Americké akcie pokračovaly v růstu, index S&P 500 se vrátil nad 1 700 bodů

Spekulace, že zákonodárci pokročili v jednání o vyřešení rozpočtové krize v USA, vyhnaly americké akcie nejvýše od září. Indexy tak vymazaly pokles, kterým si prošly od 1. října, kdy bylo zastaveno financování vlády.
Index Dow vzrostl v pátek o 0,73 % na 15 237,11 bodu, zatímco širší index S&P 500 přidal 0,63 % na 1 703,20 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,83 % na 3 791,87 bodu.
"Zachycujeme signály, že se konečně vede konstruktivní debata o dluhovém stropu," říká Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management. "Nevyžaduje příliš velkou představivost odhadnout, že brzy bude dohoda o částečném zvýšení dluhového stropu na světě a příští týden přijde obnovení financování vlády."
Silný růst cen akcií začal už ve čtvrtek poté, co republikáni vystoupili s návrhem na částečné zvýšení dluhového stropu bez dodatečných podmínek. Americký prezident Barack Obama jednal v pátek o rozpočtové krizi s delegací republikánských členů Kongresu. Po více než dvouhodinové schůzce kongresmani označili rozhovor za plodný, průlom ve sporu o osud státních financí nicméně podle nich zatím nenastal. Republikáni podle pátečních zpráv dle agentury AP chystají návrh, který počítá jak se zvýšením dluhového stropu, tak s odblokováním vlády výměnou za výdajové škrty. Republikánští zástupci v Senátu prý chystají po setkání s prezidentem Obamou vlastní návrh.
K urychlenému vyřešení krize kolem financování vlády vyzvali USA v pátek zástupci skupiny G20.
Výsledková sezóna odstartovala bankami
V pátek rostly všechny sektory zahrnuté v indexu S&P 500, nejlépe na tom byly energetické a technologické firmy. Z indexu Dow se nejvíce dařilo společnosti Johnson & Johnson. Její akcie zdražily o 1,90 % poté, co analytici z Goldman Sachs zvýšili doporučení na ně z "prodat" na "držet".
Pozornost investorů se však kromě problémů vlády stáčí i k firemním výsledkům. V pátek reportovaly výsledky hospodaření za třetí kvartál dvě velké banky - JPMorgan a Wells Fargo. Akcie JPMorgan zakončily mírně pod nulou poté, co firma oznámila ztrátu 380 milionů USD kvůli nákladům na spory. Po očištění však analytiky výše zisku překvapila příjemně. Podobným vývojem si prošly i akcie Wells Fargo, jejíž výsledky mírně překonaly odhady, bance však klesá čistá úroková marže.
Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg vzrostly průměrně zisky amerických firem ve 3. čtvrtletí o 1,4 % a tržby se zvýšily o 2 %. Jaké firmy zveřejní výsledky v příštím týdnu, se dozvíte ZDE.
Týden nakonec v plusu
I přes počáteční poklesy kvůli potížím s financováním americké vlády indexy díky euforii v posledních dvou dnech za celý týden posílily. Dow si připsal 1,09 % a S&P 500 vzrostl o 0,75 %, klesal jen Nasdaq (-0,42 %). Akciím pomohla i oficiální nominace Janet Yellenové do čela Fedu.
Nejdůležitější události uplynulého týdne:
- Investoři pozitivně vnímají rýsující se dohodu o zvýšení dluhového stropu. Mávli proto rukou i nad nečekaně špatnou statistikou žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterou přisoudili přerušení činnosti vlády a technickým potížím úřadu práce v Kalifornii.
- O dluhovém stropu mluvil v Kongresu americký ministr financí Jack Lew. Prohlásil, že nejistota kolem dosažení dluhového stropu stresuje trhy.
- Barack Obama do čela Fedu nominoval současnou viceguvernérku americké centrální banky Janet Yellenovou.
- Mezinárodní měnový fond varoval před riziky spojenými se zpřísňováním měnové politiky ve Spojených státech.
- Spotřebitelská důvěra podle předběžných údajů z průzkumu Michiganské univerzity v říjnu mírně klesla na nejnižší úroveň za posledních devět měsíců. Na jejím poklesu se podepsaly rozpočtové problémy, které mezi Američany vyvolaly obavy ohledně vyhlídek ekonomiky.
- Američané začnou vyšetřovat obchodování na měnových trzích.
- Výsledková sezóna: Wells Fargo, JPMorgan
- Alcoa vykázala za třetí čtvrtletí zisk 24 milionů USD (0,02 USD na akcii, loni ztráta 0,13 USD). Očištěný zisk 0,11 USD na akcii (loni zisk 0,03 USD) překonal odhady analytiků na úrovni 0,05 USD na akcii. Tržby společnosti dosáhly 5,77 miliardy USD (odhad 5,63 miliardy USD, loni 5,83 miliardy USD).
Flash crash zlata
Burza CME musela v pátek na 10 vteřin přerušit obchodování se zlatem, které během minuty oslabilo o 20 USD při prudkém zvýšení objemu. Pokles mohl způsobit jediný obchod. "Vypadá to, že šlo o jeden obchod o velikosti 5 000 prosincových futures kontraktů na zlato," říká Eric Husader ze společnosti Nanex.
Futures s prosincovým dodáním oslabily o 2,2 % na 1 268 USD za unci. Za týden zlato ztratilo přes 4 %.
Světové ceny ropy v pátek po čtvrtečním silném vzestupu oslabily, zejména pod tlakem zlepšeného výhledu dodávek na světovém trhu s touto surovinou. Ropu také podkopal pokračující pokles ceny zlata, výraznějším ztrátám ale brání optimismus ohledně řešení rozpočtových sporů v USA.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek dopoledne předpověděla, že dodávky ropy ze zemí mimo ropný kartel OPEC vzrostou příští rok v průměru o 1,7 milionu barelů denně, a zaznamenají tak nejvyšší nárůst od 70. let. To by mělo nahradit předpokládané výpadky dodávek u některých členů OPEC. Spojené státy se podle IEA díky boomu těžby z břidlic stanou v roce 2014 největším producentem ropy na světě.
Aktuality
