Mnoho investorů je příliš mladých na to, aby si pamatovalo černé pondělí. Proč je to problém?
|

Mnoho investorů je příliš mladých na to, aby si pamatovalo černé pondělí. Proč je to problém?

Během takzvaného černého pondělí se americký akciový index Dow zřítil o 508 bodů. V té době to představovalo více než 22% pokles. Nyní se Dow pohybuje těsně pod hranicí 30 000 bodů, a kdyby měl napodobit černé pondělí, musel by se zřítit o přibližně 6 000 bodů. Pro většinu investorů je to asi těžko představitelné, je však potřeba si uvědomit, že to není (úplně) nereálné.

Volatilita Historie Panika na trzích Ponaučení pro investory

Profesor ekonomie na Harvardově univerzitě Xavier Gabaix před dvěma dekádami ve spolupráci se třemi fyziky z Boston College vytvořil metodu, na jejímž základě předpověděl, že do roku 2020 americký akciový trh za jeden den zpevní nebo oslabí minimálně o 10 % třikrát. Přesnější odhad nabídnout nemohl, skutečně se to stalo třikrát. A podobně přesný je tento odhad při pohledu do minulosti i pro delší období.

Propady k finančním trhům patří stejně jako růst a to, že běžně indexy za den přidají nebo odepíší nejvýše procento nebo dvě, by investoři neměli nikdy vnímat jako ujištění, že volatilita nemůže být výraznější.

"Velká část současných investorů na trh vstoupila až po černém pondělí, takže nemají osobní zkušenost s tak dramatickým propadem. A řada z nich je i proto přesvědčená, že k něčemu podobnému již dojít nemůže," říká zakladatel Hulbert Financial Digest Mark Hulbert.

"Takové uvažování je ale zhoubné. Do loňského roku byl svět ujišťován, že hrozba globální pandemie sice existuje, je však minimální. Covid-19 ale připomněl, že slova minimální a nulová neznamenají totéž," dodává Hulbert.

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána
Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které možná jednou 9. březnu 2020 v burzovním almanachu vyslouží označení (další) černé pondělí. Aktuální Investorský magazín nabízí pohled českého tržního veterána na závěr býčího trendu, který ve Spojených státech definitivně skončil ve čtvrtek 12. března, pro akciové trhy ještě bolestivější než zmíněné pondělí. Závěr pořadu jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.
Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu
Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky burzovního obchodování stojí za připomenutí. Investorský magazín ale není jen o černém pondělí z října 1987, prostor dostane také zárodek jednoho z možných velkých investičních trendů. Závěr patří tradičně přehledu očekávaných ekonomických události nového obchodního týdne.
Zdroj: MarketWatch