Komerční reality: Na trhu je rušno. A bude i napřesrok

Investice do nemovitostí se staly v době téměř nulových úrokových sazeb na běžných účtech a při nízkých výnosech státních dluhopisů vyhledávanou alternativou pro konzervativní investory. Od začátku roku do konce letošního třetího kvartálu stoupl v České republice objem investovaných prostředků do nemovitostních fondů o 31,42 %, což je mezi fondy suverénně nejvyšší procentuální nárůst.
Celkem bylo na konci letošního září v nemovitostních fondech investováno 16,3 miliardy korun. Patrný je naopak klesající zájem investorů o fondy peněžního trhu, kde podíl vložených prostředků za tři čtvrtletí snížil o 14,6 %.
Nemovitostní fondy mají předpoklad nahradit produkty s pravidelným výnosem, na které byli Češi dlouho zvyklí. Většina z těchto fondů se zaměřuje na generování pravidelných výnosů formou inkasa nájemného, a díky tomu mohou dodávat konzervativním klientům poměrně dobře očekávatelný výnos i v budoucnu.
Rušno bylo v letošním roce i na samotném realitním trhu zaměřeném na komerční či administrativní budovy, při chuti jsou čeští i zahraniční investoři. Je pravděpodobné, že objem realitních obchodů v České republice letos zřejmě překoná rekord z loňského roku s uzavřenými transakcemi za 2,68 miliardy eur. Velké transakce letošního roku, jako byly například koupě pražského administrativního komplexu Florentinum čínskou investiční skupinou CEFC, ukazují na dobrou likviditu komerčních nemovitostí. K dalším velkým transakcím patřily letošní prodeje centra The Park nebo pankrácké City Tower.
Vysoká poptávka po komerčních nemovitostech, způsobená rostoucí ekonomikou i relativně levnými a dostupnými úvěry, žene jejich cenu nahoru. Se stoupající cenou je zákonitě spojený pokles výnosů, jenž prodlužuje návratnost investice do kancelářských a obchodních center i průmyslových nemovitostí. Výše nájmu totiž stagnuje nebo jen nepatrně roste. Ještě loni se prémiové kancelářské budovy v Praze, tedy ty nejatraktivnější na trhu, prodávaly s ročním výnosem z pronájmu pod hladinou 6 %, letos se jejich výnos blíží již 5 %. Vyšší cena nemovitostí je způsobená i omezenějším počtem volných prostorů, neobsazenost se pohybuje okolo 12 %.
Situace by se ale mohla v dohledné době změnit. Developeři si v letošním roce vybrali oddechový čas a v Praze dostavěli jen něco málo přes 33 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. To je oproti dlouhodobému ročnímu průměru asi 150 tisíc čtverečních metrů výrazný pokles. Nutno dodat, že často to byla nedobrovolná pauza způsobená různými faktory, mnohdy bohužel i průtahy při schvalovacích řízeních projektů. Už v následujícím roce ale plánují developeři v Praze vystavět okolo 180 tisíc čtverečních metrů nových kanceláří. Řada investičních fondů momentálně jedná o nákupech komerčních nemovitostí, čímž ukazuje, že v realitním trhu stále vidí na dlouhodobě zajímavý investiční potenciál.