Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá
|

Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá

Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají o koupi mediální skupiny CME, která mimo jiné ovládá televizi Nova, píše Mladá fronta Dnes. CME vlastní kromě ČR televize i v dalších pěti zemích. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají. Kellner s Tykačem svůj zájem o CME nepotvrdili.

CME (CETV) CETV Média Televize

Vlna přechodů médií od nadnárodních majitelů k českým vlastníkům bude zřejmě pokračovat. A to obří transakcí. MF DNES zjistila, že uhlobaroni Pavel Tykač a Jan Dienstl se spojili s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Chtějí televizi Nova.

Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny. Cena by se podle MfD mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.

"Podle všeho jde o velice ranou fázi případného vyjednávání. Uvedená cena je zhruba 9-10násobek OIBDA a hluboko pod mediánem EV/EBITDA mediálních firem v regionu CEE. Znamenala by cenu jen asi 1,7 až 2,5 USD za akcii, když zohledníme i vydané warranty. Nemyslíme si, že by Time Warner chtěla prodávat za takto nízké ceny, v době, kdy je CME pod tlakem," uvedl Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

Není jasné, jaká firma či osoba by nakonec byla formálním kupcem. PPF odmítla, že by se jako skupina na obchodu podílela, stejně hovořil mluvčí Pavla Tykače. "Pavel Tykač nejedná o nákupu CME ani Novy," uvedl jeho mluvčí Jan Chudomel.

Kellnerovi a Tykačovi lidé se se zástupci Time Warner již několikrát sešli v Londýně, píše MfD. Dohoda ale zatím nepadla. Již nyní jsou ale podle deníku známí zájemci o televize, které CME vlastní v dalších zemích. Například bulharskou bTV by rád získal spolupracovník a poradce CME Krasimir Gergov. Rumunské stanice by pak mohl koupit bývalý šéf CME Adrian Sarbu. Zájem je i o slovenskou Markízu a slovinskou televizi Pop, kupce by tak Kellner s Tykačem museli najít jen pro televizi v Chorvatsku.

Akcie společnosti CME od začátku obchodování na pražské burze výrazně posilují. Ráno činil nárůst až 11 %, kolem 10.00 to bylo zhruba 8 %. Firma zatím neoznámila termín zveřejnění svých hospodářských výsledků za první kvartál, může je tedy vydat prakticky kdykoli a investory překvapit.

Finanční skupina PPF později v úterý dopoledne odmítla spekulace, podle nichž jedná o koupi televize Nova nebo jejího vlastníka Central European Media Enterprises. Zveřejňování zavádějících informací, které podle firmy mohou ovlivnit hodnotu společností obchodovaných na burze, se hodlá bránit. "Není to pravda. Skupina PPF nejednala a nejedná o koupi CME/TV Nova a tuto skutečnost redakci MF Dnes oficiálně sdělila. Zatahování jména PPF do publikování zavádějících informací, které mají kurzotvorný vliv na společnosti obchodované na burze, se budeme bránit," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka.

Již dříve se spekulovalo o tom, že zájem o koupi Novy má například také Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, nebo Daniel Křetínský a skupina J&T, která získala vydavatelství Ringier Axel Springer. Podnikatelé ale zájem oficiálně popírají, mlčí také CME. Podle jejího mluvčí Marka Kobala skupina spekulace z trhu nikdy nekomentuje.

Mediální společnost Central European Media Enterprises loni snížila čistou ztrátu o zhruba polovinu na 281,5 milionu dolarů. Výnosy klesly o desetinu na 691 milionů USD. V České republice loni firma zaznamenala propad výnosů o zhruba 30 % na 191,8 milionu dolarů. Provozní výsledek OIBDA, který nezahrnuje odpisy majetku a ztráty ze snížení hodnoty aktiv, spadl do ztráty 11,3 milionu dolarů po zisku 106,3 milionu USD v předchozím roce.

Komentář analytika Petra Hlinomaze z BH Securities:

V principu by záleželo na složení prodávaných aktiv, zda jen česká, nebo celá CME, a na ceně, za jakou by ta která aktiva byla prodána. Od toho by se mohl odvíjet i názor na postavení minoritních akcionářů CME a cenu akcií na burze.

Zatím se tato transakce zdá být ale málo pravděpodobná. Time Warner se v CME hodně angažovala, zejména finančně. Proto by bylo otázkou, proč by nyní měla prodávat. Musela by to být buď velmi lukrativní transakce s finančním ziskem, nebo strategické rozhodnutí odejít ze střední Evropy. A k tomu žádné zjevné indicie zatím nejsou. V tomto kontextu je také ošidné zbavovat se českých aktiv, která mají šanci být opět lukrativní a dlouhá léta tvořila hlavní hodnotu CME.

Pro Kellnerovu PPF by mohla být asi zajímavá hlavně česká a slovenská aktiva, protože v tomto teritoriu je firma doma a trhu rozumí. Další zahraniční aktiva mohou být spíše komplikací, v případě koupě celé CME by se daly očekávat pokusy o jejich prodej.

Komentář J&T Banky:

Informace považujeme za spekulativní, jelikož zástupci obou skupin informace popřeli. Nejde zdaleka o první spekulaci o zájmu českých finančních skupin o TV Nova. Článek uvádí, že se hodnota firmy může během vyjednávání dostat na 1,5 až 1,7 miliardy USD, ovšem čistá zaplacená cena by byla nižší o dluh firmy, který deník odhaduje na 870 milionů USD. Po probíhajícím refinancování však očekáváme, že dluh bude na konci letošního roku činit téměř 1,2 miliardy USD, a akcie by tak byly oceněny na zhruba 400 milionů USD. To je více než současná tržní kapitalizace firmy (340 milionů USD), ale rozdíl nepovažujeme za výrazný. Pokud by zájemci nabízeli za CME cenu zmíněnou v článku, společnosti Time Warner by nepokryla ani z poloviny kapitál vložený do CME, který v součtu činí přes 800 milionů USD. Přestože článek může mít krátkodobě pozitivní dopad na cenu akcií, pravděpodobnost realizace uvedené transakce vidíme jakou nízkou.

Komentář analytika Tomáše Menčíka (CYRRUS), podle něhož zájem o TV Nova má smysl:

Zprávu nepovažuji za neopodstatněnou spekulaci. Netuším, zda probíhají nějaká jednání, ale pokud probíhají, pak mi dávají smysl. Samotná Nova je hodnotné aktivum, "bohužel" je to pouze jedno z aktiv extrémně zadlužené firmy se složitou akcionářskou strukturou. Z toho pramení, že případný nákup pouze Novy by byl velmi složitý, cenu si netroufám odhadovat.

Pokud by někdo kupoval celou CME, pak by ji nejspíše rozprodal a musel by se vypořádat se zadlužením a budoucí emisí akcií, která je velmi nebezpečná pro budoucího vlastníka. Nový vlastník by také musel výrazně redukovat nebo refinancovat dluh. Do ceny se jistě promítne obrovský dluh, který v roce 2017 dosáhne více než 1 miliardy USD.

V médiích se objevila cena 100 Kč za akcii. To mi připadá přemrštěné, smysl by to dávalo pouze v případě, že by nový nebo stávající vlastník výrazně redukoval či refinancoval dluh, případně pokud by se nějak změnily plány na budoucí masivní ředění kapitálu.

Zdroj: ČTK, MF DNES

Co musíte ráno vědět (6. prosince)
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na Wall Street a na evropských burzách, kolik vynese největší IPO historie a...
Musíte vědět
HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
včera v 23:00

HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných...
Jižní Korea Fúze a akvizice Česká republika
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na americko-čínská obchodní jednání

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování v mírném plusu, když investoři vyhlíželi zprávy týkající...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
včera v 20:11

Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě

Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení
včera v 19:51

Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení

Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vyšetřuje obchodníka s komoditami a těžaře Glencore kvůli...
Spojené království Těžba Evropské akcie
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
včera v 19:10

Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům

Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování oběma směry, aby skončily vesměs...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
včera v 17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
včera v 17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
včera v 17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
včera v 17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
včera v 16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
včera v 16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
včera v 16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
včera v 16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
včera v 15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
včera v 14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod