Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá
|

Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá

Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají o koupi mediální skupiny CME, která mimo jiné ovládá televizi Nova, píše Mladá fronta Dnes. CME vlastní kromě ČR televize i v dalších pěti zemích. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají. Kellner s Tykačem svůj zájem o CME nepotvrdili.

CME (CETV) CETV Média Televize

Vlna přechodů médií od nadnárodních majitelů k českým vlastníkům bude zřejmě pokračovat. A to obří transakcí. MF DNES zjistila, že uhlobaroni Pavel Tykač a Jan Dienstl se spojili s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Chtějí televizi Nova.

Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny. Cena by se podle MfD mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.

"Podle všeho jde o velice ranou fázi případného vyjednávání. Uvedená cena je zhruba 9-10násobek OIBDA a hluboko pod mediánem EV/EBITDA mediálních firem v regionu CEE. Znamenala by cenu jen asi 1,7 až 2,5 USD za akcii, když zohledníme i vydané warranty. Nemyslíme si, že by Time Warner chtěla prodávat za takto nízké ceny, v době, kdy je CME pod tlakem," uvedl Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

Není jasné, jaká firma či osoba by nakonec byla formálním kupcem. PPF odmítla, že by se jako skupina na obchodu podílela, stejně hovořil mluvčí Pavla Tykače. "Pavel Tykač nejedná o nákupu CME ani Novy," uvedl jeho mluvčí Jan Chudomel.

Kellnerovi a Tykačovi lidé se se zástupci Time Warner již několikrát sešli v Londýně, píše MfD. Dohoda ale zatím nepadla. Již nyní jsou ale podle deníku známí zájemci o televize, které CME vlastní v dalších zemích. Například bulharskou bTV by rád získal spolupracovník a poradce CME Krasimir Gergov. Rumunské stanice by pak mohl koupit bývalý šéf CME Adrian Sarbu. Zájem je i o slovenskou Markízu a slovinskou televizi Pop, kupce by tak Kellner s Tykačem museli najít jen pro televizi v Chorvatsku.

Akcie společnosti CME od začátku obchodování na pražské burze výrazně posilují. Ráno činil nárůst až 11 %, kolem 10.00 to bylo zhruba 8 %. Firma zatím neoznámila termín zveřejnění svých hospodářských výsledků za první kvartál, může je tedy vydat prakticky kdykoli a investory překvapit.

Finanční skupina PPF později v úterý dopoledne odmítla spekulace, podle nichž jedná o koupi televize Nova nebo jejího vlastníka Central European Media Enterprises. Zveřejňování zavádějících informací, které podle firmy mohou ovlivnit hodnotu společností obchodovaných na burze, se hodlá bránit. "Není to pravda. Skupina PPF nejednala a nejedná o koupi CME/TV Nova a tuto skutečnost redakci MF Dnes oficiálně sdělila. Zatahování jména PPF do publikování zavádějících informací, které mají kurzotvorný vliv na společnosti obchodované na burze, se budeme bránit," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka.

Již dříve se spekulovalo o tom, že zájem o koupi Novy má například také Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, nebo Daniel Křetínský a skupina J&T, která získala vydavatelství Ringier Axel Springer. Podnikatelé ale zájem oficiálně popírají, mlčí také CME. Podle jejího mluvčí Marka Kobala skupina spekulace z trhu nikdy nekomentuje.

Mediální společnost Central European Media Enterprises loni snížila čistou ztrátu o zhruba polovinu na 281,5 milionu dolarů. Výnosy klesly o desetinu na 691 milionů USD. V České republice loni firma zaznamenala propad výnosů o zhruba 30 % na 191,8 milionu dolarů. Provozní výsledek OIBDA, který nezahrnuje odpisy majetku a ztráty ze snížení hodnoty aktiv, spadl do ztráty 11,3 milionu dolarů po zisku 106,3 milionu USD v předchozím roce.

Komentář analytika Petra Hlinomaze z BH Securities:

V principu by záleželo na složení prodávaných aktiv, zda jen česká, nebo celá CME, a na ceně, za jakou by ta která aktiva byla prodána. Od toho by se mohl odvíjet i názor na postavení minoritních akcionářů CME a cenu akcií na burze.

Zatím se tato transakce zdá být ale málo pravděpodobná. Time Warner se v CME hodně angažovala, zejména finančně. Proto by bylo otázkou, proč by nyní měla prodávat. Musela by to být buď velmi lukrativní transakce s finančním ziskem, nebo strategické rozhodnutí odejít ze střední Evropy. A k tomu žádné zjevné indicie zatím nejsou. V tomto kontextu je také ošidné zbavovat se českých aktiv, která mají šanci být opět lukrativní a dlouhá léta tvořila hlavní hodnotu CME.

Pro Kellnerovu PPF by mohla být asi zajímavá hlavně česká a slovenská aktiva, protože v tomto teritoriu je firma doma a trhu rozumí. Další zahraniční aktiva mohou být spíše komplikací, v případě koupě celé CME by se daly očekávat pokusy o jejich prodej.

Komentář J&T Banky:

Informace považujeme za spekulativní, jelikož zástupci obou skupin informace popřeli. Nejde zdaleka o první spekulaci o zájmu českých finančních skupin o TV Nova. Článek uvádí, že se hodnota firmy může během vyjednávání dostat na 1,5 až 1,7 miliardy USD, ovšem čistá zaplacená cena by byla nižší o dluh firmy, který deník odhaduje na 870 milionů USD. Po probíhajícím refinancování však očekáváme, že dluh bude na konci letošního roku činit téměř 1,2 miliardy USD, a akcie by tak byly oceněny na zhruba 400 milionů USD. To je více než současná tržní kapitalizace firmy (340 milionů USD), ale rozdíl nepovažujeme za výrazný. Pokud by zájemci nabízeli za CME cenu zmíněnou v článku, společnosti Time Warner by nepokryla ani z poloviny kapitál vložený do CME, který v součtu činí přes 800 milionů USD. Přestože článek může mít krátkodobě pozitivní dopad na cenu akcií, pravděpodobnost realizace uvedené transakce vidíme jakou nízkou.

Komentář analytika Tomáše Menčíka (CYRRUS), podle něhož zájem o TV Nova má smysl:

Zprávu nepovažuji za neopodstatněnou spekulaci. Netuším, zda probíhají nějaká jednání, ale pokud probíhají, pak mi dávají smysl. Samotná Nova je hodnotné aktivum, "bohužel" je to pouze jedno z aktiv extrémně zadlužené firmy se složitou akcionářskou strukturou. Z toho pramení, že případný nákup pouze Novy by byl velmi složitý, cenu si netroufám odhadovat.

Pokud by někdo kupoval celou CME, pak by ji nejspíše rozprodal a musel by se vypořádat se zadlužením a budoucí emisí akcií, která je velmi nebezpečná pro budoucího vlastníka. Nový vlastník by také musel výrazně redukovat nebo refinancovat dluh. Do ceny se jistě promítne obrovský dluh, který v roce 2017 dosáhne více než 1 miliardy USD.

V médiích se objevila cena 100 Kč za akcii. To mi připadá přemrštěné, smysl by to dávalo pouze v případě, že by nový nebo stávající vlastník výrazně redukoval či refinancoval dluh, případně pokud by se nějak změnily plány na budoucí masivní ředění kapitálu.

Zdroj: ČTK, MF DNES

Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
za 3 minuty

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
před hodinou

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy