Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá
|

Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá

Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají o koupi mediální skupiny CME, která mimo jiné ovládá televizi Nova, píše Mladá fronta Dnes. CME vlastní kromě ČR televize i v dalších pěti zemích. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají. Kellner s Tykačem svůj zájem o CME nepotvrdili.

CME (CETV) CETV Média Televize

Vlna přechodů médií od nadnárodních majitelů k českým vlastníkům bude zřejmě pokračovat. A to obří transakcí. MF DNES zjistila, že uhlobaroni Pavel Tykač a Jan Dienstl se spojili s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Chtějí televizi Nova.

Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny. Cena by se podle MfD mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.

"Podle všeho jde o velice ranou fázi případného vyjednávání. Uvedená cena je zhruba 9-10násobek OIBDA a hluboko pod mediánem EV/EBITDA mediálních firem v regionu CEE. Znamenala by cenu jen asi 1,7 až 2,5 USD za akcii, když zohledníme i vydané warranty. Nemyslíme si, že by Time Warner chtěla prodávat za takto nízké ceny, v době, kdy je CME pod tlakem," uvedl Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

Není jasné, jaká firma či osoba by nakonec byla formálním kupcem. PPF odmítla, že by se jako skupina na obchodu podílela, stejně hovořil mluvčí Pavla Tykače. "Pavel Tykač nejedná o nákupu CME ani Novy," uvedl jeho mluvčí Jan Chudomel.

Kellnerovi a Tykačovi lidé se se zástupci Time Warner již několikrát sešli v Londýně, píše MfD. Dohoda ale zatím nepadla. Již nyní jsou ale podle deníku známí zájemci o televize, které CME vlastní v dalších zemích. Například bulharskou bTV by rád získal spolupracovník a poradce CME Krasimir Gergov. Rumunské stanice by pak mohl koupit bývalý šéf CME Adrian Sarbu. Zájem je i o slovenskou Markízu a slovinskou televizi Pop, kupce by tak Kellner s Tykačem museli najít jen pro televizi v Chorvatsku.

Akcie společnosti CME od začátku obchodování na pražské burze výrazně posilují. Ráno činil nárůst až 11 %, kolem 10.00 to bylo zhruba 8 %. Firma zatím neoznámila termín zveřejnění svých hospodářských výsledků za první kvartál, může je tedy vydat prakticky kdykoli a investory překvapit.

Finanční skupina PPF později v úterý dopoledne odmítla spekulace, podle nichž jedná o koupi televize Nova nebo jejího vlastníka Central European Media Enterprises. Zveřejňování zavádějících informací, které podle firmy mohou ovlivnit hodnotu společností obchodovaných na burze, se hodlá bránit. "Není to pravda. Skupina PPF nejednala a nejedná o koupi CME/TV Nova a tuto skutečnost redakci MF Dnes oficiálně sdělila. Zatahování jména PPF do publikování zavádějících informací, které mají kurzotvorný vliv na společnosti obchodované na burze, se budeme bránit," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka.

Již dříve se spekulovalo o tom, že zájem o koupi Novy má například také Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, nebo Daniel Křetínský a skupina J&T, která získala vydavatelství Ringier Axel Springer. Podnikatelé ale zájem oficiálně popírají, mlčí také CME. Podle jejího mluvčí Marka Kobala skupina spekulace z trhu nikdy nekomentuje.

Mediální společnost Central European Media Enterprises loni snížila čistou ztrátu o zhruba polovinu na 281,5 milionu dolarů. Výnosy klesly o desetinu na 691 milionů USD. V České republice loni firma zaznamenala propad výnosů o zhruba 30 % na 191,8 milionu dolarů. Provozní výsledek OIBDA, který nezahrnuje odpisy majetku a ztráty ze snížení hodnoty aktiv, spadl do ztráty 11,3 milionu dolarů po zisku 106,3 milionu USD v předchozím roce.

Komentář analytika Petra Hlinomaze z BH Securities:

V principu by záleželo na složení prodávaných aktiv, zda jen česká, nebo celá CME, a na ceně, za jakou by ta která aktiva byla prodána. Od toho by se mohl odvíjet i názor na postavení minoritních akcionářů CME a cenu akcií na burze.

Zatím se tato transakce zdá být ale málo pravděpodobná. Time Warner se v CME hodně angažovala, zejména finančně. Proto by bylo otázkou, proč by nyní měla prodávat. Musela by to být buď velmi lukrativní transakce s finančním ziskem, nebo strategické rozhodnutí odejít ze střední Evropy. A k tomu žádné zjevné indicie zatím nejsou. V tomto kontextu je také ošidné zbavovat se českých aktiv, která mají šanci být opět lukrativní a dlouhá léta tvořila hlavní hodnotu CME.

Pro Kellnerovu PPF by mohla být asi zajímavá hlavně česká a slovenská aktiva, protože v tomto teritoriu je firma doma a trhu rozumí. Další zahraniční aktiva mohou být spíše komplikací, v případě koupě celé CME by se daly očekávat pokusy o jejich prodej.

Komentář J&T Banky:

Informace považujeme za spekulativní, jelikož zástupci obou skupin informace popřeli. Nejde zdaleka o první spekulaci o zájmu českých finančních skupin o TV Nova. Článek uvádí, že se hodnota firmy může během vyjednávání dostat na 1,5 až 1,7 miliardy USD, ovšem čistá zaplacená cena by byla nižší o dluh firmy, který deník odhaduje na 870 milionů USD. Po probíhajícím refinancování však očekáváme, že dluh bude na konci letošního roku činit téměř 1,2 miliardy USD, a akcie by tak byly oceněny na zhruba 400 milionů USD. To je více než současná tržní kapitalizace firmy (340 milionů USD), ale rozdíl nepovažujeme za výrazný. Pokud by zájemci nabízeli za CME cenu zmíněnou v článku, společnosti Time Warner by nepokryla ani z poloviny kapitál vložený do CME, který v součtu činí přes 800 milionů USD. Přestože článek může mít krátkodobě pozitivní dopad na cenu akcií, pravděpodobnost realizace uvedené transakce vidíme jakou nízkou.

Komentář analytika Tomáše Menčíka (CYRRUS), podle něhož zájem o TV Nova má smysl:

Zprávu nepovažuji za neopodstatněnou spekulaci. Netuším, zda probíhají nějaká jednání, ale pokud probíhají, pak mi dávají smysl. Samotná Nova je hodnotné aktivum, "bohužel" je to pouze jedno z aktiv extrémně zadlužené firmy se složitou akcionářskou strukturou. Z toho pramení, že případný nákup pouze Novy by byl velmi složitý, cenu si netroufám odhadovat.

Pokud by někdo kupoval celou CME, pak by ji nejspíše rozprodal a musel by se vypořádat se zadlužením a budoucí emisí akcií, která je velmi nebezpečná pro budoucího vlastníka. Nový vlastník by také musel výrazně redukovat nebo refinancovat dluh. Do ceny se jistě promítne obrovský dluh, který v roce 2017 dosáhne více než 1 miliardy USD.

V médiích se objevila cena 100 Kč za akcii. To mi připadá přemrštěné, smysl by to dávalo pouze v případě, že by nový nebo stávající vlastník výrazně redukoval či refinancoval dluh, případně pokud by se nějak změnily plány na budoucí masivní ředění kapitálu.

Zdroj: ČTK, MF DNES

Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly
Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Reagovaly tak na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Automatický vůz Uberu podle vyšetřovatelů při tragické nehodě…
včera v 21:15

Automatický vůz Uberu podle vyšetřovatelů při tragické nehodě chodkyni nerozeznal

Samořízený vůz společnosti Uber, který v březnu v Arizoně srazil a zabil chodkyni, nedokázal ženu správně rozeznat a...
Uber Doprava Technologie
Netflix se podle tržní kapitalizace stal největší zábavní firmou
včera v 21:04

Netflix se podle tržní kapitalizace stal největší zábavní firmou

Tržní hodnota Netflixu ve čtvrtek stoupla na rekordních 153 miliard dolarů. Netflix tak poprvé překonal mediální...
Netflix Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu
včera v 21:02

Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu

Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí Spojených států, požádal ruskou vládu, aby...
Rusko Hliník Průmyslové kovy
Centeno čeká, že v červnu euroskupina rozhodne o řeckém programu
včera v 20:44

Centeno čeká, že v červnu euroskupina rozhodne o řeckém programu

Ministři financí eurozóny by měli na svém příštím jednání v červnu odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého...
Řecko PIIGS Eurozóna
Trump zmírnil dozor nad bankami zavedený kvůli finanční krizi
včera v 20:11

Trump zmírnil dozor nad bankami zavedený kvůli finanční krizi

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek podepsal zákon, který poprvé od finanční krize z let 2007 až 2009...
Americké banky Spojené státy americké (USA) Finanční sektor
Daimler musí kvůli emisím svolat ke kontrole dodávky Vito
včera v 19:58

Daimler musí kvůli emisím svolat ke kontrole dodávky Vito

Německý úřad pro motorová vozidla KBA nařídil automobilce Daimler svolat dodávky Mercedes Vito s naftovým motorem o...
Daimler Auta
Polsko a Litva propojí své plynovodní sítě
včera v 19:32

Polsko a Litva propojí své plynovodní sítě

Provozovatelé plynárenských sítí Polska a Litvy ve čtvrtek podepsali dohodu o vybudování přeshraničního propojení...
Polsko Litva Zemní plyn
Merkelová naléhala na Čínu: chceme rovné zacházení a otevřený trh
včera v 19:26

Merkelová naléhala na Čínu: chceme rovné zacházení a otevřený trh

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek naléhala na Čínu, aby skoncovala s nerovným přístupem vůči německým...
Čína Německo Mezinárodní obchod
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli zrušení summitu USA-KLDR
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli zrušení summitu USA-KLDR
včera v 18:10

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli zrušení summitu USA-KLDR

Evropské akciové trhy ve čtvrtek odpoledne prudce poklesly poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že zrušil...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zástupci amerických firem jednali s prezidentem Zemanem
včera v 17:49

Zástupci amerických firem jednali s prezidentem Zemanem

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci ACEBA (America...
Česká republika Spojené státy americké (USA) Byznys a podnikání
Cena kobaltu stoupla na nové desetileté maximum nad 44 USD
včera v 17:43

Cena kobaltu stoupla na nové desetileté maximum nad 44 USD

Cena kobaltu ve čtvrtek stoupla na nové desetileté maximum nad 44 dolary za libru (0,45 kg). Kobalt se v posledních...
Průmyslové kovy
Majetek Čechů v podílových fondech klesl v prvním čtvrtletí o 3,6…
včera v 17:39

Majetek Čechů v podílových fondech klesl v prvním čtvrtletí o 3,6 miliardy Kč na 480 miliard Kč

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí o 3,6 miliardy korun a 480 miliard...
Podílové fondy Investice
Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard…
včera v 17:15

Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard korun

Zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit od pátku, vyjde české firmy na 25...
Česká ekonomika Regulace
Sberbank Europe povede po Randovi Sarköziová
včera v 17:10

Sberbank Europe povede po Randovi Sarköziová

Dozorčí rada Sberbank Europe jmenovala ředitelku retailového bankovnictví Sonju Sarköziovou novou generální...
Evropské banky
Bloomberg: USA vyšetřují manipulace s cenami kryptoměn
včera v 16:56

Bloomberg: USA vyšetřují manipulace s cenami kryptoměn

Ministerstvo spravedlnosti USA zahájilo vyšetřování, zda obchodníci manipulují s cenou bitcoinů a dalších digitálních...
Kryptoměny Spojené státy americké (USA)
Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,35 %, dařilo se hlavně akciím…
Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,35 %, dařilo se hlavně akciím…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,35 %, dařilo se hlavně akciím Komerční banky

Pražská burza se ve čtvrtek zotavovala ze středečních ztrát, index PX posílil o 0,35 % na 1 103,42 bodu. Vzhůru ho...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Zásob plynu přibylo o 91 miliard krychlových stop
včera v 16:44

USA: Zásob plynu přibylo o 91 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 18. května zvětšil o 91 miliard kubických stop,...
Americká ekonomika Zemní plyn