Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013
|

Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, index S&P 500 zaznamenal největší zisk za téměř dva roky díky závazku Fedu, který po dvoudenním zasedání přislíbil, že sazby nezačne zvyšovat alespoň na několika dalších zasedáních.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 2,43 %, S&P 500 o 2,40 % a technologický Nasdaq o 2,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, IBM, Goldman Sachs a Cisco Systems, které připsaly přes 3 %, nejméně úspěšná byla ve čtvrtek firma Boeing, jejíž cenné papíry posílily jen o 0,4 %.

"Holubičí Fed vyvažuje horší zprávy z Evropy a ostatních částí světa," říká Russ Koesterich, hlavní investiční stratég BlackRock. "Proto nyní vidíme toto prudké oživení jen pár dní po masivních ztrátách."

Americké akcie oživují po sedmidenních ztrátách, během nichž smazaly bilion dolarů své hodnoty. Ztráty doprovázel 15% pokles cen ropy mezi 5. a 16. prosincem.

Pokud bude oživení pokračovat, bude to v letošním roce už popáté, kdy se index S&P 500 vzpamatoval z více než 4% ztráty po předchozím dosažení maxima. Podle dat sesbíraných agenturou Bloomberg index v těchto případech v lednu, dubnu, červenci a září potřeboval měsíc na to, aby ztrátu smazal.

"Neexistuje důvod, proč by S&P 500 nemohl dále růst," tvrdí Jonathan Aldrich-Blake, manažer akciového fondu v Ashburton Investments. "Americká ekonomika je jednou z nejbezpečnějších sázek na světě a holubičí postoj Fedu dodal investorům sebevědomí, které potřebovali."

Akcie v amerických indexech směřují ke třetímu ziskovému roku v řadě a ode dna, na něž spadly v roce 2009, posílily zhruba o 200 %. Největší býčí trh od technologické bubliny v 90. letech podpořily tři kola kvantitativního uvolňování ze strany Fedu, která měla napomoci oživení ekonomiky společně s rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Prosince jsou od začátku tohoto býčího trhu jedněmi z nejsilnějších měsíců. Index S&P 500 posílil v posledním měsíci v roce šestkrát za sebou, v průměru to bylo o 2,2 %. Letošní prosinec je pro něj zatím ztrátový, index je zatím stále v červených číslech, ale kvapem se blíží k nule.

Zisky v rámci indexu S&P 500 vedou sektor zdravotní péče a síťová odvětví, které posilují od začátku roku o 20 %, za nimi se drží technologie, sektor spotřebního zboží, banky a makléřské firmy. Největší brzdou je naopak energetický sektor, který ztrácí přes deset procent od začátku roku, z velké části kvůli poklesu v posledních čtyřech měsících.

Fed ve čtvrtek oznámil, že bankám dá více času na splnění podmínek pro dodržení takzvaného Volckerova pravidla, které limituje podíl bank v rizikových fondech na 3 %. Zakazuje také mimo jiné obchodování na vlastní účet, banky tedy podle něj nesmějí na trzích hazardovat s vlastními financemi. Prodloužení lhůty se vztahuje pouze na zajištěné dluhové obligace, jejichž podkladovými aktivy jsou bankovní úvěry (collateralized loan obligation - CLO), a to do roku 2017. S obchodováním na vlastní účet banky musejí skončit do 21. července 2015.

Ceny ropy po dočasném oživení obnovily propad

Světové ceny ropy ve čtvrtek zastavily oživování z minim za pět a půl roku a obnovily výrazný pokles, v němž severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod hranici 60 dolarů za barel. Obchodníci na trhu začali znovu sázet na to, že ceny ještě budou klesat.

Cena severomořské ropy Brent v závěru klesla o 1,90 dolaru na 59,27 USD za barel a ztratila počáteční přírůstek, kdy se dostala až nad 63 dolarů. Ve středu Brent získal 1,17 dolaru a vzdálil se od úterního minima 58,50 USD. Americká lehká ropa WTI po vzestupu k 59 dolarům oslabila o 2,36 dolaru na 54,11 USD.

"Dále hledáme cenové dno a je možné, že před koncem roku zažijeme další podstatný pokles," řekl agentuře Reuters Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy.

Trh zpočátku klesal pod vlivem zpráv, že ropné firmy začínají kvůli poklesu cen omezovat investice do těžby. Americký ropný koncern Chevron odložil plán ropných vrtů v Beaufortové moři u Kanady a společnost Marathon Oil snížila plán kapitálových výdajů pro příští rok o 20 %.

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí ve čtvrtek řekl, že cenový propad nebude trvat dlouho, protože poptávka po ropě oživí. "Do budoucnosti se dívám s optimismem. To, co se děje dnes, je dočasné a pomine to," řekl Nuajmí.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko. Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině", napsala agentura Reuters.
  • Předstihové indikátory v listopadu vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,9 %).
  • Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci klesl na 24,5 bodu z listopadových 40,8 bodu (odhad: 26 bodů).
  • Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v prosinci expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů nečekaně spadl na 53,6 bodu z 56,2 bodu v listopadu, čekal se mírný růst na 56,3 bodu. Kompozitní index klesl na 53,8 bodu z 56,1 bodu v listopadu.
  • Americká automobilka Ford Motor ve čtvrtek vyrobila poslední vůz ve své belgické továrně v Genku. O uzavření závodu, který za 50 let vyprodukoval kolem 14 milionů aut, firma rozhodla ke konci roku 2012, kdy evropský automobilový trh prudce klesal.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 13. prosince klesl o 6 tisíc na 289 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 6. prosince na 2,373 milionu z 2,514 milionu. Očekávalo se 2,436 milionu pokračujících žádostí.
  • Největší americká automobilka General Motors a německý výrobce luxusních vozů Audi tento týden kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku. Informovala o tom agentura Bloomberg.
  • Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci, během níž se dotkl i vztahů Ruska se Západem, jsme sledovali živě.
  • Výsledky Nike (srpen-říjen 2014): Zisk na akcii 74 centů (odhad: 70 centů), tržby 7,38 miliardy USD (odhad: 7,15 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi kolísaly, ale nakonec ztratily 2,38 %.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o…
před hodinou

McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o 680 miliard Kč

Digitalizace může zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 každý rok až o 680 miliard...
Technologie Inovace Česká republika
Spojené království: Mayové se v posledních dnech vrátila podpora…
11:32

Spojené království: Mayové se v posledních dnech vrátila podpora voličů

Zveřejnění předběžné dohody o vystoupení Británie z Evropské unie takřka způsobilo pád vlády britské premiérky...
Spojené království Evropská unie Politika
Asociace: Stavební spořitelny v ČR letos poskytnou úvěry za 65…
11:18

Asociace: Stavební spořitelny v ČR letos poskytnou úvěry za 65 miliard Kč

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) očekává, že stavební spořitelny letos poskytnou úvěry zhruba za 65...
Stavební spoření Úvěry Česká republika
I takhle to vypadá, když kryptoměny krvácejí
I takhle to vypadá, když kryptoměny krvácejí
10:57

I takhle to vypadá, když kryptoměny krvácejí

Po období relativního klidu se na trh s kryptoměnami vrátily výprodeje. Jak to pak vypadá v Číně před budovou, kde se...
Kryptoměny Bitcoin
Šéf Nissanu Ghosn zůstává v Japonsku ve vazbě
10:54

Šéf Nissanu Ghosn zůstává v Japonsku ve vazbě

Šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn, který je podezřelý z finančních podvodů, zůstane dalších deset...
Japonsko Management Podvod
Průzkum: Každý druhý Čech si před Vánocemi půjčuje rizikově
10:25

Průzkum: Každý druhý Čech si před Vánocemi půjčuje rizikově

Češi si půjčují nejvíce před Vánocemi. Každý druhý si půjčuje rizikově, nejvíce u prodejců zboží. Nejsilnějším...
Úvěry Česká republika Finanční gramotnost
Asijské akcie ve středu převážně klesaly, proti proudu šla Čína
Asijské akcie ve středu převážně klesaly, proti proudu šla Čína
10:00

Asijské akcie ve středu převážně klesaly, proti proudu šla Čína

Obchodování na hlavních asijských akciových trzích skončilo ve středu převážně v červených číslech. Z hlavních trhů...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čína své neférové obchodní praktiky nezměnila, tvrdí Washington
09:37

Čína své neférové obchodní praktiky nezměnila, tvrdí Washington

Čína své nespravedlivé obchodní praktiky víceméně nezměnila. Na základě aktualizace březnové zprávy na toto téma to v...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
ČEZ: Poslední den obchodování s právem na účast na valné hromadě
09:00

ČEZ: Poslední den obchodování s právem na účast na valné hromadě

Středa je posledním dnem obchodování s akciemi energetické skupiny ČEZ s právem na účast na valné hromadě firmy. Ta...
ČEZ Akcie ČR
Mayová míří do Bruselu, kde vzniká dokument o vztazích po brexitu
07:58

Mayová míří do Bruselu, kde vzniká dokument o vztazích po brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu zamíří do Bruselu na večerní schůzku s předsedou Evropské komise Jeanem...
Spojené království Evropská unie Politika
ČR: Průměrná sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,66 %
07:37

ČR: Průměrná sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,66 %

Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,66 % ze zářijových 2,57 %. Vyplývá to z údajů Fincentra...
Hypotéky Úvěry Bydlení
Operátorovi O2 Czech Republic v prvních třech čtvrtletích roku…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvních třech čtvrtletích roku…
07:05

Operátorovi O2 Czech Republic v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl zisk o 2,5 % na 4,22 miliardy Kč

Telekomunikační firmě O2 Czech Republic vzrostl v prvních třech čtvrtletích roku čistý zisk meziročně o 2,5 % na 4,22...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Americké akcie v úterý pokračovaly v propadech, maloobchodní sektor…
Americké akcie v úterý pokračovaly v propadech, maloobchodní sektor…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý pokračovaly v propadech, maloobchodní sektor klesal v čele se společností Target

Akcie na americké burze v úterý opět oslabily, index S&P 500 se dotkl nejnižší úrovně za tři týdny. Trh táhly dolů...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Automobilka Renault má dočasnou správu
včera v 21:55

Automobilka Renault má dočasnou správu

Francouzská automobilka Renault v úterý jmenovala dočasnou správu firmy. Správní rada se ale zdržela odvolání...
Auta Evropské akcie Francie
SHRNUTÍ: Mayová kvůli brexitu čelí doma odporu, setká se s Junckerem
SHRNUTÍ: Mayová kvůli brexitu čelí doma odporu, setká se s Junckerem
včera v 21:49

SHRNUTÍ: Mayová kvůli brexitu čelí doma odporu, setká se s Junckerem

Britská premiérka Theresa Mayová čelí kvůli dohodě o brexitu rozkolu v britském parlamentu, kde se proti ní může...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Skotská premiérka jednala s Mayovou, volá po koalici opozice
včera v 20:49

Skotská premiérka jednala s Mayovou, volá po koalici opozice

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v úterý v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském parlamentu ke...
Spojené království Evropská unie Politika
Šéf potravinářského koncernu Agrokor byl propuštěn na kauci
včera v 20:32

Šéf potravinářského koncernu Agrokor byl propuštěn na kauci

Zakladatel a bývalý majitel chorvatského potravinářského koncernu Agrokor Ivica Todorić byl v úterý na kauci...
Chorvatsko Potraviny Management
Bankou roku 2018 je Česká spořitelna, pojišťovnou roku Kooperativa
Bankou roku 2018 je Česká spořitelna, pojišťovnou roku Kooperativa
včera v 20:20

Bankou roku 2018 je Česká spořitelna, pojišťovnou roku Kooperativa

Cenu Banka roku 2018 hlasováním poroty získala Česká spořitelna. Pojišťovnou roku se stala Kooperativa, titul...
Banky Evropské banky Erste Group Bank