Americké akcie zakončily úterý převážně v plusu. Investoři žijí výsledkovou sezónou
|

Americké akcie zakončily úterý převážně v plusu. Investoři žijí výsledkovou sezónou

Americké akciové trhy prošly úterní obchodní seancí po úvodním hledání směru bez výraznějších výkyvů. Investoři na Wall Street sledují především čtvrtletní hospodářské výsledky firem, které jsou zatím nejednoznačné. Ani údaje z americké ekonomiky závěr obchodování příliš neovlivnily.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow úterní obchodování uzavřel s nárůstem o 0,33 % na 18 036,70 bodu a širší S&P 500 posílil o 0,16 % na 2 095,84 bodu. Oslabil pouze technologický index Nasdaq, a to o 0,22 % na 4 977,29 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,94 % na 13,67 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o tři bazické body na 1,90 %.

Americké akcie (14. dubna 2015)

V mínusu skončily dva z deseti hlavních sektorů. Ztrácely akcie z technologického odvětví (-0,31 %) a tituly ze sektoru cyklického spotřebního zboží (-0,12 %). Nejvíce naopak posílily cenné papíry z odvětví základních materiálů (+1,42 %) a akcie z energetického sektoru (+1,38 %).

Analytici dotázaní agenturou Thomson Reuters odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 v letošním prvním čtvrtletí meziročně v průměru klesly o 2,9 %. Dobré výsledky se přitom očekávají spíše od velkých bank. Negativně by se na hospodaření společností mělo podepsat posilování dolaru způsobené očekáváním brzkého růstu úrokových sazeb v USA.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Strach z bublin na trzích s akciemi a dluhopisy je nejvyšší za posledních 10 let. V průzkumu Bank of America Merril Lynch mezi 145 manažery fondů s téměř 500 miliardami USD ve správě 54 % respondentů uvedlo, že jsou obě třídy aktiv nadhodnocené.
 • Osobní výdaje amerických spotřebitelů by po několika slabých měsících měly opět slušně růst. Vyplývá to z průzkumu newyorské pobočky Fedu. Spotřebitelé podle výsledků březnového průzkumu odhadují, že svoji útratu během následujících 12 měsíců zvýší o 4,5 %. Ještě v únoru přitom odhadovali, že se jejich výdaje během 12 měsíců zvýší jen o 3,8 %.
 • Index cen výrobců v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,2 % v souladu s odhady, meziročně klesl o 0,8 % (odhad: -0,9 %).
 • Podnikové zásoby v únoru vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,2 %), tržby zůstaly beze změny.
 • Průzkum poradenské společnosti EY (dříve Ernst & Young) mezi světovými firmami naznačuje, že by se investoři v následujících 12 měsících mohli dočkat dalších zajímavých zpráv z oblasti fúzí a akvizic.
 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v březnu po třech měsících poklesu výrazně oživily. Proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,9 % a zaznamenaly nejvyšší nárůst za poslední rok. Úterní údaje amerického ministerstva obchodu naznačují, že útlum největší světové ekonomiky z počátku roku byl zřejmě jen dočasný.
 • Podle listu Wall Street Journal provádí společnost Procter & Gamble přípravy na to, aby mohl výkonný ředitel A. G. Lafley do léta opustit funkci.
 • BMO zvyšuje doporučení na akcie Urban Outfitters na "outperform" z "market perform" kvůli "významnému" prostoru pro oživení ziskové marže.
 • Investoři se dále stahují z aktivně spravovaných akciových fondů, jejichž správci portfolia sestavují z jednotlivých titulů. Aktivní fondy si letos ve Spojených státech už osmý rok za sebou povedou hůře než pasivní indexové fondy, které v portfoliu kopírují složení hlavních burzovních benchmarků. Předpověděl to hlavní akciový analytik Goldman Sachs David Kostin.
 • Mezinárodní měnový fond ve své úterní zprávě snížil odhad růstu americké ekonomiky pro letošní a příští rok na 3,1 %. V lednu čekal MMF letos růst o 3,6 % a příští rok o 3,3 %.
 • Těžba ropy ve Spojených státech poroste v příštích letech i přes prudký pokles cen za poslední rok rychleji, než se dosud předpokládalo. V roce 2020 dosáhne produkce svého vrcholu na rekordních 10,6 milionu barelů denně, což bude o milion barelů více, než se odhadovalo ještě před rokem. Uvedl to Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.
 • Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do rozšíření výroby v Mexiku celkem 2,5 miliardy dolarů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Výsledková sezóna

Akcie investiční banky JPMorgan po oznámení zisku za první kvartál zakončily obchodní den nárůstem o 1,56 % na 63 dolarů. Banka uvedla, že jí v prvním čtvrtletí čistý zisk stoupl meziročně o 12 % na 5,9 miliardy dolarů. Zisk na akcii se bance v letošním prvním čtvrtletí zvýšil na 1,45 dolaru z 1,28 dolaru ve stejném období v loňském roce. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 1,40 dolaru na akcii. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl dokonce 1,61 USD. Celkové příjmy bance ve čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta na 24,8 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím těžařské společnosti Diamond Offshore Drilling, které přidaly 5,58 %. Akcie firmy Transocean pak vzrostly o 4,89 %, když jim nahoru pomohly rostoucí ceny ropy.

Akcie Wells Fargo naopak po oznámení výsledků ubraly 0,73 %. Bance v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostl zisk na akcii na 1,04 USD z 0,98 USD. Tržby ale bankovnímu domu stouply jen nepatrně na 21,27 miliardy dolarů z 21,24 miliardy dolarů.

Cena akcií farmaceutického podniku Johnson & Johnson se téměř nezměnila. Společnost oznámila, že jí v prvním čtvrtletí oproti prvním třem měsícům loňského roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 4,32 miliardy dolarů. Celkové příjmy se firmě snížily o 4,1 % na 17,37 miliardy USD.

Dolar po zprávě MMF oslabil, ropa zdražila

Americký dolar v úterý na devizovém trhu oslaboval hlavně kvůli nejnovější statistice ze Spojených států a novému odhadu ekonomického vývoje USA od Mezinárodního měnového fondu.

Krátce po desáté hodině oslabovala americká měna vůči japonskému jenu o 0,59 % na 119,44 USD/JPY.

Euro vůči dolaru posilovalo o 0,80 % na 1,0654 USD. Evropská měna však zřejmě nebude schopná kvůli nejistotě, jak dopadnou jednání kolem pomoci pro Řecko, zisky udržet.

Světové ceny ropy v úterý dále rostly. Trh podpořila předpověď prvního poklesu americké těžby z břidlic za více než čtyři roky spolu s pokračujícím napětím na Středním východě, zejména v Jemenu, kde se Saúdská Arábie angažuje v tamní občanské válce.

Severomořská ropa Brent po desáté hodině zdražovala o 1,16 % na 59,79 dolaru za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu rostla o 1,67 % na 54,73 dolaru za barel.

Počátkem týdne ropný trh podpořily údaje o pokračujícím poklesu počtu nových vrtů v USA, které ukázaly, že americký ropný sektor reaguje omezováním těžby na propad cen ropy za poslední rok.

"Je to jen malá změna, jako kapka v oceánu, ale dobrá záminka k nákupům," řekl agentuře Reuters k novým údajům z USA analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. "Spousta spekulativních investorů se domnívá, že ropa je teď levná, a hledají důvod ke vstupu na trh," dodal.

Ole Slorer z Morgan Stanley v úterý uvedl, že očekává pokles počtu aktivních vrtů v USA na dno během 12 týdnů. vychází z toho, že obyčejně (za posledních 20 let) pokles počtu aktivních těžebních zařízení trvá 25 týdnů, nyní trvá pokles 13 týdnů.

Cena zlata ve večerních hodinách klesala o 0,53 % na 1 192,55 dolaru za trojskou unci. Ceny futures kontraktů na zlato se dostaly na nejnižší úroveň od začátku měsíce.

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie