Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013
|

Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, index S&P 500 zaznamenal největší zisk za téměř dva roky díky závazku Fedu, který po dvoudenním zasedání přislíbil, že sazby nezačne zvyšovat alespoň na několika dalších zasedáních.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 2,43 %, S&P 500 o 2,40 % a technologický Nasdaq o 2,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, IBM, Goldman Sachs a Cisco Systems, které připsaly přes 3 %, nejméně úspěšná byla ve čtvrtek firma Boeing, jejíž cenné papíry posílily jen o 0,4 %.

"Holubičí Fed vyvažuje horší zprávy z Evropy a ostatních částí světa," říká Russ Koesterich, hlavní investiční stratég BlackRock. "Proto nyní vidíme toto prudké oživení jen pár dní po masivních ztrátách."

Americké akcie oživují po sedmidenních ztrátách, během nichž smazaly bilion dolarů své hodnoty. Ztráty doprovázel 15% pokles cen ropy mezi 5. a 16. prosincem.

Pokud bude oživení pokračovat, bude to v letošním roce už popáté, kdy se index S&P 500 vzpamatoval z více než 4% ztráty po předchozím dosažení maxima. Podle dat sesbíraných agenturou Bloomberg index v těchto případech v lednu, dubnu, červenci a září potřeboval měsíc na to, aby ztrátu smazal.

"Neexistuje důvod, proč by S&P 500 nemohl dále růst," tvrdí Jonathan Aldrich-Blake, manažer akciového fondu v Ashburton Investments. "Americká ekonomika je jednou z nejbezpečnějších sázek na světě a holubičí postoj Fedu dodal investorům sebevědomí, které potřebovali."

Akcie v amerických indexech směřují ke třetímu ziskovému roku v řadě a ode dna, na něž spadly v roce 2009, posílily zhruba o 200 %. Největší býčí trh od technologické bubliny v 90. letech podpořily tři kola kvantitativního uvolňování ze strany Fedu, která měla napomoci oživení ekonomiky společně s rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Prosince jsou od začátku tohoto býčího trhu jedněmi z nejsilnějších měsíců. Index S&P 500 posílil v posledním měsíci v roce šestkrát za sebou, v průměru to bylo o 2,2 %. Letošní prosinec je pro něj zatím ztrátový, index je zatím stále v červených číslech, ale kvapem se blíží k nule.

Zisky v rámci indexu S&P 500 vedou sektor zdravotní péče a síťová odvětví, které posilují od začátku roku o 20 %, za nimi se drží technologie, sektor spotřebního zboží, banky a makléřské firmy. Největší brzdou je naopak energetický sektor, který ztrácí přes deset procent od začátku roku, z velké části kvůli poklesu v posledních čtyřech měsících.

Fed ve čtvrtek oznámil, že bankám dá více času na splnění podmínek pro dodržení takzvaného Volckerova pravidla, které limituje podíl bank v rizikových fondech na 3 %. Zakazuje také mimo jiné obchodování na vlastní účet, banky tedy podle něj nesmějí na trzích hazardovat s vlastními financemi. Prodloužení lhůty se vztahuje pouze na zajištěné dluhové obligace, jejichž podkladovými aktivy jsou bankovní úvěry (collateralized loan obligation - CLO), a to do roku 2017. S obchodováním na vlastní účet banky musejí skončit do 21. července 2015.

Ceny ropy po dočasném oživení obnovily propad

Světové ceny ropy ve čtvrtek zastavily oživování z minim za pět a půl roku a obnovily výrazný pokles, v němž severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod hranici 60 dolarů za barel. Obchodníci na trhu začali znovu sázet na to, že ceny ještě budou klesat.

Cena severomořské ropy Brent v závěru klesla o 1,90 dolaru na 59,27 USD za barel a ztratila počáteční přírůstek, kdy se dostala až nad 63 dolarů. Ve středu Brent získal 1,17 dolaru a vzdálil se od úterního minima 58,50 USD. Americká lehká ropa WTI po vzestupu k 59 dolarům oslabila o 2,36 dolaru na 54,11 USD.

"Dále hledáme cenové dno a je možné, že před koncem roku zažijeme další podstatný pokles," řekl agentuře Reuters Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy.

Trh zpočátku klesal pod vlivem zpráv, že ropné firmy začínají kvůli poklesu cen omezovat investice do těžby. Americký ropný koncern Chevron odložil plán ropných vrtů v Beaufortové moři u Kanady a společnost Marathon Oil snížila plán kapitálových výdajů pro příští rok o 20 %.

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí ve čtvrtek řekl, že cenový propad nebude trvat dlouho, protože poptávka po ropě oživí. "Do budoucnosti se dívám s optimismem. To, co se děje dnes, je dočasné a pomine to," řekl Nuajmí.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko. Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině", napsala agentura Reuters.
  • Předstihové indikátory v listopadu vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,9 %).
  • Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci klesl na 24,5 bodu z listopadových 40,8 bodu (odhad: 26 bodů).
  • Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v prosinci expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů nečekaně spadl na 53,6 bodu z 56,2 bodu v listopadu, čekal se mírný růst na 56,3 bodu. Kompozitní index klesl na 53,8 bodu z 56,1 bodu v listopadu.
  • Americká automobilka Ford Motor ve čtvrtek vyrobila poslední vůz ve své belgické továrně v Genku. O uzavření závodu, který za 50 let vyprodukoval kolem 14 milionů aut, firma rozhodla ke konci roku 2012, kdy evropský automobilový trh prudce klesal.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 13. prosince klesl o 6 tisíc na 289 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 6. prosince na 2,373 milionu z 2,514 milionu. Očekávalo se 2,436 milionu pokračujících žádostí.
  • Největší americká automobilka General Motors a německý výrobce luxusních vozů Audi tento týden kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku. Informovala o tom agentura Bloomberg.
  • Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci, během níž se dotkl i vztahů Ruska se Západem, jsme sledovali živě.
  • Výsledky Nike (srpen-říjen 2014): Zisk na akcii 74 centů (odhad: 70 centů), tržby 7,38 miliardy USD (odhad: 7,15 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi kolísaly, ale nakonec ztratily 2,38 %.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
před 10 minutami

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
před hodinou

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky