V Kyjevě bylo dohodnuto křehké příměří, radikálové ho nechtějí respektovat

V centru ukrajinské metropole trvá křehké příměří, na němž se ve středu večer dohodl prezident Viktor Janukovyč s opozicí. Pravicoví radikálové, kteří se označují za hlavní údernou sílu protestů, příměří označili za "falešné" a nehodlají se jím řídit. Proti jednání opozice s vládou je i vězněná vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková. Do Kyjeva zamířili vysocí emisaři Evropské unie a Ruska.
Na náměstí Nezávislosti ovládaném od prosince opozicí i v noci hořely barikády a hromady pneumatik, ozývaly se dělobuchy a policejní vodní děla polévala demonstranty. Policie se během noci pokusila zablokovat veškeré ulice vedoucí na "Majdan", na nátlak opozičních poslanců ale byly policejní zátarasy odstraněny. Podle ministerstva zdravotnictví v noci na dnešek v nemocnici podlehli zraněním utrpěným na barikádách další dva lidé, počet obětí nynější vlny nepokojů se tak zvýšil na 28.
Do Kyjeva ráno dorazili ministři zahraničí Francie, Německa a Polska Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski, kteří se mají setkat s hlavními aktéry krize. Podle zpráv z Moskvy do Kyjeva míří i státní tajemník na ruském ministerstvu zahraničí, zkušený vyjednavač Grigorij Karasin. Na "pracovní návštěvu" má dnes do ukrajinského hlavního města dorazit i vicepremiér Dmitrij Rogozin, vyhlášený kremelský jestřáb.
Napětí dál vzrostlo mezi Kyjevem a západoukrajinskými oblastmi, zejména centrem protivládního odporu Lvovem. Lvovská oblast ve středu vypověděla poslušnost vládě a vyhlásila "politickou autonomii". Kyjev reagoval uzavřením železničního spojení mezi hlavním městem a Lvovem, údajně z "technických příčin". Podle agentury Unian vázne i železniční doprava mezi Kyjevem a městem Ivano-Frankivsk na západě země.
Zdroj: ČTK
Aktuality
