF, tentokrát již formou nabídky pro všechny akcionáře, by pak mohly v krátkodobém horizontu podpořit nákupní zájem," napsal naopak analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Spojením by mohla vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. MONETA je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, a to od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur a zaměstnávala celosvětově 98 000 lidí.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat