Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013
|

Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, index S&P 500 zaznamenal největší zisk za téměř dva roky díky závazku Fedu, který po dvoudenním zasedání přislíbil, že sazby nezačne zvyšovat alespoň na několika dalších zasedáních.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 2,43 %, S&P 500 o 2,40 % a technologický Nasdaq o 2,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, IBM, Goldman Sachs a Cisco Systems, které připsaly přes 3 %, nejméně úspěšná byla ve čtvrtek firma Boeing, jejíž cenné papíry posílily jen o 0,4 %.

"Holubičí Fed vyvažuje horší zprávy z Evropy a ostatních částí světa," říká Russ Koesterich, hlavní investiční stratég BlackRock. "Proto nyní vidíme toto prudké oživení jen pár dní po masivních ztrátách."

Americké akcie oživují po sedmidenních ztrátách, během nichž smazaly bilion dolarů své hodnoty. Ztráty doprovázel 15% pokles cen ropy mezi 5. a 16. prosincem.

Pokud bude oživení pokračovat, bude to v letošním roce už popáté, kdy se index S&P 500 vzpamatoval z více než 4% ztráty po předchozím dosažení maxima. Podle dat sesbíraných agenturou Bloomberg index v těchto případech v lednu, dubnu, červenci a září potřeboval měsíc na to, aby ztrátu smazal.

"Neexistuje důvod, proč by S&P 500 nemohl dále růst," tvrdí Jonathan Aldrich-Blake, manažer akciového fondu v Ashburton Investments. "Americká ekonomika je jednou z nejbezpečnějších sázek na světě a holubičí postoj Fedu dodal investorům sebevědomí, které potřebovali."

Akcie v amerických indexech směřují ke třetímu ziskovému roku v řadě a ode dna, na něž spadly v roce 2009, posílily zhruba o 200 %. Největší býčí trh od technologické bubliny v 90. letech podpořily tři kola kvantitativního uvolňování ze strany Fedu, která měla napomoci oživení ekonomiky společně s rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Prosince jsou od začátku tohoto býčího trhu jedněmi z nejsilnějších měsíců. Index S&P 500 posílil v posledním měsíci v roce šestkrát za sebou, v průměru to bylo o 2,2 %. Letošní prosinec je pro něj zatím ztrátový, index je zatím stále v červených číslech, ale kvapem se blíží k nule.

Zisky v rámci indexu S&P 500 vedou sektor zdravotní péče a síťová odvětví, které posilují od začátku roku o 20 %, za nimi se drží technologie, sektor spotřebního zboží, banky a makléřské firmy. Největší brzdou je naopak energetický sektor, který ztrácí přes deset procent od začátku roku, z velké části kvůli poklesu v posledních čtyřech měsících.

Fed ve čtvrtek oznámil, že bankám dá více času na splnění podmínek pro dodržení takzvaného Volckerova pravidla, které limituje podíl bank v rizikových fondech na 3 %. Zakazuje také mimo jiné obchodování na vlastní účet, banky tedy podle něj nesmějí na trzích hazardovat s vlastními financemi. Prodloužení lhůty se vztahuje pouze na zajištěné dluhové obligace, jejichž podkladovými aktivy jsou bankovní úvěry (collateralized loan obligation - CLO), a to do roku 2017. S obchodováním na vlastní účet banky musejí skončit do 21. července 2015.

Ceny ropy po dočasném oživení obnovily propad

Světové ceny ropy ve čtvrtek zastavily oživování z minim za pět a půl roku a obnovily výrazný pokles, v němž severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod hranici 60 dolarů za barel. Obchodníci na trhu začali znovu sázet na to, že ceny ještě budou klesat.

Cena severomořské ropy Brent v závěru klesla o 1,90 dolaru na 59,27 USD za barel a ztratila počáteční přírůstek, kdy se dostala až nad 63 dolarů. Ve středu Brent získal 1,17 dolaru a vzdálil se od úterního minima 58,50 USD. Americká lehká ropa WTI po vzestupu k 59 dolarům oslabila o 2,36 dolaru na 54,11 USD.

"Dále hledáme cenové dno a je možné, že před koncem roku zažijeme další podstatný pokles," řekl agentuře Reuters Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy.

Trh zpočátku klesal pod vlivem zpráv, že ropné firmy začínají kvůli poklesu cen omezovat investice do těžby. Americký ropný koncern Chevron odložil plán ropných vrtů v Beaufortové moři u Kanady a společnost Marathon Oil snížila plán kapitálových výdajů pro příští rok o 20 %.

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí ve čtvrtek řekl, že cenový propad nebude trvat dlouho, protože poptávka po ropě oživí. "Do budoucnosti se dívám s optimismem. To, co se děje dnes, je dočasné a pomine to," řekl Nuajmí.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko. Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině", napsala agentura Reuters.
  • Předstihové indikátory v listopadu vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,9 %).
  • Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci klesl na 24,5 bodu z listopadových 40,8 bodu (odhad: 26 bodů).
  • Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v prosinci expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů nečekaně spadl na 53,6 bodu z 56,2 bodu v listopadu, čekal se mírný růst na 56,3 bodu. Kompozitní index klesl na 53,8 bodu z 56,1 bodu v listopadu.
  • Americká automobilka Ford Motor ve čtvrtek vyrobila poslední vůz ve své belgické továrně v Genku. O uzavření závodu, který za 50 let vyprodukoval kolem 14 milionů aut, firma rozhodla ke konci roku 2012, kdy evropský automobilový trh prudce klesal.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 13. prosince klesl o 6 tisíc na 289 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 6. prosince na 2,373 milionu z 2,514 milionu. Očekávalo se 2,436 milionu pokračujících žádostí.
  • Největší americká automobilka General Motors a německý výrobce luxusních vozů Audi tento týden kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku. Informovala o tom agentura Bloomberg.
  • Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci, během níž se dotkl i vztahů Ruska se Západem, jsme sledovali živě.
  • Výsledky Nike (srpen-říjen 2014): Zisk na akcii 74 centů (odhad: 70 centů), tržby 7,38 miliardy USD (odhad: 7,15 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi kolísaly, ale nakonec ztratily 2,38 %.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním výsledkům

Akcie na burze v USA v úterý zpevnily. Hlavním impulzem byl optimistický projev šéfa americké centrální banky,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů mezi Irskem a Británií
včera v 21:13

Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů mezi Irskem a Británií

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair hodlá kvůli stávce irských pilotů v pátek zrušit asi jedno procento...
Doprava Irsko
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
včera v 20:50

Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii

Britští poslanci v úterý v klíčovém hlasování těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech...
Spojené království Evropská unie Politika
Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu
včera v 20:47

Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu

Egypt v úterý oznámil názvy prvních pěti státních společností, které letos v rámci plánu na posílení veřejných...
Egypt Blízký a Střední východ Privatizace
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když náladu na trzích určovala zejména...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly
včera v 17:48

Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly

Investice do energetického sektoru loni třetím rokem za sebou klesly. Celkem činily 1,8 bilionu dolarů, což ve...
Energetika Investice
Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky
včera v 17:38

Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky

Britská bankovní skupina Lloyds Banking Group, která je největší hypoteční bankou na britských ostrovech, se po...
Banky Evropské banky Spojené království
Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se…
Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se…
včera v 17:21

Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se budou dále zvyšovat

Americký trh práce zůstane ještě několik let silný a inflace se bude pohybovat kolem dvouprocentního cíle centrální...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Booking Holdings vložil 500 milionů USD do čínské Didi
včera v 17:03

Booking Holdings vložil 500 milionů USD do čínské Didi

Americká společnost Booking Holdings, která je majitelem turistických portálů Booking.com, Agoda, Priceline či KAYAK,...
Americké akcie Investice Čína
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %

Pražská burza v úterý nenavázala na růst z pondělního obchodování, když index PX přišel o 0,63 % na 1 081,39 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Izrael kvůli žhářům pozastavil dovoz paliva do Gazy
včera v 16:18

Izrael kvůli žhářům pozastavil dovoz paliva do Gazy

Izrael v úterý pozastavil dovoz paliva do Gazy. Opatření bude platit do neděle a bylo zdůvodněno tím, že palestinští...
Izrael Blízký a Střední východ
Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %
včera v 15:19

Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červnu podle očekávání meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po poklesu o 0,5 % v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta
Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta
včera v 14:30

Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta

Americký výrobce letadel Boeing zvýšil odhad vývoje poptávky po letadlech na příštích 20 let o tři procenta. Očekává,...
Boeing Americké akcie Doprava
Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze
včera v 14:10

Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze

Malé a střední podniky loni využily na investice zhruba 30 miliard korun ze zvýhodněných evropských zdrojů, jako jsou...
Česká republika Evropská unie Byznys a podnikání
EU a Japonsko dosáhly dohody ohledně bezpečného pohybu dat
včera v 13:49

EU a Japonsko dosáhly dohody ohledně bezpečného pohybu dat

Evropská unie a Japonsko se v úterý dohodly, že budou považovat své systémy pro ochranu dat za rovnocenné. Tato...
Evropská unie Japonsko Politika
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa
včera v 13:30

Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa

Americká finanční společnost Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 44 procent na 2,35 miliardy...
Goldman Sachs Americké banky Banky
Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu
Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu
včera v 13:01

Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu

Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním prvním pololetí poprvé dodal zákazníkům více než 5,5 milionu vozů....
Volkswagen Auta Německo