Americké akcie v úterý zpevnily díky růstu cen ropy a obnovující se důvěře investorů
|

Americké akcie v úterý zpevnily díky růstu cen ropy a obnovující se důvěře investorů

Obchodování na amerických burzách v úterý skončilo v zelených číslech. Růst podporovaly vyšší ceny ropy a podle analytiků též návrat investorů na trhy poté, co se ceny akcií v předchozích dnech po propadu v úvodu roku stabilizovaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,78 % na 16 167,23 bodu, širší S&P 500 připsal 1,41 % na 1 903,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 567,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,83 % na 22,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer pohyboval těsně pod dvěma procenty.

Posílily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce v odvětvích energetiky a základních materiálů, nejméně naopak v sektoru zdravotní péče a technologickém odvětví.

Americké akcie (26. ledna 2016)

Mark Newton, šéf technické analýzy v Greywolf Equity Partners, upozorňuje, že rozdíl mezi výnosy z držení akcií a dluhopisů byl v tomto měsíci největší od října 2008. "Rebalancování začíná," napsal Newton na Twitteru. Analytici spekulují, že alespoň zčásti může stát za úterním růstem burz v USA právě přechod investorů od dluhopisů zpět k akciím po jejich stabilizaci v posledních dnech. Index Dow od začátku roku ztrácí 7,2 %, S&P 500 6,86 % a Nasdaq Composite 8,78 %.

Také Ryan Larson, šéf obchodování s akciemi v RBC Global Asset Management, říká, že pokles cen akcií v úvodu letošního roku byl mnohdy přehnaný a neopodstatněný. Nyní, když se situace uklidnila, podle něj investoři zavětřili příležitosti a "posílají peníze zpět do akcií". Někteří analytici ale upozorňují, že přehnaný optimismus není na místě, protože trhy bude zřejmě nadále trápit zvýšená volatilita.

"V posledních několika týdnech bylo napácháno hodně technických škod a je jasné, že se nyní býci budou snažit získat svůj díl koláče," poznamenal Colin Cieszynski, hlavní tržní stratég v CMC Markets. "Proto nelze vyloučit, že budeme nadále svědky výrazných pohybů nahoru a dolů vytvářejících příležitosti pro krátkodobý trading," dodal.

Před začátkem úterního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například konglomerát 3M (+5,24 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+2,55 %), zbrojovka Lockheed Martin (-0,51 %), farmaceutická firma Johnson & Johnson (+4,96 %) či chemická firma DuPont (+0,89 %).

V reakci na oživení cen ropy se dařilo akciím z energetického sektoru. Cenné papíry Chesapeake Energy (+8,14 %) připsaly více než osm procent, akcie Chevronu (+3,99 %) posílily téměř o čtyři procenta a cenné papíry ExxonMobilu (+3,63 %) uzavřely silnější o více než tři a půl procenta.

Akcie pojišťovny AIG (+0,99 %) zdražily o necelé procento poté, co společnost oznámila, že přistoupí k restrukturalizaci, avšak dodala, že plán na rozdělení skupiny do několika menších firem od Carla Icahna odmítá. AIG uvedla, že oddělí do samostatné firmy divizi pojištění hypoték, prodá síť obchodníků s cennými papíry, omezí náklady a bude propouštět. Akcionářům pak plánuje vrátit minimálně 25 miliard dolarů.

Investoři v úterý sledovali též akcie technologické firmy Apple (+0,55 %) a telekomunikační společnosti AT&T (+1,14 %). Trh se připravoval na zveřejnění jejich hospodářských výsledků po konci obchodování.

Společnost AT&T uvedla, že dosáhla v posledních třech měsících loňského roku zisku na akcii 0,65 USD. Očištěný zisk na akcii činil 0,63 USD. Tržby se operátorovi meziročně zvýšily o 22 % na 42,1 miliardy USD, zejména díky převzetí DirecTV. Analytici dotázaní agenturou FactSet odhadovali, že AT&T vykáže upravený zisk na akcii 0,63 USD a tržby 42,72 miliardy dolarů. Akcie AT&T na výsledky v after-marketu reagovaly poklesem o dvě procenta.

Jablečné úterý: Apple prodal v posledních třech měsících roku 2015 méně iPhonů, než se čekalo, vykázal ale rekordní zisk
AKTUALIZOVÁNO (22.35) Americká technologická společnost Apple v prvním čtvrtletí svého nového finančního roku prodala 74,78 milionu telefonů iPhone. To je méně, než se čekalo. Analytici v průměru odhadovali, že společnost prodala 75 milionů iPhonů. Prodeje iPhonů jsou přitom pro Apple klíčové, jelikož tržby z nich se na celkových výnosech firmy podílejí více než 60 %. Společnost současně odhadla, že za probíhající kvartál vykáže první meziroční pokles tržeb od roku 2003.

Dolar se vyvíjel nejednoznačně, ropa výrazně ožila

Americký dolar v úterý na devizových trzích mírně oslabil k euru, avšak zpevnil k japonskému jenu. Pozornost investorů se nyní soustředí na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které skončí ve středu.

Kolem 21.45 SEČ takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval 0,31 % na 99,05 bodu. Euro ve stejnou dobu k dolaru zpevňovalo o 0,05 % na 1,0857 EUR/USD a dolar k jenu přidával zhruba 0,08 % na 118,45 USD/JPY.

Organizace Conference Board v úterý uvedla, že spotřebitelská důvěra v USA v lednu opět stoupla, zejména díky levnému benzinu a příznivým podmínkám na trhu práce. Podle analytika Omera Esinera ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange ale investoři této zprávě nevěnovali velkou pozornost, protože čekají hlavně na výsledek jednání Fedu.

"To, že si americká ekonomika nadále vede relativně dobře, je jistě příznivá zpráva," uvedl Esiner podle agentury Reuters. "Opravdovou pozornost však nyní trh věnuje tomu, co se děje ve světové ekonomice a jak se k tomuto vývoji postaví Fed," dodal.

Investoři se budou snažit ze středeční zprávy Fedu vyčíst, jak by mohly politiku centrální banky ovlivnit nynější turbulence na světových finančních trzích, propad cen ropy a zvýšené obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Světové ceny ropy v úterý zastavily počáteční pokles a vrátily se nad hranici 31 dolarů za barel. Za jejich silným růstem stojí naděje, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se mohla dohodnout s nečlenskými státy na snížení dodávek suroviny na přezásobené trhy.

Cena severomořské ropy Brent kolem 21.45 SEČ vykazovala růst o 4,95 % na zhruba 32,42 USD za barel. Minulý týden se přitom Brent propadl až na 27,10 USD za barel, což byla nejnižší hodnota od listopadu 2003. Výrazně cena Brentu klesla i v pondělí. Severoamerická lehká ropa WTI v úterý ve stejnou dobu přidávala 5,17 % na zhruba 31,30 USD za barel.

Kartel OPEC znovu vyzval konkurenční producenty ropy, aby společně s jeho členy omezili dodávky suroviny na trh. Rusko, jehož účast v jakékoli dohodě se považuje za zásadní, ale zatím spolupráci odmítá. Irácký ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí v úterý poznamenal, že pozoruje "určitou flexibilitu" ohledně případné dohody.

Trh se už delší dobu potýká s výrazným převisem nabídky ropy nad poptávkou, což tlačí ceny suroviny dolů. Analytik David Hufton ze společnosti PVM odhadl, že v případě nalezení dohody by ceny mohly stoupnout na 40 až 60 dolarů za barel.

Zlato v úterý večer zdražovalo o více než 14 dolarů na 1 122 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla přibližně o 31 centů na 14,50 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky 3M ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 7,3 miliardy USD (odhad: 7,2 miliardy USD).
  • Výsledky Procter & Gamble ve 4Q: Jádrový zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 16,9 miliardy USD (odhad: 16,94 miliardy USD).
  • Výsledky Lockheed Martin ve 4Q: Zisk na akcii 3,01 USD (odhad: 2,94 USD), tržby 12,9 miliardy USD (odhad: 12,4 miliardy USD).
  • Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 17,8 miliardy USD (odhad: 17,9 miliardy USD).
  • Výsledky DuPont ve 4Q: Provozní zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 5,3 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD).
  • Výsledky AT&T ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (v souladu s odhadem), tržby 42,1 miliardy USD (odhad: 42,72 miliardy USD). Akcie AT&T v úterním after-marketu -2 %.
  • Výsledky Apple v 1QFY2016: Zisk na akcii 3,28 USD (odhad: 3,23 USD), tržby 75,9 miliardy USD (odhad: 76,57 miliardy USD). Akcie Applu v after-marketu -2,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)