US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

ČR chce na summitu EU omezovat dotace do obnovitelných zdrojů

Redakce IW
Redakce IW
20. 5. 2013 | 16:22
Evropská unie

Premiér Petr Nečas chce na středečním summitu Evropské unie prosazovat, aby se dotace do obnovitelných zdrojů energie spíš odbourávaly, než aby se vytvářely nové. Zároveň se chce zasadit o to, aby si EU nestanovovala "zbytečně ambiciózní" cíle v oblasti boje proti klimatickým změnám. Nečas to dnes řekl po jednání se zástupci energetických firem ČEZ, Čepro, E.ON, RWE a Net4Gas.

"Představa, že Evropa jednostranně si bude dávat ambiciózní cíle, zatímco veškerý úbytek emisí oxidu uhlíku v Evropě za posledních deset let byl vykompenzován pouze za dva roky nárůstu emisí v Číně... tak zbytečně ambiciózní cíle mohou poškodit celou evropskou ekonomiku a dokonce ji vést ke ztrátě konkurenceschopnosti," řekl Nečas.

Nečas na summitu také chce upozornit na situaci, že se nevyplácí investovat do nové energetické infrastruktury. V dlouhodobém horizontu to podle něj může vést k problému s nedostatkem elektřiny pro Evropu. Obnovitelné zdroje ho podle premiéra nepokryjí, protože bez dotací je jejich provoz drahý.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEvropská unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná