Americké akcie ve čtvrtek zažily výrazný obrat, obavy Fedu ze slábnoucí globální ekonomiky růst nezastavily
|

Americké akcie ve čtvrtek zažily výrazný obrat, obavy Fedu ze slábnoucí globální ekonomiky růst nezastavily

Indexy Dow a S&P 500 se ve čtvrtek dopoledne pohybovaly kolem nuly a Nasdaq Composite odepisoval až procento. Investoři čekali, jak vyzní zápis ze zářijového zasedání Fedu. Hodinu před zveřejněním zápisu se všechny tři hlavní indexy odrazily a zamířily prudce vzhůru, z dokumentu posléze vyplynulo, že Fed znepokojuje zpomalování růstu globální ekonomiky, avšak jeho členové nepředpokládají, že by tento vývoj výrazněji ovlivnil hospodářské vyhlídky samotných Spojených států.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec zpevnil o 0,82 % na 17 050,75 bodu, S&P 500 připsal 0,88 % na 2 013,43 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,41 % na 4 810,79 bodu. Index Dow posílil již pátou seanci v řadě a vrátil se nad důležitou úroveň 17 000 bodů, pod níž spadl již v druhé polovině srpna, S&P 500 zase poprvé od srpna uzavřel nad 2 000 bodů a zároveň potvrdil prolomení důležité úrovně odporu na 1 990 bodech, které značí 50% úroveň Fibonacciho zpětného pohybu. Index volatility VIX klesl o 5,33 % na 17,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,1 %.

V plusu uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickým titulům, které podporoval pokračující růst cen ropy, sektoru základních materiálů a průmyslovému odvětví.

Americké akcie (8. října 2015)

Centrální banka USA na svém posledním zasedání, které se konalo 16. a 17. září, ponechala úrokové sazby beze změny. Podle zápisu její představitelé dospěli k závěru, že ekonomika se již téměř dostala do stavu, který by opravňoval zvýšení úroků. Rozhodli se však, že bude opatrnější se zvýšením sazeb počkat a ujistit se, že zpomalení růstu světové ekonomiky nenaruší hospodářský vývoj v USA.

"V zápisu nebylo nic překvapivého. Investoři věděli, že Fed sazby nezvýšil, takže růstu cen dnes nestálo nic v cestě," řekl Quincy Krosby, stratég ve společnosti Prudential Financial.

"Fed sice upozornil, že sleduje, co se děje v Číně, zároveň však vyjádřil důvěru v americkou ekonomiku," připomněl Ryan Larson, šéf akciového obchodování v U.S. RBC Global Asset Management.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden předpověděl, že tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,1 % z loňských 3,4 %. Zhoršil tak svou červencovou prognózu, podle které měl růst letos činit 3,3 %. Odhad letošního růstu ve Spojených státech však fond zvýšil na 2,6 % z 2,5 %.

Akcie německé bankovní společnosti Deutsche Bank (-1,39 %) na NYSE klesly přes procento poté, co firma sdělila, že za třetí čtvrtletí očekává vysokou ztrátu. Generální ředitel německého finančního domu John Cryan oznámil, že za třetí čtvrtletí čeká největší kvartální ztrátu za posledních 10 let. Připustil také, že společnost možná nevyplatí dividendu, což by bylo poprvé od poválečné obnovy Německa. Banka se bude snažit vyrovnat se s problémy bez navyšování kapitálu.

Akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (+0,64 %) v řádném obchodování přidaly zhruba půl procenta. Po konci obchodování společnost zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, čímž symbolicky odstartovala výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí. Trh čekal, že firma poprvé za šest kvartálů vykáže pokles zisku, což se potvrdilo. Alcoa oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,07 USD při tržbách 5,57 miliardy dolarů. Analytici čekali, že Alcoa vykáže zisk na akcii 0,13 USD a tržby 5,66 miliardy dolarů. Výsledky tak pro ně byly zklamáním. Bez očištění o jednorázové položky společnost vykázala zisk na akcii 0,02 USD, loni to bylo 0,12 USD. Akcie Alcoy ve čtvrtek v after-marketu kolem 22.30 SELČ odepisovaly přes čtyři procenta.

Alcoa - hospodářské výsledky (3Q2015)

Akcie firmy zabývající se ukládáním a správou dat EMC (+4,7 %) připsaly téměř pět procent v reakci na zprávu, že má o její koupi zájem třetí největší výrobce počítačů na světě Dell. Přesné podmínky jednání zatím nejsou známé. Tržní kapitalizace EMC na základě středeční závěrečné ceny akcií činí zhruba 50 miliard USD. Dohoda by mohla dále posílit pozici Dellu mezi firemními klienty v době, kdy se Michael Dell snaží přeměnit firmu založenou v roce 1984 na poskytovatele počítačových služeb pro podniky. K podobnému modelu přistoupily i Hewlett-Packard a IBM.

Oděvní řetězec Gap (v řádném obchodování +1,97 %) po konci seance oznámil, že v září zaznamenal procentní pokles prodejů ve svých obchodech. V poobchodní fázi na zprávu akcie Gap reagovaly 6% poklesem.

Známý investor a portfoliomanažer Bill Gross oznámil, že žaluje společnost PIMCO, jejímž je spoluzakladatelem a z níž v loňském roce přešel do Janus Capital. Firmu prý žaluje "o stovky milionů dolarů". Gross tvrdí, že byl z firmy vypuzen "klikou chamtivých a mocichtivých šéfů", kterým šlo pouze o zlepšení vlastní finanční pozice. Známý portfoliomanažer uvádí, že byl donucen odejít pouze pár dní před koncem třetího čtvrtletí, kvůli čemuž ztratil nárok na výplatu podstatné části bonusů za loňský rok, jejichž celková výše měla dosáhnout 250 milionů dolarů.

Dolar klesl na týdenní minimum, ropa stoupla na 3měsíční maxima

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích klesl na týdenní minima vůči euru i japonskému jenu. Trhy čekaly na zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání Fedu. Ten ukázal, že americká centrální banka nebere zpomalování růstu světové ekonomiky na lehkou vázu, avšak nepředpokládá, že by měl slabší růst ve světě výrazněji ovlivnit americké hospodářství.

Euro k dolaru posílilo o 0,32 % na 1,127 EUR/USD a dolar k jenu oslabil o kosmetických 0,05 % na 119,92 USD/JPY. Během dne se euro vyhouplo až na 1,1315 EUR/USD a dolar k jenu spadl až na 119,60 USD/JPY.

Měnový výbor Fedu na svém zářijovém zasedání rozhodl ponechat základní úrokovou sazbu na historickém minimu těsně nad nulou, kde ji udržuje od konce roku 2008. Zdůvodnil to signály oslabování v globální ekonomice, zejména pod vlivem útlumu v Číně, a zvýšenou nestabilitou na finančních trzích. Zároveň ale nečekaně mírně snížil své odhady hospodářského růstu USA a inflace v příštích dvou letech.

"I když kolísavost na trzích od minulého zasedání Fedu poněkud opadla, mnoho obav ohledně zdraví Číny a rozvíjejících se ekonomik přetrvává," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Commonwealth Foreign Exchange Omer Esiner.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek během dne vyšplhaly na 3měsíční maxima, vzhůru je podle obchodníků tlačily mimo jiné zprávy o ruské vojenské aktivitě v Sýrii. Nárůstu cen nezabránily ani stoupající zásoby této suroviny ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině rostla o 2,6 % na 53,53 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o 3,09 % na 49,68 USD za barel. Během dne se barel Brentu prodával až za 53,85 USD a ropa WTI až za 50,02 USD za barel. Od začátku týdne již Brent zdražil zhruba o deset procent, a nachází se tak blízko k nejprudšímu týdennímu nárůstu od roku 2009, napsala agentura Reuters.

Rusko koncem září zahájilo letecké údery v Sýrii, kterými podporuje vládní jednotky v boji proti povstalcům. Spojené státy nicméně označily strategii Ruska za "tragicky chybnou" a odmítly možnost vojenské spolupráce s Moskvou, píše agentura Reuters.

"Situace se velmi rychle komplikuje a tlačí geopolitická rizika v regionu na nová maxima," řekl k vývoji syrského konfliktu analytik Dominick Chirichella z organizace Energy Management Institute.

Ke čtvrtečnímu růstu cen ropy přispěly rovněž stoupající ceny čínských akcií a pokles kurzu amerického dolaru. Slabší dolar snižuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podporuje poptávku.

Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 3,1 milionu barelů na 461 milionů barelů. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 2,2 milionu barelů.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než čtyři dolary na 1 141,22 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 35 centů na 15,71 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americkou centrální banku (Fed) znepokojují známky zpomalování růstu světové ekonomiky. Její představitelé nicméně nepředpokládají, že by tento vývoj výrazněji ovlivnil hospodářské vyhlídky samotných Spojených států. Vyplývá to ze zápisu ze zářijového zasedání Fedu.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 3. října klesl na 263 tisíc z 276 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 277 tisíc), očekávalo se 274 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 26. září vzrostl na 2,204 milionu z 2,195 milionu (revidováno z 2,191 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,2 milionu. Čtyřtýdenní průměr klesl na 267 500 z 270 500.
 • Hospodářská čísla tradičně patří mezi nejvýznamnější kurzotvorné informace a výsledková sezóna je považována za důležitý indikátor stavu americké ekonomiky a situace v korporátním sektoru. Co zveřejňování výsledků dělá s cenami akcií?
 • SunTrust Robinson Humphrey začíná pokrývat akcie McDonald's s doporučením "kupovat" a cílovou cenou 117 dolarů.
 • JPMorgan přidává akcie Walt Disney na seznam titulů k nákupu, očekává od firmy silné výsledky ve čtvrtém kvartále.
 • JPMorgan začíná pokrývat akcie United Technologies s doporučením "neutral" a cílovou cenou 104 dolarů.
 • JPMorgan zvyšuje doporučení na akcie Actuant na "neutral" z "underweight", cílovou cenu zvyšuje na 21 ze 14,50 USD.
 • D.A. Davidson zvyšuje doporučení na akcie Nike na "kupovat" z "neutral".
 • Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu akcií Goldman Sachs na 190 z 219 USD s cenu akcií Morgan Stanley na 33 z 39 USD.
 • Třetí největší výrobce počítačů na světě Dell jedná o koupi firmy zabývající se ukládáním a správou dat EMC. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj. Dohoda by se mohla stát jedním z největších převzetí v technologickém sektoru v historii.
 • Sociální síť Facebook ve čtvrtek začala testovat nové možnosti, jak jedním kliknutím reagovat na příspěvek. Oznámila to firma. Podle listu The New York Times začne firma testovat šest nových emotikonů pro vyjádření lásky, smíchu, spokojenosti, překvapení, smutku a zlosti.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Alcoa v 3Q2015: Zisk na akcii 0,02 USD (loni: 0,12 USD), upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 5,57 miliardy USD (odhad: 5,66 miliardy USD).

Zdroj: MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna