Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013
|

Americké akcie ve čtvrtek dále oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, index S&P 500 zaznamenal největší zisk za téměř dva roky díky závazku Fedu, který po dvoudenním zasedání přislíbil, že sazby nezačne zvyšovat alespoň na několika dalších zasedáních.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 2,43 %, S&P 500 o 2,40 % a technologický Nasdaq o 2,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, IBM, Goldman Sachs a Cisco Systems, které připsaly přes 3 %, nejméně úspěšná byla ve čtvrtek firma Boeing, jejíž cenné papíry posílily jen o 0,4 %.

"Holubičí Fed vyvažuje horší zprávy z Evropy a ostatních částí světa," říká Russ Koesterich, hlavní investiční stratég BlackRock. "Proto nyní vidíme toto prudké oživení jen pár dní po masivních ztrátách."

Americké akcie oživují po sedmidenních ztrátách, během nichž smazaly bilion dolarů své hodnoty. Ztráty doprovázel 15% pokles cen ropy mezi 5. a 16. prosincem.

Pokud bude oživení pokračovat, bude to v letošním roce už popáté, kdy se index S&P 500 vzpamatoval z více než 4% ztráty po předchozím dosažení maxima. Podle dat sesbíraných agenturou Bloomberg index v těchto případech v lednu, dubnu, červenci a září potřeboval měsíc na to, aby ztrátu smazal.

"Neexistuje důvod, proč by S&P 500 nemohl dále růst," tvrdí Jonathan Aldrich-Blake, manažer akciového fondu v Ashburton Investments. "Americká ekonomika je jednou z nejbezpečnějších sázek na světě a holubičí postoj Fedu dodal investorům sebevědomí, které potřebovali."

Akcie v amerických indexech směřují ke třetímu ziskovému roku v řadě a ode dna, na něž spadly v roce 2009, posílily zhruba o 200 %. Největší býčí trh od technologické bubliny v 90. letech podpořily tři kola kvantitativního uvolňování ze strany Fedu, která měla napomoci oživení ekonomiky společně s rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Prosince jsou od začátku tohoto býčího trhu jedněmi z nejsilnějších měsíců. Index S&P 500 posílil v posledním měsíci v roce šestkrát za sebou, v průměru to bylo o 2,2 %. Letošní prosinec je pro něj zatím ztrátový, index je zatím stále v červených číslech, ale kvapem se blíží k nule.

Zisky v rámci indexu S&P 500 vedou sektor zdravotní péče a síťová odvětví, které posilují od začátku roku o 20 %, za nimi se drží technologie, sektor spotřebního zboží, banky a makléřské firmy. Největší brzdou je naopak energetický sektor, který ztrácí přes deset procent od začátku roku, z velké části kvůli poklesu v posledních čtyřech měsících.

Fed ve čtvrtek oznámil, že bankám dá více času na splnění podmínek pro dodržení takzvaného Volckerova pravidla, které limituje podíl bank v rizikových fondech na 3 %. Zakazuje také mimo jiné obchodování na vlastní účet, banky tedy podle něj nesmějí na trzích hazardovat s vlastními financemi. Prodloužení lhůty se vztahuje pouze na zajištěné dluhové obligace, jejichž podkladovými aktivy jsou bankovní úvěry (collateralized loan obligation - CLO), a to do roku 2017. S obchodováním na vlastní účet banky musejí skončit do 21. července 2015.

Ceny ropy po dočasném oživení obnovily propad

Světové ceny ropy ve čtvrtek zastavily oživování z minim za pět a půl roku a obnovily výrazný pokles, v němž severomořská ropa Brent sestoupila zpět pod hranici 60 dolarů za barel. Obchodníci na trhu začali znovu sázet na to, že ceny ještě budou klesat.

Cena severomořské ropy Brent v závěru klesla o 1,90 dolaru na 59,27 USD za barel a ztratila počáteční přírůstek, kdy se dostala až nad 63 dolarů. Ve středu Brent získal 1,17 dolaru a vzdálil se od úterního minima 58,50 USD. Americká lehká ropa WTI po vzestupu k 59 dolarům oslabila o 2,36 dolaru na 54,11 USD.

"Dále hledáme cenové dno a je možné, že před koncem roku zažijeme další podstatný pokles," řekl agentuře Reuters Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy.

Trh zpočátku klesal pod vlivem zpráv, že ropné firmy začínají kvůli poklesu cen omezovat investice do těžby. Americký ropný koncern Chevron odložil plán ropných vrtů v Beaufortové moři u Kanady a společnost Marathon Oil snížila plán kapitálových výdajů pro příští rok o 20 %.

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí ve čtvrtek řekl, že cenový propad nebude trvat dlouho, protože poptávka po ropě oživí. "Do budoucnosti se dívám s optimismem. To, co se děje dnes, je dočasné a pomine to," řekl Nuajmí.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko. Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině", napsala agentura Reuters.
  • Předstihové indikátory v listopadu vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,9 %).
  • Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci klesl na 24,5 bodu z listopadových 40,8 bodu (odhad: 26 bodů).
  • Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v prosinci expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů nečekaně spadl na 53,6 bodu z 56,2 bodu v listopadu, čekal se mírný růst na 56,3 bodu. Kompozitní index klesl na 53,8 bodu z 56,1 bodu v listopadu.
  • Americká automobilka Ford Motor ve čtvrtek vyrobila poslední vůz ve své belgické továrně v Genku. O uzavření závodu, který za 50 let vyprodukoval kolem 14 milionů aut, firma rozhodla ke konci roku 2012, kdy evropský automobilový trh prudce klesal.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 13. prosince klesl o 6 tisíc na 289 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 6. prosince na 2,373 milionu z 2,514 milionu. Očekávalo se 2,436 milionu pokračujících žádostí.
  • Největší americká automobilka General Motors a německý výrobce luxusních vozů Audi tento týden kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku. Informovala o tom agentura Bloomberg.
  • Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci, během níž se dotkl i vztahů Ruska se Západem, jsme sledovali živě.
  • Výsledky Nike (srpen-říjen 2014): Zisk na akcii 74 centů (odhad: 70 centů), tržby 7,38 miliardy USD (odhad: 7,15 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi kolísaly, ale nakonec ztratily 2,38 %.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (26. srpna)
Co musíte ráno vědět (26. srpna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kdo nečekaně dorazil do místa konání summitu G7 a na co...
Musíte vědět
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
včera v 21:45

SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu

O řešení krizí kolem Íránu či Severní Koreje, ochraně klimatu či nebezpečí obchodních válek hovořili na sobotní...
Světová ekonomika Politika Írán
Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni
včera v 16:53

Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni

Zlepšit práva českých spotřebitelů při přeshraničních nákupech i platbách by měla novela zákona o ochraně...
Spotřebitelé
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
včera v 16:09

Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie

Do místa summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu v neděli překvapivě přiletěl íránský...
Írán Francie Geopolitická rizika
Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila
včera v 14:13

Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila

Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to v neděli britský...
Spojené království Evropa Evropská unie
Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu
včera v 13:16

Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem...
Spojené státy americké (USA) Írán Geopolitická rizika
Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili
včera v 11:50

Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili

Na jihozápadě Francie pokračují druhým dnem demonstrace proti summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který po sobotní...
Francie Politika Světová ekonomika
Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie
včera v 10:06

Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie

Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila...
Světová ekonomika Politika Evropská unie
Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu
včera v 09:26

Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu

Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít...
Spojené státy americké (USA) Spojené království Politika
Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump
včera v 08:45

Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump

Dosavadní jednání na summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu byla velmi dobrá....
Světová ekonomika Politika Spojené státy americké (USA)
Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber
včera v 07:58

Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody, nebude už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber, tedy původní...
Spojené království Evropská unie Politika
Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky
včera v 05:13

Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v neděli pokračuje třídenní summit sedmi ekonomicky...
Světová ekonomika Politika Francie
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
24. 8. 2019 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
24. 8. 2019 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
24. 8. 2019 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
24. 8. 2019 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
24. 8. 2019 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
24. 8. 2019 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
24. 8. 2019 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)