MPO nesouhlasí s téměř všemi návrhy poslanců k energetické novele

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle očekávání nesouhlasí s téměř všemi pozměňovacími návrhy poslanců z hospodářského výboru k novele energetického zákona. Šlo například o dva návrhy na obnovení podpory výroby elektřiny z bioplynu nebo o změnu v řízení Energetického regulačního úřadu. Novela má především vyjasnit účtování poplatků za obnovitelné zdroje.
MPO neakceptovalo například návrh Jaroslava Faltýnka (ANO) na obnovení podpory výroby elektřiny z bioplynu. Stejný návrh však podal i zpravodaj k novele Milan Urban (ČSSD). Faltýnkův návrh vzbudil obavy ze střetu zájmů. Faltýnek působí jako manažer ve firmě Agrofert předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše.
Hospodářské noviny v únoru napsaly, že Agrofert vlastní osm bioplynových stanic a ve velkém je také staví. Faltýnek řekl deníku Právo, že na stanice Agrofertu by se podpora nevztahovala, protože by ji dostávaly pouze nové zdroje, se kterými firma nepočítá.
MPO nepřistoupilo na tyto návrhy se zdůvodněním, že by znamenaly znovuzavedení časově neomezené podpory bioplynových stanic bez omezovacího regulačního nástroje ze strany Energetického regulačního úřadu.
Dalším Urbanovým návrhem, na který MPO nepřistoupilo, je změna způsobu řízení ERÚ. Urban navrhuje zřízení pětičlenné rady úřadu. Členy by na pět let jmenoval prezident na návrh vlády. Funkce předsedy a místopředsedy úřadu by každý z nich zastával jeden rok a postupně by se v nich obměňovali.
Podle MPO jde o námět k diskusi a zřízení rady by bylo vhodným krokem k posílení profesionality i nezávislosti úřadu. Pozměňovací návrh však podle ministerstva představuje zásadní zásah do struktury úřadu a je potřeba posoudit, které pravomoci by zákon svěřil radě a které jejímu předsedovi.
Ministerstvo s úpravou přijalo návrh Anny Putnové (TOP 09), který zpřesňuje pravidla vyúčtování a financování podpory výroby elektřiny. MPO v něm doporučilo některá ustanovení zpřesnit. Neutrální postoj má MPO k jinému návrhu poslankyně Putnové, který ukládá zahraničním akciovým a obdobným společnostem, aby pro získání podpory informovaly o vlastnících víc než deseti procent svých akcií. Platný zákon zatím ukládá tuto povinnost všem akciovým společnostem s akciemi v listinné podobě bez ohledu na to, zda jsou tuzemské, či zahraniční.
Zdroj: ČTK
Aktuality
